usługi niepriorytetowe powyżej progów unijnych a skrócen

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
edelka
Posty: 30
Rejestracja: 01 lip 2011, 19:51

Post autor: edelka » 05 paź 2012, 10:18

Wiem, że w usługach niepriorytetowych nie stosuje się przepisów dotyczących terminu składania ofert.
Mam zatem pytanie, do ilu dni mogę skrócić termin składania ofert w PN na usługi szkolenia zawodowego (powyżej progów unijnych)? Chciałabym, aby termin ten uwzględniał terminy na składanie odwołań. Czy są to 22 dni? czy może być krócej?

Powodem skrócenia jest późne rozpoczęcie projektu unijnego (jesteśmy jednostka terenową realizującą projekt jednostki centralnej) i krótkie terminy na realizację szkolenia, aby zmieścić się w harmonogramie. Także respektując TSO = 40 dni raczej nie jesteśmy w stanie zrealizować kursów w terminie.
Nie jest to jednak moim zdaniem powód do zastosowania trybu pilnego i przetargu ograniczonego.

Proszę o podpowiedź czy dobrze myślę.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 05 paź 2012, 11:57

Prowadząc postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego dla usług o charakterze niepriorytetowym, nie musisz przestrzegać minimalnych terminów składania wniosków do udziału w postępowaniu lub ofert, które to zostały określone w przepisach ustawy Pzp dla poszczególnych trybów udzielania zamówień.
Ustawodawca dla usług o charakterze niepriorytetowym, ze względu na ich specyfikę, wprowadził kilka odstępstw od ogólnie obowiązujących przepisów ustawy Pzp. Zostały one określone w art. 5 ustawy Pzp i np. zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 ustawy Pzp, do postępowań o udzielenie zamówień, których przedmiotem są usługi o charakterze niepriorytetowym określone w przepisach wydanych na podstawie art. 2 a, nie stosuje się przepisów ustawy dotyczących:

terminów składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub terminów składania ofert,
obowiązku żądania wadium,
obowiązku żądania dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu,
zakazu ustalania kryteriów oceny ofert na podstawie właściwości wykonawcy oraz
przesłanek wyboru trybu negocjacji z ogłoszeniem, dialogu konkurencyjnego oraz licytacji elektronicznej.

A zatem nie musisz przestrzegać minimalnych terminów składania wniosków do udziału w postępowaniu lub ofert.
Nie oznacza to jednak, że możesz określić dowolny termin na ich składanie. Pamiętaj bowiem, że zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy Pzp, masz obowiązek przygotować i przeprowadzić postępowanie w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji i równe traktowanie wykonawców. Wyznaczając więc termin składania ofert w postępowaniu dla usług niepriorytetowych może on być krótszy od określonych terminów dla poszczególnych trybów, lecz jednocześnie musi on być wystarczający na przygotowanie i złożenie oferty wraz z wymaganymi przez Ciebie dokumentami. Termin ten (jego długość) będzie więc zależał od tego na ile skomplikowany jest przedmiot zamówienia oraz od tego, ile i jakich dokumentów żąda zamawiający.

ODPOWIEDZ