Wyczerpanie asortymentu.

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
ankara
Posty: 10
Rejestracja: 05 wrz 2012, 19:08

Post autor: ankara » 02 paź 2012, 14:06

Witam.
Mam wygrany przetarg umowa jeszcze nie podpisana. Czy mogę zaproponować inny asortymenyt (lepszy) od umieszczonego w formularzu ofertowym który przesłałam do zamawiającego. Proponowanego nie ma już w sprzedaży - (mam oświadczenie od producenta). Jak to uzasadnić?

Pozdrawiam

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 02 paź 2012, 14:45

Co do zasady, zakres świadczenia wykonawcy wynikający z umowy musi być tożsamy z jego zobowiązaniem zawartym w ofercie. Świadczenie wykonawcy obejmuje przede wszystkim przedmiot zamówienia, np. asortyment, który ma dostarczyć, ale także wszelkie inne warunki odnoszące do sposobu realizacji zamówienia, np. termin, harmonogram dostaw, warunki gwarancji. Jako niedopuszczalne należy uznać rozszerzenie świadczenia wykonawcy ponad określenie przedmiotu zamówienia zawarte w siwz (np. poprzez zamówienie asortymentu, który nie był przedmiotem zamówienia). Mając więc umowę na dostawę określonego asortymentu, należy zamawiać u wykonawcy tylko i wyłącznie rzeczy określone w umowie.
Oczywiście istnieją wyjątki w tym zakresie - przykładowo, gdy wycofano z produkcji dany model komputera, zmiana umowy polegająca na zobowiązaniu wykonawcy do dostawy innego komputera o parametrach nie gorszych od poprzedniego jest dopuszczalna.

ankara
Posty: 10
Rejestracja: 05 wrz 2012, 19:08

Post autor: ankara » 08 paź 2012, 13:15

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Wszystko poszło po mojej myśli - zamawiający zgodził się na lepszy asortyment.

ODPOWIEDZ