Spółka cywilna

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
edith
Posty: 114
Rejestracja: 01 wrz 2010, 19:52

Post autor: edith » 31 lip 2012, 20:52

Czy wspólnik spółki cywilnej powinien złożyć oświadczenie z art 24 ust. 1 również w imieniu swojej firmy innej niż spółka cywilna, która składa ofertę?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 31 lip 2012, 22:12

Nie.

edith
Posty: 114
Rejestracja: 01 wrz 2010, 19:52

Post autor: edith » 01 sie 2012, 9:40

A właściwie dlaczego nie?
Jeżeli traktujemy wspólników spółki cywilnej jako wykonawców wspólnie ubiegających się o wykonanie zamówienia (art. 23 ust. 1) to przepisy dotyczące wykonawcy stosuje się odpowiednio do wykonawców, o których mowa w ust. 1 (art. 23 ust. 3).
wspólnik spółki cywilnej to jak jeden z wykonawców w konsorcjum i on musiałby złożyć oświadczenie z 24 ust. 1 za siebie, czyli za swoją firmę.
Ponadto gdyby zażądać zaświadczeń z ZUS i US to wykonawcy zalegający z opłatami, w tym wspólnicy spółki cywilnej zalegający z opłatami w swojej własnej jednoosobowej firmie, nie otrzymaliby takiego zaświadczenia.
Takie jest moje rozumowanie, w którym miejscu jest błędne? Byłabym wdzięczna za wszelkie informacje na ten temat.

edith
Posty: 114
Rejestracja: 01 wrz 2010, 19:52

Post autor: edith » 01 sie 2012, 23:16

Nikogo nie interesują spółki cywilne, a szkoda, bo ciągle nie mam 100% pewności co do nich.

frunios
Posty: 3
Rejestracja: 01 sie 2012, 13:52

Post autor: frunios » 02 sie 2012, 7:46

u mnie w pracy, nie traktuje się wspólników s.c. jako wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie. nasz radca odsyła do art. 865 i art. 866 Kc.
aktualnie mam ofertę podpisaną przez tylko jednego wspólnika, brak jest pełnomocnictwa i ta oferta jest jak najbardziej ważna.

edith
Posty: 114
Rejestracja: 01 wrz 2010, 19:52

Post autor: edith » 02 sie 2012, 9:31

A oświadczenia z art. 24.ust. 1 składa jeden wspólnik za kogo? Za spółkę? za siebie jako wspólnika spółki? Za drugiego wspólnika, że on nie podlega wykluczeniu?
Więcej jest jednak interpretacji i opinii (Opinia prawna na stronie UZP - Niedopuszczalność podmiotowej zmiany wykonawcy zamówienia publicznego w odniesieniu do spółki cywilnej), wyroków KIO (1223/11) że wspólnicy spółki cywilnej to jednak wykonawcy wspólnie ubiegający się o zamówienie.

Mikunia
Posty: 43
Rejestracja: 13 cze 2010, 18:23

Post autor: Mikunia » 04 sie 2012, 16:56

Spółka cywilna na gruncie PZP to specyficznego rodzaju konsorcjum skłądające sie z dwóch osób fizycznych prowadzący działalnośc gospodarcza.
W konosrcjum każdy z wykonawców musi wykazać, że nie podlega wykluczenie na podstawie art. 24 ust.1 Pzp. W związku z powyższym każdy ze wspólników s.c. musi złożyc oswiadczenie z art. 24, a co więcej- jeśli wymagałeś złożenia jakiś dokumentów na potwierdzenie braku podstaw do wykluczenia to każdy z nich powinien te dokumenty załączyć do oferty.

edith
Posty: 114
Rejestracja: 01 wrz 2010, 19:52

Post autor: edith » 06 sie 2012, 8:03

Dzięki za informacje. Wg mnie również wspólnik spółki cywilnej jest jak pojedynczy wykonawca z konsorcjum.

pawellllek
Posty: 309
Rejestracja: 10 kwie 2008, 12:36

Post autor: pawellllek » 13 sie 2012, 15:23

frunios pisze:u mnie w pracy, nie traktuje się wspólników s.c. jako wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie. nasz radca odsyła do art. 865 i art. 866 Kc.
aktualnie mam ofertę podpisaną przez tylko jednego wspólnika, brak jest pełnomocnictwa i ta oferta jest jak najbardziej ważna.
to dość osobliwe podejście muszę przyznać. Spółka nie jest żadnym podmiotem a jedynie umową w ramach, której dwaj przedsiębiorcy(!) umawiają się, iż będą wspólnie prowadzić działalność gospodarczą. Generalnie fakt, iż s.c. nie można traktować jako jednego podmiotu nie ulega zadnej wątpliwości (nie mówie tu nawet o orzeczeniach KIO, które trudno traktować często poważnie ale o orzeczeniach sądów w sprawach zamówieniowych i niezamówieniowych). Jedyny wyjątek w tym zakresie to VAT, którego płatnikiem jest spółka ale to wynika z przepisów odrębnych od KC.

Można sobie wyobrazić sytuację, w której ofertę podpisze tylko jeden wspólnik ale do tego należaloby przeczytać umowę spółki i w niej może być do tego kompetencja.

Niemniej jednak nie sposób uznać s.c. jako wykonawcy.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 14 sie 2012, 22:40

Obowiązek przedkładania wymaganych dokumentów oraz oświadczeń odnosi się do wspólników spółki cywilnej, którzy sami muszą udowodnić, że spełniają warunki udziału w postępowaniu. Tym samym oświadczenia o braku podstaw do wykluczenia, powinno zostać podpisane i złożone oddzielnie przez każdego wspólnika spółki cywilnej.
W świetle obowiązującego prawa, spółka cywilna nie jest ani osobą prawną ani przedsiębiorcą, ale zgodnie z art. 860 § 1 Kodeksu cywilnego - umową, przez którą wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Spółka cywilna nie tworzy odrębnych struktur organizacyjnych, jest jedynie stosunkiem zobowiązaniowym jej wspólników. Jako taka nie posiada zdolności prawnej, w związku z czym nie może zostać uznana za jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej.
Stronami umowy spółki cywilnej, a więc wspólnikami mogą być różne podmioty prawa cywilnego, np.:

osoby fizyczne,
osoby prawne oraz
handlowe spółki osobowe.

W wypadku kiedy wspólnikami spółki cywilnej są wyłącznie osoby fizyczne, osoby te zawierają umowę spółki cywilnej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
OrzeczenieStatus prawny spółki cywilnej (brak osobowości prawnej, obowiązek odrębnego wpisu każdego ze wspólników do ewidencji działalności gospodarczej) przesądza o tym, że w postępowaniu o zamówienie publiczne ma do niej zastosowanie przepis art. 23 ust. 1 ustawy Pzp. Wynika z niego obowiązek traktowania jej wspólników, jako wykonawców ubiegających się wspólnie o udzielenie zamówienia publicznego (konsorcjum). Tym samym obowiązek ustanowienia pełnomocnika umocowanego do ich reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy (wyrok Zespołu Arbitrów przy UZP z 6 sierpnia 2007 r., sygn. akt UZP/ZO/0-942/07).
Obowiązek przedkładania wymaganych dokumentów odnosi się do wspólników spółki cywilnej, którzy sami muszą udowodnić, że spełniają warunki udziału w postępowaniu. W przypadku więc wykonawcy, którym jest spółka cywilna oświadczenia o braku podstaw do wykluczenia, powinno zostać podpisane i złożone oddzielnie przez każdego wspólnika spółki cywilnej.
OrzeczenieNa uwagę zasługuje wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 7 maja 2010 r. (sygn. akt KIO/UZP 708/10), w którym wskazano, że w przypadku ubiegania się o zamówienie publiczne spółki cywilnej, w celu potwierdzenia, że nie zalega się z uiszczaniem podatków powinno się przedstawić odpowiednie zaświadczenia wydane przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego odnoszące się do wspólników spółki cywilnej jak i samej spółki cywilnej. Natomiast w przypadku potwierdzenia nie zalegania ze składkami na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne wymaganie złożenia zaświadczenia lub zaświadczeń wystawionych przez właściwy oddział ZUS przez wspólników lub przez spółkę cywilną konkretyzuje się w zależności od okoliczności danego przypadku - tzn. faktu zatrudniania pracowników lub zgłaszania do ubezpieczenia osób i odprowadzania składki z innych tytułów (umów cywilnoprawnych) oraz dokonywania lub nie wymienionych czynności w odniesieniu do wspólników. Żądanie złożenia zaświadczeń wystawionych przez właściwy oddział ZUS na wspólników i spółkę może, ale nie musi, być zasadne.

ODPOWIEDZ