polisa OC - kwota ponad wartość zamówienia

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
mobia
Posty: 41
Rejestracja: 05 lip 2011, 13:44

Post autor: mobia » 03 kwie 2012, 10:59

Witam
przetarg nieograniczony na obsługę ratowniczą basenu.
Jako jeden z warunków udziału w postępowaniu określono posiadanie ubezpieczenia OC na kwotę tożsamą z szacowaną wartością zamówienia.
Kłopot w tym, że taka polisa w razie nieszczęśliwego wypadku może być niewystarczająca (chodzi tu przecież o zdrowie i życie ludzkie).
Pytanie mam tego typu:
Czy pozostawiając jako warunek udziału w postępowaniu posiadanie polisy na kwotę X mogę żądać od Wykonawcy na dzień zawarcia umowy przedstawienia polisy na kwotę kilkakrotnie większą? Jeśli tak, to czy Wykonawca powinien się do tego zobowiązać, np w formie oświadczenia w formularzu ofertowym, że w razie wygrania przetargu, taką polisę dostarczy? Czy taki "wymóg" mogę zawrzeć w Opisie Przedmiotu Zamówienia w SIWZ?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 03 kwie 2012, 11:44

No raczej na etapie postępowania nie bardzo, jeżeli coś to można zobowiązać wybranego na przedstawienie takiej polisy przed podpisaniem umowy.

mobia
Posty: 41
Rejestracja: 05 lip 2011, 13:44

Post autor: mobia » 03 kwie 2012, 11:54

no właśnie, ale czy mogę już na etapie postępowania (w SIWZ) zastrzec, że będzie wymagana w momencie podpisania umowy polisa na konkretną kwotę?
Wiem, że to trochę nielogiczne, skoro stawiam najpierw warunek z kwotą kilka razy mniejszą. Ale dla Zamawiającego olbrzymim ryzykiem byłoby powierzanie Wykonawcy usług ratownictwa, jeśli ten nie miałby porządnej polisy...

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 03 kwie 2012, 12:04

Oczywiście, o tym MUSI być napisane już w SIWZ na etapie postępowania.

mobia
Posty: 41
Rejestracja: 05 lip 2011, 13:44

Post autor: mobia » 03 kwie 2012, 14:35

dziękuję :)

ODPOWIEDZ