Pełnomocnictwo

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
Marcin R
Posty: 78
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:52

Post autor: Marcin R » 30 maja 2007, 6:54

Witam,
do oferty zostało dołączone pełnomocnictwo w formie kopii wraz z kopią potwierdzenia notarialnego, potwierdzającego autentyczność podpisu osoby wystawiającej pełnomocnictwo na jego oryginale (prezesa zarządu spółki).
Kopie ww. dokumentów zostały potwierdzone za zgodność z oryginałem przez osobę na której udzielono pełnomocnictwa. Zamawiający w zapisach SIWZ zaznaczył, że pełnomocnictwo musi być złożone w formie oryginału lub kopii potwierdzone za zgodność z oryginałem przez osoby wymienione w dokumentach rejestrowych (w tym przypadku prezesa zarządu spółki) lub kopii potwierdzone notarialnie.
Pytanie zatem, czy pełnomocnictwo zostało złożone we właściwej formie i jako złożone w formie kopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem przez pełnomocnika jest prawidłowe i czy można je uznać w postępowaniu?

Marko
Posty: 276
Rejestracja: 10 paź 2006, 11:38

Post autor: Marko » 30 maja 2007, 7:46

Moim zdaniem nie można uznać tego pełnomocnictwa - nie zostało złożone w żadnej z form przewidzianych specyfikacją, która słusznie odniosi sie do KC

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 30 maja 2007, 7:48

Przede wszystkim ciekaw jest co powstrzymało wykonawcę przed zamieszczeniem oryginału pełnomocnictwa. Przecież to dokument wystawiany przez niego samego, nie płaci nic za jego wystawienie. Gdyby dał oryginał nie byłoby wątpliwości. Trochę to nieroztropne działanie i za dużo kopii w ofercie. Nie wiem czemu Zamawiający dał akurat taki warunek potwierdzania kopii dokumentów (osoby wymienione w organach rejestrowych) i z czego wziął akurat konieczność takich osób, ale skoro tak już jest w SIWZ to wypadałoby się tego trzymać. Zamawiający ma kłopot bo jakby nie postąpił narazi się na kwestionowanie swojej decyzji. Właśnie rozmawiałem ze znajomym zamawiającym, który powiedział, że w arbitrażu pewnie Zamawiający by przegrał jeśliby odrzucił tą ofertę. Ja uważam, jakkolwiek by nie oceniać tej SIWZ, że jej zapisy obowiązują i trzeba ich przestrzegać. Ofertę należy odrzucić, a co będzie potem? Nie wiadomo.

Marcin R
Posty: 78
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:52

Post autor: Marcin R » 30 maja 2007, 8:07

Pomijając zapis dotyczący potwierdzenia pełnomocnictwa przez osoby wskazane w dokumentach rejestrowych (moim zdaniem też niewłaściwy, ale nie bardzo mam wpływ na mozliwość jego zmiany :-)), chodzi głównie o to, że kopia poświadczenia notarialnego odnosi się do potwierdzenia własnoręcznego podpisu osoby udzielającej pełnomocnictwa na jego oryginale. Brak jest natomiast klauzuli notarialnej potwierdzającej zgodność kopii pełnomocnictwa z jego oryginałem.
Oferta zostanie oczywiście odrzucona, mam jednak pewne wątpliwości co do podstawy prawnej na jakie to zrobić. Czy ma to być art 89 ust. 1 pkt 8, czy też 89 ust. 1 pkt 2

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 30 maja 2007, 8:52

Ja bym odrzucił z 89.1.2) jako, że treść oferty nie odpowiada treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Gdyby to był 89.1.8) to na jakie odrębne przepisy można by się powołać?

Marcin R
Posty: 78
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:52

Post autor: Marcin R » 30 maja 2007, 9:47

Pytanie tylko czy formą pełnomocnictwa może być traktowana jako treść oferty, czy też nie należałoby się odnieść do przepisów KC regulujących kwestie pełnomocnictw (z góry zastrzegam, że nie bardzo wiem na które konkretnie przepisy możnaby ewentualnie się powołać)

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 30 maja 2007, 9:55

KC reguluje pełnomocnictwa, ale nie pisze nic o potwierdzaniu za zgodność kopii pełnomocnictw. Z tego co widzę nie było wątpliwości co do samej treści pełnomocnictwa ani kwestii prawidłowości podpisania go, a tylko czy zostało prawidłowo potwierdzone za zgodność z oryginałem (który z przyczyn wiadomych tylko wykonawcy nie został załączony do oferty). Treść SIWZ regulowała zaś jak należy potwierdzać za zgodność i a wykonawca postąpił inaczej, a więc niezgodnie z treścią SIWZ.

Marcin R
Posty: 78
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:52

Post autor: Marcin R » 30 maja 2007, 9:58

Dziękuję za podpowiedzi, jak już zapadnie ostateczna decyzja co do podstawy odrzucenia oferty to dam znać.
Pozdrawiam

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 20 sie 2007, 21:06

I jaka była ta ostateczna decyzja w sprawie? Odrzuciliście ofertę i jaka była na to reakcja wykonawcy? Protestował? Prosimy o informacje. :-)

Marcin R
Posty: 78
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:52

Post autor: Marcin R » 21 sie 2007, 7:29

Witam :-), oferta została odrzucona na podstawie art 89 ust. 1 pkt 2 i 8 pzp, wykonawca nie oprotestował decyzji zamawiającego, ale z tego co wiem (niestety) osoba przygotowująca ofertę w imieniu wykonawcy straciła pracę. Dowiadując się o takich rzeczach zawsze zastanawiam się czy prezesi firm, którzy podpisują oferty przygotowane przez kogoś innego nigdy nie sprawdzają tych ofert. Przecież bywa tak, że podpisują tak ewidentne głupoty, że nawet nie musieliby znać ustawy, aby zorientować się, że coś jest nie tak.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 22 sie 2007, 17:22

Prezes często nie jest w stanie sprawdzić oferty, bo może zwyczajnie nie znać wszystkich przepisów prawa i siwz-u regulujących złożenie prawidłowej oferty. Od tego ma pracowników, którzy znają prawo zamówień publicznych. Niestety jak widać i jak dobrze wiemy Pzp kryje wiele pułapek, na których łatwo się przewrócić i nawet ktoś kto zawodowo się tym zajmuje popełnia błędy. Nawet jeśliby nawet prezes sprawdził całą ofertę to i tak problem może pojawić się gdzie indziej. Ja miałem przypadek wykonawcy kiedy oferta była w porządku, ale księgowość nie poradziła sobie z prawidłowym wpłaceniem wadium. Oto jak prozaiczne mogą być powody wykluczenia wykonawcy.

Marcin R
Posty: 78
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:52

Post autor: Marcin R » 23 sie 2007, 9:35

Zgadza się w przypadku kruczków naszej ustawy, ale jak widzę ofertę na kilkadziesiąt milionów zł podpisaną często przez prezesa zarządu i prezesa ds. finansowych i w tej właśnie ofercie są "głupie" błędy matematyczne w obliczeniu ceny to na prawdę nie wiem co mam myśleć o takiej sytuacji.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 23 sie 2007, 18:55

Obrywa się zawsze temu kto bezpośrednio był odpowiedzialny za dopilnowanie popranego przygotowania całej oferty. Niektórzy prezesi sprawdzą, niektórzy nie. W większych firmach przygotowaniem oferty zajmują się specjalne działy oferowania, gdzie po sobie sprawdza ofertę wielu ludzi. Ryzyko pomyłki dla „szarego” pracownika jest duże, ale podobno u wykonawcy podobno zarabia się więcej niż u zamawiającego. Czy Pan Panie Marcinie pracował może kiedyś po stronie wykonawcy lub zna kogoś kto tam pracuje i wie coś więcej o traktowaniu takich pracowników?

ODPOWIEDZ