Opis przedmiotu zamówienia a zakres do wykonania

Wszystkie zagadnienia związane ze stworzeniem poprawnej Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia - omówienie SIWZ
Augustus
Posty: 42
Rejestracja: 28 lip 2009, 15:46

Post autor: Augustus » 27 sty 2012, 12:34

Witam zawarliśmy umowę o zamówienie publiczne. Na etapie postępowania treść przedmiotu zamówienia była ujęta w SIWZ oraz dodatkowo w załącznikach m.in. przedmiar, dokumentacji technicznej, specyfikacji technicznej WiOR. W treści przedmiaru nie zostały ujęte wszystkie prace określone w treści SIWZ m.in. wyburzenia dodatkowych obiektów znajdujących się na placu budowy. Składając ofertę wyceniliśmy wyłącznie wszystkie prace objęte przedmiarem i taką ofertę złożyliśmy Zamawiającemu. Nadmieniam, że cena umowna była ryczałtowa.
Do umowy załączono wyłącznie dokumentację techniczną i specyfikację techniczną WiOR. Brak było w tych dokumentach jakiejkolwiek wzmianki o konieczności wykonania w ramach umowy tych dodatkowych prac.
Na etapie realizacji okazało się, że Zamawiający domaga się wykonania także tych prac, które nie były objęte przedmiarem, a jedynie wspomniał o nich w SIWZ. Ich wykonanie powoduje, że musielibyśmy dopłacić do interesu. Chcieliśmy, żeby Zamawiający udzielił nam zamówienia dodatkowego na ten zakres przedmiotu umowy, ale ten stoi na stanowisku, że było to objęte przedmiotem zamówienia, a brak wyceny jest naszą winą, i żąda wykonania tego w ramach wynagrodzenia umownego. Czy są jakieś wyroki KIO, sądów, lub innych organów które stanowią, ze nawet niezapisane w przedmiarze, dokumentacji technicznej, specyfikacji technicznej WiOR prace stanowią zakres zamówienia, który wykonawca jest zobowiązany wykonać. Czy tez racje mamy my żądając udzielenia nam zamówienia dodatkowego.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 27 sty 2012, 12:57

Forma wynagrodzenia polegająca na tym, że wykonawca zobowiązuje się do wykonania przedmiotu zamówienia za uzgodnioną z góry przy zawieraniu umowy sztywną kwotę. Wykonawca nie może żądać jej podwyższenia, nawet jeśli w momencie zawarcia umowy nie można było przewidzieć rozmiarów lub kosztów prac. Wynagrodzenie ryczałtowe może być podwyższone jedynie przez sąd, ale tylko wtedy gdy wykonanie zamówienia groziłoby wykonawcy rażącą stratą.
Wybranie formy rozliczania z wykonawcą na zasadzie ryczałtu gwarantuje zamawiającemu, że za zlecone roboty budowlane nie zapłaci on więcej, niż wynikać to będzie z oferty wykonawcy. Ryzyko związane z zaistnieniem nieprzewidzianych wcześniej prac ponosi w tym przypadku oferent. Jeśli robót dodatkowych będzie dużo, zamówienie może okazać się dla niego całkowicie nieopłacalne.
Dlatego wynagrodzenie ryczałtowe powinno zostać tak obliczone, aby w przypadku pojawienia się konieczności wykonania robót dodatkowych (np. projektant wadliwie wykonał dokumentację projektową i nie przewidywała ona pewnych prac, które są niezbędne do zakończenia przedmiotu umowy) wykonawca zdoła je wykonać za kwotę, którą zaoferował w swojej ofercie.
Co do zasady, w pierwszej kolejności przy ryczałcie - projekt, przedmiar tylko pomocniczo.

ODPOWIEDZ