Uzupełnienie wpis do ewidencji dział. gosp.

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
lukas50b15
Posty: 56
Rejestracja: 23 mar 2009, 7:56

Post autor: lukas50b15 » 10 lut 2012, 10:47

Witam!
W SIWZ do przetargu na robotę budowlaną zastosowałem zapis:
W celu wykazania braku podstaw do wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia wykonawcy w okolicznościach, o których mowa w art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych, należy złożyć :
1) oświadczenie o braku podstaw do wykluczenia;
2) aktualny odpis z właściwego rejestru, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru, w celu wykazania braku podstaw do wykluczenia w oparciu o art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy, wystawionego nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert, a w stosunku do osób fizycznych oświadczenia w zakresie art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy; (...)
oraz
Dokumenty składające się na ofertę:
1) Wypełniony Załącznik nr 1 – formularz ofertowy wykonawcy.
2) Osoby fizyczne - w celu stwierdzenia, czy osoba podpisująca oświadczenia woli lub udzielająca pełnomocnictwa posiada do tego uprawnienia, do oferty należy załączyć aktualny odpis z właściwego rejestru albo aktualne zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert. (...)

Jeden z wykonawców do oferty załączył zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej wystawione 01.07.2011r. - czyli okres 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert został przekroczony.

Czytałem jeszcze raz opinię Prezesa UZP http://www.uzp.gov.pl/cmsws/page/?D;1543 i jakaś pomroczność mnie ogarnęła:
wzywać do uzupełnienia na podstawie art. 26 ust 3 ustawy Pzp? Nie chcę się narazić na zarzut o jakiekolwiek naruszenie.
Proszę o radę co zrobić w tej sytuacji.

efigy007
Posty: 767
Rejestracja: 11 maja 2011, 10:47

Post autor: efigy007 » 10 lut 2012, 11:35

osoba fizyczna składa tylko oświadczenie - tak jak czytałeś wpis do ewidencji dział. gosp. nie mówi, że wykonawca jest w upadłości czy likwidacji.
Nie można wzywać tego dokumentu do uzupełnienia a tym bardziej wymagać.

W chwili gdy masz ofertę bez tego dok. lub z jakimś błędem w nim
to zostawić tą ofertę z tego powodu w spokoju!

ODPOWIEDZ