Ważność polisy ubezpieczeniowej

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
emalka
Posty: 90
Rejestracja: 27 sie 2009, 22:11

Post autor: emalka » 08 lut 2012, 10:14

Witam,
Na dzień składania ofert Wykonawca miał opłaconą polisę i termin jej ważności był do 06.02.2012 r. W chwili obecnej nie rozstrzygnęliśmy jeszcze postępowania, ale wiemy, że oferta tego Wykonawcy będzie wybrana jako najkorzystniejsza. Czy w takim razie powinniśmy wezwać tego wykonawcę, np. w zawiadomieniu o rozstrzygnięciu przetargu, że powinien przed podpisaniem umowy przedstawić aktualną - ważną polisę???

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 08 lut 2012, 10:44

Miał na dzień otwarcia ofert ważną, więc jest ok.

emalka
Posty: 90
Rejestracja: 27 sie 2009, 22:11

Post autor: emalka » 08 lut 2012, 11:51

Nie no wiem, że jest ok ale czy w chwili zawierania umowy nie powinniśmy mieć aktualnej polisy żeby wiedzieć, że nadal jest ubezpieczony?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 08 lut 2012, 12:31

W wyroku z dnia 30 listopada 2010 r., sygn. akt KIO 2512/10 Krajowa Izba Odwoławcza postanowiła:
"Zaznaczyć należy, iż polisa OC, którą składają wykonawcy w ramach wykazania spełniania warunku udziału w postępowaniu nie służy do zabezpieczenia realizacji zamówienia, w przedmiocie którego prowadzone jest postępowanie. Tak więc, nie jest to ubezpieczenie danej inwestycji czy przedsięwzięcia gospodarczego, które jest przedmiotem zamówienia, bowiem takie ubezpieczenie może być żądane przy zawarciu umowy, jako dodatkowy sposób zabezpieczenia realizacji zamówienia poza ustawowo przewidzianym zabezpieczeniem wykonania umowy".


W wyroku z dnia 11 stycznia 2011 r., sygn. akt KIO 2801/10 Krajowa Izba Odwoławcza zauważyła:
"Oceniając powyższą kwestię w kontekście postawionych zarzutów podkreślenia wymaga, iż zgodnie z utrwalonym orzecznictwem (wyroki Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 21 maja 2010r. w spr. KIO/UZP 814/10, z dnia 22 grudnia 2005r. w spr. KIO 2653/10) przedstawianie polisy ubezpieczenia OC w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej, ma służyć potwierdzeniu ogólnej wiarygodności ekonomicznej wykonawcy; wykazaniu, że wykonawca znajduje się w sytuacji finansowej i ekonomicznej pozwalającej mu na poniesienie kosztów ubezpieczenia. Nieprawidłową jest argumentacja zaprezentowana w odwołaniu, zmierzająca do wykazania, że polisa OC, którą składają wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w celu wykazania spełniania warunku udziału w postępowaniu ma służyć do zabezpieczenia realizacji tego zamówienia, w przedmiocie którego prowadzone jest postępowanie. Polisa OC nie jest bowiem ubezpieczeniem usługi, która jest przedmiotem zamówienia. Ubezpieczenie od odpowiedzialności świadczy jedynie o potencjalnych możliwościach finansowych wykonawcy i nie oznacza, że z całej kwoty Zamawiający będzie mógł skorzystać, bo może zdarzyć się i tak, że ubezpieczyciel ze wskazanej kwoty będzie zmuszony wypłacić odszkodowanie na rzecz jednego lub nawet kilku podmiotów. Nie jest tutaj bowiem wymagane ubezpieczenie konkretnej inwestycji".

efigy007
Posty: 767
Rejestracja: 11 maja 2011, 10:47

Post autor: efigy007 » 08 lut 2012, 12:44

i ja dorzucę :)
Wyrok KIO z dnia 18 marca 2011 r., sygn. akt KIO 467/11:
"Polisa jest dokumentem żądanym przez Zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego wyłącznie na potwierdzenie spełniania opisanego przez zamawiającego warunku udziału w postępowaniu, a mianowicie znajdowania się w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej wykonanie zamówienia (art. 22 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp). Tak więc ubezpieczenie wynikające z polisy jakie wykonawca zobowiązany jest przedstawić na potwierdzenie spełnienia warunków udziału w postępowaniu nie musi być tożsame z ubezpieczeniem jakie będzie wykonawca posiadał w momencie wykonywania zamówienia. Żądanie przedłożenia polisy jest bowiem ograniczone do posiadania ubezpieczenia aktualnego na dzień składnia oferty. Natomiast polisa obejmująca cały okres wykonywania zamówienia może być żądana, a tym samym obejmująca cały przedmiot realizowanego zamówienia, dopiero po dokonaniu wyboru wykonawcy, który będzie to zamówienie wykonywał. Oznacza to więc, iż polisa składana na tym etapie postępowania, a więc na etapie oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu, ma na celu tylko i wyłącznie ocenę sytuacji ekonomicznej i finansowej potencjalnego wykonawcy (uzyskanie wiedzy o jego sytuacji ekonomicznej i finansowej), a nie ubezpieczenie przedmiotu zamówienia, aby Zamawiający mógł oczekiwać wykonania zamówienia przez wykonawcę z należytą starannością. Przedmiotem niniejszego zamówienia jest usługa odbioru i transportu odpadów komunalnych o kodzie 20 03 01 celem ich dalszego zagospodarowania z miejscowości Siedliska k/Ełku. Natomiast przedmiotem ubezpieczenia jest ochrona środowiska, unieszkodliwianie odpadów komunalnych, zarządzanie i posiadanie wysypisk odpadów komunalnych, działalność biurowa (str. 34 oferty). A ponieważ - jak słusznie zauważył Przystępujący - zagospodarowanie odpadów to także ich zbieranie, transport, odzysk i unieszkodliwianie co oznacza, że zakres polisy niewątpliwie jest związany z przedmiotem zamówienia. Tym samym stwierdzić należy, iż polisa załączona przez konsorcjum Amest potwierdza spełnienie warunku udziału w postępowaniu w zakresie znajdowania się w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej wykonanie zamówienia. Odnosząc się do kwestii opłacenia polisy stwierdzić należy, iż rozporządzenie w sprawie dokumentów (§1 ust. 1 pkt 10) stanowi, iż Zamawiający w celu potwierdzenia spełnienia warunku znajdowania się przez wykonawcę w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej wykonanie zamówienia zamawiający może żądać „opłaconej polisy, a w przypadku jej braku innego dokumentu potwierdzającego, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia”. Literalne brzmienie powołanego przepisu wskazuje na możliwość żądania przez Zamawiającego przedłożenia przez wykonawców „opłaconej polisy”, nie dopuszczając jednocześnie możliwości żądania dodatkowych dokumentów, w tym dokumentu potwierdzającego okoliczność opłacenia składki".

ODPOWIEDZ