oświadczenie w zakresie 24.1.2 osób fizycznych

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
edytab
Posty: 334
Rejestracja: 09 cze 2008, 9:01

Post autor: edytab » 09 sie 2012, 9:40

Witam, jaką praktykę stosujecie? Wramach dokumentów żądanych od wykonawców na potwierdzenie braku podstaw do wykluczenia jest odpis z właściwego rejestru lub w stosunku do osób fizycznych oświadczenie w zakresie art. 24 ust. 1 pkt 2 a także ogólne oświadczenie wykonawcy o braku podstaw do wykluczenia zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy.
Jezeli ofertę złoży spółka cywilna której wspólnicy złożą nam podpisane ogólne oświadczenie wykonawcy o braku podstaw do wykluczenia to czy wzywacie wspólników do uzupełnienia dodatkowego oświadczenia w zakresie art. 24 ust. 1 pkt 2, czy rezygnujecie z tego uzupełnienia ponieważ w ogólnym oświadczeniu o braku podstaw do wykluczenia zgodnie z art. 24 ust. 1 zawarty jest już pkt 2? Zawsze mam wątpliwości w tym zakresie przy spółkach cywilnych i osobach prowadzących samodzielnie działalność. Po co oświadczać dwa razy to samo. A funkcjonuje również pogląd w doktrynie że jeżeli coś wynika z treści innego dokumentu to po co wzywać do uzupełnienia tego właściwego dokumentu skoro zamawiający już posiada wiedzę na ten określony temat.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 14 sie 2012, 22:41

edytab pisze:czy rezygnujecie z tego uzupełnienia ponieważ w ogólnym oświadczeniu o braku podstaw do wykluczenia zgodnie z art. 24 ust. 1 zawarty jest już pkt 2?
Ja rezygnuję.

chris061
Posty: 56
Rejestracja: 19 sty 2011, 0:24

Post autor: chris061 » 02 paź 2012, 14:45

Ja też z tym mam problem, ponieważ wykonawca składa ofertę nie załączając odpisu z właściwego rejestru. Więc skąd mamy wiedzieć na jakiej podstawie on działa ? Mimo że w jednym z załączników SIWZ wymaganym przez Zamawiającego jest oświadczone, że osoby fizyczne nie podlegają wykluczeniu z postępowania na podstawie art. 24 ust 1.

Mimo, że Wykonawca nie załączył takiego dokumentu wzywamy go do uzupełnienia ? czy do wyjaśnienia ? lub jak to załatwić ?
Ostatnio zmieniony 03 paź 2012, 7:21 przez chris061, łącznie zmieniany 1 raz.

chris061
Posty: 56
Rejestracja: 19 sty 2011, 0:24

Post autor: chris061 » 05 paź 2012, 7:30

Nie wiem czy ktoś mnie rozumie więc może rozpisze to jeszcze raz:

SIWZ zawiera zapis:

W celu potwierdzenia spełnienia warunków udziału w postępowaniu dotyczącego braku podstaw do wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia w okolicznościach, o których mowa w art. 24. ust. 1 ustawy, należy złożyć następujące dokumenty:
a) Oświadczenie o braku podstaw do wykluczenia z postępowania z powodu niespełnienia warunków, o których mowa w art. 24 ust. 1 ustawy – wg wzoru na załączniku nr 3 SIWZ (składa każdy z Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia).
b) Aktualny odpis z właściwego rejestru, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru, w celu wykazania braku podstaw do wykluczenia w oparciu o art. 24 ust. 1 pkt. 2 ustawy wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert, a w przypadku osób fizycznych oświadczenie w zakresie art. 24 ust. 1 pkt. 2 ustawy (składa każdy z wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia).


Trafia się firma, która nie dołącza do oferty w/w pkt. b). I teraz na dobrą sprawę nie wiemy czy ta firma jest prowadzona przez osobę fizyczną (w jakiej formie). I teraz czy wzywamy Wykonawcę o uzupełnienie brakującego dokumentu (lub wyjaśnienie) ?

A jeżeli odmówi dostarczenia, ponieważ zasugeruje, że jest osobą fizyczną i już oświadczenie złożył w tym postępowaniu potwierdzając, że nie ma podstaw do wykluczenia na podst. art. 24 ust 1 wg wzoru na załączniku nr 3 ?

Co z tym fantem najlepiej zrobić ? będę wdzięczny za pomoc.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 05 paź 2012, 9:32

Z samej nazwy firmy nie jesteś w stanie wywnioskować czy to os. fizyczna?

chris061
Posty: 56
Rejestracja: 19 sty 2011, 0:24

Post autor: chris061 » 05 paź 2012, 10:47

W sumie można, ale jeżeli chcę się upewnić, że dana osoba prowadzi działalność.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 05 paź 2012, 11:41

Wówczas poprosić o wyjaśnienia.

chris061
Posty: 56
Rejestracja: 19 sty 2011, 0:24

Post autor: chris061 » 05 paź 2012, 13:39

właśnie zastanawiałem się czy wezwać do wyjaśnienia czy do uzupełnienia. Ale wezwanie do wyjaśnienia ma większy sens.


Dziękuje za pomoc (człowiek całe życie się uczy).

ODPOWIEDZ