projekt umowy-niepodpisany..

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
zuza
Posty: 113
Rejestracja: 08 cze 2012, 9:33

Post autor: zuza » 06 wrz 2012, 11:01

Słuchajcie, mam taki zgrzyt...wymagaliśmy dołączenia do oferty zaakceptowanego projektu umowy, ponadto w formularzu ofertowym umieściliśmy zapis, że wykonawca akceptuje zawarty w SIWZ projekt umowy, a w przypadku wygrania zobowiązuje się umowę zawrzeć na określonych tam warunkach.
I teraz mam taką sytuację, że formularz ofertowy mam podpisany, a projekt umowy nie... Moim zdaniem nie muszę chyba nic robić, bo skoro w formularzu ofertowym podpisali, że akceptują, to chyba akceptują i nie trzeba uzupełniać tego podpisu na projekcie umowy, zwłaszcza, że nie jest to dokument do uzupełnienia, a podstawa do odrzucenia chyba żadna??
Ufff, ale namotałam, czy ktoś mnie rozumie ;)))??

efigy007
Posty: 767
Rejestracja: 11 maja 2011, 10:47

Post autor: efigy007 » 06 wrz 2012, 11:14

zuza pisze:czy ktoś mnie rozumie ;)))??
oczywiście, że tak ;)

Prowadząc postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego szereg zamawiających wymaga, poprzez zapisy specyfikacji istotnych warunków zamówienia, aby wykonawcy dołączali do składanej oferty między innymi zaparafowany wzór umowy, stanowiący uprzednio załącznik do specyfikacji. Tymczasem takie żądanie może doprowadzić do konieczności odrzucenia oferty, w której warunki realizacji zamówienia są najkorzystniejsze spośród złożonych ofert.
Konsekwencje niedołączenia umowy do składanej oferty
Realizując wymogi zawarte w art. 36 ust. 1 pkt. 16 ustawy Prawo zamówień publicznych, zamawiający załączają do treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia istotne dla stron postanowienia, które zostaną wprowadzone do treści zawieranej umowy w sprawie zamówienia publicznego, ogólne warunki umowy albo wzór umowy, jeżeli zamawiający wymaga od wykonawcy, aby zawarł z nim umowę w sprawie zamówienia publicznego na takich warunkach. Niestety część zamawiających wymaga, aby wykonawca składając ofertę załączył zaparafowany przez osoby upoważnione do reprezentacji wykonawcy tekst umowy, uprzednio stanowiący załącznik do specyfikacji.
________________________________________
Tymczasem określenie takiego wymogu jest:
– po pierwsze - nieuzasadnione i sprzeczne z treścią art. 25 ustawy Prawo zamówień publicznych,
– po drugie - obarczone dużym ryzykiem związanym z brakiem możliwości zastosowania art. 26 ust. 3 ustawy PZP w przypadku, gdy zaparafowana umowa nie zostanie załączona do składanej oferty przetargowej.
> Odnosząc się do braku podstaw formalnych umożliwiających żądanie zaparafowanego wzoru umowy jako załącznika do treści SIWZ wskazać należy, iż zgodnie z treścią art. 25 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego zamawiający może żądać od wykonawcy wyłącznie oświadczeń lub dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia postępowania, a potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu lub wymagań dotyczących zamawianych dostaw, usług lub robót budowlanych.
Katalog dokumentów, jakich zamawiający może żądać na potwierdzenie wyżej wskazanych wymagań, został określony w Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2009 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. z 2009 r. Nr 226 poz. 1817).
BEZ PARAFOWANEGO WZORU UMOWY
Obowiązujące przepisy nie dają zamawiającemu podstaw do wymagania od wykonawców załączenia do oferty zaparafowanego wzoru umowy (również oświadczenie o akceptacji treści warunków umowy nie mieści się w katalogu zawartych w rozporządzeniu dokumentów).
Zaparafowany wzór umowy nie potwierdza zgodności opisu przedmiotu zamówienia, zawartego w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, z treścią oferty. Tego rodzaju potwierdzenie wynika z innych dokumentów załączonych do oferty np. opisu parametrów oferowanych urządzeń, kart katalogowych, oświadczeń wykonawcy o realizacji usługi zgodnie z wymogami itp.
Ponieważ zaparafowany wzór umowy, jako dokument załączony do oferty, nie potwierdza warunków udziału w postępowaniu oraz spełniania przez oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego, w przypadku jego braku zamawiający nie może skorzystać z dyspozycji art. 26 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych i wezwać wykonawcę do uzupełnienia braku wymaganego dokumentu.
W konsekwencji brak zaparafowanego wzoru umowy może doprowadzić do konieczności odrzucenia oferty, która merytorycznie spełnia wszystkie wymagania specyfikacji, a wykonawca spełnia warunki udziału w przetargu.
http://alex44.webd.pl/st/serwis/marzec12/901004.php

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 06 wrz 2012, 11:20

zuza pisze:...wymagaliśmy dołączenia do oferty zaakceptowanego projektu umowy,
Tylko po co?
Oczywiście wystarczy jak akceptacja jest w formularzu ofertowym.

zuza
Posty: 113
Rejestracja: 08 cze 2012, 9:33

Post autor: zuza » 06 wrz 2012, 11:22

O rany....no dobra, przyjmuję, na klatę, ale co z moją sytuacją, bo dalej nie wiem??

zuza
Posty: 113
Rejestracja: 08 cze 2012, 9:33

Post autor: zuza » 06 wrz 2012, 11:23

Dzięki Janusz.....no cóż człowiek uczy się błędach..
Dzięki :)

ODPOWIEDZ