Poleganie na wiedzy i doświadczeniu, potencjale techn. , os

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
martymoni
Posty: 22
Rejestracja: 18 wrz 2012, 13:38

Post autor: martymoni » 18 wrz 2012, 13:53

Witam mam pytanie dotyczące zobowiazań . Powoływanie się przez wykonawcę na doświadczenie (referencje ) innej firmy, zawsze prosiłam o pisemne zobowiazanie w treści którego wynikało że "Firma.. udostępnia wiedzę i doświadczenie Zobowiązuje się nadto uczestniczyć w realizacji zamówienia, jako konsultant Wykonawcy i w związku z tym udostepniać przez cały zakres realizacji zamówienia personel, którym dysponujemy w charakterze doradców i konsultantów technologicznych, którzy na bieżąco będą odpowiadalu na wszelkie pytania Wykonawcy, a także w razie potrzeby osobiście będą uczestniczyć w niezbędnych czynnościach terenowych, na okres korzystania z niego przy realizacji zamówienia publicznego" Dowiedziałam się, że korzystanie z wiedzy można wykorzystać tylko wtedy, gdy ten podmiot bierze udział w realizacji choćby części zamówienia, czyli musze wpisać go do oferty jako podwykowca oraz dołączyc dokumenty o których mowa w art 24 . Jak to jest?
Jezeli dołączam zobowiązanie o udostępnieniu danej osoby np. na kierownika budowy. i jeżeli to firma udostepnia tę osobę mojej formie, też musze dołączać dokumenty firmy udostepniajacej. Czy jest mozliwość że osoba posiadająca uprawnienia budowlane a pracuje w jakiejś firmie moze samodzielnie siebie udostępnić?
Prosze o pilną odpowiedż

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 18 wrz 2012, 14:21

"Jeżeli masz wątpliwości co do charakteru w jakim podmiot trzeci weźmie udział w realizacji zamówienia wezwij wykonawcę do złożenia wyjaśnień w tym zakresie. Pamiętaj jednak, że jeżeli wykonawca oświadczy, że współpraca nie będzie miała charakteru podwykonawstwa, a przyjmie inną formę, nie zajdą przesłanki do uznania, że wykonawca nie wykazał spełniania warunków udziału w postępowaniu i podlega wykluczeniu. W sytuacji natomiast, gdy wykonawca wyjaśni, że podmiot trzeci, na którego wiedzę i doświadczenie się powołuje w żaden sposób nie weźmie udziału w realizacji zamówienia zajdą okoliczności do zastosowania w odniesieniu do wykonawcy art. 26 ust. 3 ustawy Pzp.
W celu wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu wykonawca może polegać na:

wiedzy i doświadczeniu,
potencjale technicznym,
osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub
zdolnościach finansowych innych podmiotów,

bez względu na charakter łączących go z nimi stosunków.
W takiej sytuacji na wykonawcy spoczywa obowiązek udowodnienia Tobie, że będzie dysponował zasobami niezbędnymi do realizacji zamówienia, w szczególności poprzez przedstawienie pisemnego zobowiązania tych podmiotów do oddania do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonywaniu zamówienia. Jednocześnie, w sytuacji gdy podmioty te będą brały udział w realizacji zamówienia wykonawca zobowiązany jest złożyć w odniesieniu do nich dokumenty i oświadczenia, jeżeli przedstawiłeś takie żądanie w ogłoszeniu i siwz.
OrzeczenieBiorąc pod uwagę najnowsze orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej (por. wyrok z 3 sierpnia 2010 r. sygn. akt KIO/1541/10 oraz wyrok z 26 lipca 2010 r. sygn. akt KIO/1452/10, KIO/1453/10, KIO/1454/10) powoływanie się na cudzą wiedzę i doświadczenie nie wskazuje na konieczność uczestnictwa nawet w części prac. Przepis art. 26 ust. 2b ustawy Pzp wyraźnie bowiem uniezależnia prawo powoływania się na wiedzę i doświadczenie podmiotu trzeciego od rodzaju stosunku łączącego go z wykonawcą. Oddanie do dyspozycji przez podmiot trzeci zasobów, łączy się co do zasady z koniecznością jego uczestnictwa w realizacji zamówienia, uczestnictwo to może mieć jednak dowolną, dozwoloną prawem formę, np. podwykonawstwo, doradztwo, konsultacje. Podkreślić należy, że ustawa nie wskazuje, aby podmiot trzeci udostępniający swoją wiedzę i doświadczenie musiał uczestniczyć w realizacji zamówienia w charakterze podwykonawcy......"

Bogdan.Kotecki
Posty: 97
Rejestracja: 07 maja 2010, 17:25

Post autor: Bogdan.Kotecki » 16 paź 2012, 9:01

Podłącze się pod temat:
Przetarg nieograniczony. Składamy ofertę na roboty budowlane, zajmujemy się drogami, a elektryk daje nam pisemne zobowiązanie, że udostępnia doświadczenie, czyli referencje oraz kierownika budowy (było również wymagane doświadczenie kierownika).

Kryteria oceny ofert:
Cena - 40pkt
Doświadczenie Wykonawcy - 60pkt

Zamawiający dla spełnienia warunków udziału w postępowaniu dopuszcza skorzystanie z dyspozycji 26.2b (tym samym możliwość "pożyczenia" doświadczenia od podmiotów trzecich), ale już w zakresie opisu kryteriów oceny ofert zamieszcza zapis: "Najwyższą liczbę punktów otrzyma oferta wykonawcy, który wykaże że zrealizował...".

1) Czy taki zapis "oferta wykonawcy, który wykaże" nie zezwala wykonawcy na przedstawienie doświadczenia przez inne podmioty niż wykonawca?
2) Czy nastąpi naruszenie 26.2b poprzez zsumowanie doświadczenia podmiotu trzeciego, który udostępnia wykonawcy swoje doświadczenie (każdy z osobna -łącznie z wykonawcą- nie spełnia warunku udziału - doświadczenie, ale łącznie już tak).

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 16 paź 2012, 10:05

przepis ustawy Pzp stanowi transpozycję do prawa krajowego postanowień art. 47 ust. 2 oraz art. 48 ust. 3 dyrektywy 2004/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 31 marca 2004 r. w sprawie koordynacji procedur udzielania zamówień publicznych na roboty budowlane, dostawy i usługi (Dz. Urz. UE L 134/114 z 30.04.2004 r., ze zm.), to podkreślić należy, że celem wprowadzenia tego przepisu było wdrożenie postanowień dyrektywy oraz zwiększenie konkurencyjności postępowań o udzielenie zamówienia przez umożliwienie większej liczbie wykonawców wykazania spełnienia warunków udziału w postępowaniu przez poleganie przy wykazywaniu spełniania warunków na zdolnościach innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nim stosunków. Przepis ten nie może być interpretowany rozszerzająco.

Skoro więc nie ulega wątpliwości, że przepis ten ewidentnie stanowi wyjątek od reguły wykazania przez samego wykonawcę potencjału i zdolności w zakresie wiedzy, doświadczenia, potencjału technicznego i kadrowego, niezbędnego do realizacji zamówienia, to zgodnie z literalnym brzmieniem tego przepisu podmiot trzeci udostępnia zasoby "niezbędne" do realizacji zamówienia, czyli takie, bez których realizacja zamówienia nie jest możliwa. Zatem należy przyjąć, że udostępnienie zasobów podmiotu trzeciego jest możliwe wyłącznie do spełnienia minimalnych warunków udziału w postępowaniu, a nie do uzyskania dodatkowej punktacji, zajęcia wyższej pozycji w rankingu wykonawców, w celu otrzymania zaproszenia do składania ofert, czyli do tzw. zawyżania punktacji.
Odmienna interpretacja i dopuszczenie możliwości "użyczania" sobie wzajemnie zasobów przez wykonawców jedynie dla "zawyżenia punktacji" i wyeliminowania konkurencji wprost prowadzą do zaburzenia celu, w jakim implementowano do krajowego ustawodawstwa przepis art. 26 ust. 2b ustawy Pzp.

W powyższym zakresie zbędna jest nowelizacja przepisów ustawy Pzp, ale wystarczy zmiana orzecznictwa Krajowej Izby Odwoławczej poprzez zastosowanie się do literalnego brzmienia przepisu i odwołanie się do celu normy dyrektywy, która udostępnia zasoby "niezbędne" do realizacji zamówienia, czyli takie, bez których realizacja zamówienia nie jest możliwa, co w każdym przypadku powinno oznaczać zaliczenie cudzych referencji wyłącznie dla spełnienia minimalnych warunków udziału w postępowaniu, z pominięciem ich dla podwyższenia punktacji."

Bogdan.Kotecki
Posty: 97
Rejestracja: 07 maja 2010, 17:25

Post autor: Bogdan.Kotecki » 16 paź 2012, 11:47

Czyli wykonawca może polegać na "cudzym" doświadczeniu tylko w celu dopuszczenia go do dalszego udziału w postępowaniu, ale przy ocenie oferty nie otrzyma (nie powinien) za to punktów (chyba, że samodzielnie spełni wymogi związane z doświadczeniem).
Poszły konie po betonie.... Zamawiający jednak przyznał punkty za "cudze" doświadczenie, a tym samym wykonawca, który samodzielnie nie spełniał kryterium oceny "doświadczenie", dzięki temu pożyczonemu uzyskał największą liczbę pkt. i złożył najkorzystniejszą ofertę.
Co ma zrobić zmawiający? Wydawałoby się, że powtórzyć czynności badania i oceny ofert oraz dokonać ponownego wyboru najkorzystniejszej oferty. Co gdy, umowa została zawarta i jest w trakcie realizacji?

pawellllek
Posty: 309
Rejestracja: 10 kwie 2008, 12:36

Post autor: pawellllek » 16 paź 2012, 11:52

Bogdan.Kotecki pisze:Czyli wykonawca może polegać na "cudzym" doświadczeniu tylko w celu dopuszczenia go do dalszego udziału w postępowaniu, ale przy ocenie oferty nie otrzyma (nie powinien) za to punktów (chyba, że samodzielnie spełni wymogi związane z doświadczeniem).
Poszły konie po betonie.... Zamawiający jednak przyznał punkty za "cudze" doświadczenie, a tym samym wykonawca, który samodzielnie nie spełniał kryterium oceny "doświadczenie", dzięki temu pożyczonemu uzyskał największą liczbę pkt. i złożył najkorzystniejszą ofertę.
Co ma zrobić zmawiający? Wydawałoby się, że powtórzyć czynności badania i oceny ofert oraz dokonać ponownego wyboru najkorzystniejszej oferty. Co gdy, umowa została zawarta i jest w trakcie realizacji?
tutaj trzeba koniecznie zwrócić uwage na to, że orzecznictwo jest w tym zakresie bardzo rozbieżne. Jest mnóstwo orzeczeń, w których mowa jest o tym, że na "lepsze spełnianie" też można przedkłądać 262b. Orzeczenia w drugą stronę stanowią niestety mniejszość i nadal można w KIO przegrać jeśli się nie uwzględni cudzego doświadczenia. Dlatego sprawa wbrew pozorom nie jest zero-jedynkowa. Ja, choć uważam iż nie jest prawidłowe zaliczanie cudzego doświadczenia, w sytuacji tak rozchwianego orzecznictwa i co więcej przeważającego w kierunku odmiennym, nie stawiałbym zamawiajacemu zarzutów w tym zakresie.

ODPOWIEDZ