Udział podwykonawców

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
asica
Posty: 90
Rejestracja: 29 wrz 2011, 7:26

Post autor: asica » 25 sty 2012, 14:05

Jakie informacje o podwykonawcach muszą znależć się w umowie na roboty budowlane?
Może macie jakieś ciekawe opinie lub wyrok?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 25 sty 2012, 14:18

Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (DzU Nr 113 poz.759 ze zm.), zwanej w dalszej części ustawą Pzp, w art. 36 ust. 4 wymaga aby zamawiający żądał od wykonawcy wskazania w ofercie części zamówienia, której wykonanie powierzy podwykonawcom. Z kolei art. 36 ust. 5  ustawy Pzp stanowi, że wykonawca może powierzyć wykonanie zamówienia podwykonawcom, z wyjątkiem przypadku gdy ze względu na specyfikę przedmiotu zamówienia zamawiający zastrzeże w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, że część lub całość zamówienia nie może być powierzona podwykonawcom. Żaden z przepisów ustawy Pzp nie wymaga zawierania w umowie klauzuli dotyczącej podwykonawstwa. W praktyce, jeżeli zamawiający dopuszcza podwykonawstwo, klauzule dotyczące podwykonawstwa są stosowane w umowach zawieranych z wykonawcami.
Poniżej przedstawiam przykładowe zapisy, które mogą znaleźć się w umowie:
1. Zakres robót, które Wykonawca będzie wykonywał osobiście jest następujący:
2. Z pomocą podwykonawców Wykonawca wykona następujące roboty:
3. Do zawarcia przez Wykonawcę umowy o roboty budowlane z podwykonawcą jest wymagana zgoda Zamawiającego. Jeżeli Zamawiający, w terminie 14 dni od przedstawienia mu przez wykonawcę projektu umowy wraz z częścią dokumentacji dotyczącą wykonania robót określonych w projekcie umowy, nie zgłosi na piśmie sprzeciwu lub zastrzeżeń, uważa się, że wyraził zgodę na zawarcie umowy.
4. Do zawarcia przez podwykonawcę umowy z dalszym podwykonawcą jest wymagana zgoda Zamawiającego i Wykonawcy. Przepis ust. 3 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.
5. Umowy, o których mowa w ust. 3 i 4, powinny być zawarte w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Wykonawca ponosi wobec Zamawiającego pełną odpowiedzialność za roboty, które wykonuje przy pomocy podwykonawców.
Z powyższego zapisu wynika, że dopiero po zawarciu umowy zamawiającego z wykonawcą, wykonawca przedkłada zamawiającemu projekt umowy z podwykonawcą.
Jeżeli wykonawca w ofercie oświadczył, że zamówienie wykona własnymi siłami, a następnie zechce skorzystać z podwykonawcy, powinien powiadomić o tym fakcie zamawiającego, a następnie stosować wszystkie zasady dotyczące podwykonawców. Najbardziej komfortową sytuacją dla zamawiającego (aby uniknąć jakichkolwiek wątpliwości czy ma prawo umożliwić na etapie realizacji umowy wprowadzenie przez wykonawcę podwykonawcy nie wskazanego w ofercie) jest uregulowanie tej kwestii w specyfikacji, np. zapisem, że zamawiający dopuszcza możliwość przyjęcia podwykonawcy w trakcie realizacji zamówienia.

asica
Posty: 90
Rejestracja: 29 wrz 2011, 7:26

Post autor: asica » 26 sty 2012, 9:25

Dziękuję za odpowiedż:)
Ja jestem za jasnym i precyzyjnym określaniem warunków umowy(także kwestii dotyczącej podwykonawców) jednak nie wszystkim to się podoba;)
Ostatnio zmieniony 26 sty 2012, 9:26 przez asica, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ