umowa spółki cywilnej kto reprezentuje

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
Gordon
Posty: 177
Rejestracja: 31 mar 2011, 22:25

Post autor: Gordon » 05 gru 2011, 12:07

mam podłączoną umowę spółki cywilnej do oferty 3 wspólników w umowie nie ma kto reprezentuje na zewnątrz, każdy ze wspólników na wpis do ewidencji działalności pod oddzielnymi nr ale pod taką samą nazwa X tylko imionami różnią się

kto może podpisac umowę a/ 3 wspólników,
b/ 1 z nich ????????/

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 05 gru 2011, 13:29

Spółkę cywilną należy traktować jako wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia, w związku z czym, co do zasady, zobowiązani są oni do ustanowienia pełnomocnika.
Zanim podejmiesz decyzję o odrzuceniu oferty lub też żądaniu uzupełnienia pełnomocnictw, wyjaśnij z wykonawcą sposób jego reprezentacji w obrocie prawnym.
Pełnomocnictwo, które nie odpowiada formie określonej na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego, jest pełnomocnictwem wadliwym i jako takie podlega uzupełnieniu przez wykonawcę.

W świetle prawa spółka cywilna nie jest osobą prawną ani przedsiębiorcą, ale zgodnie z art. 860 § 1 Kodeksu cywilnego umową, przez którą wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Spółka cywilna jest jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej.
Przedsiębiorcami są wspólnicy spółki cywilnej. Dlatego też stroną umów, jakie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, są wspólnicy.
To, czy stroną umów muszą być wszyscy wspólnicy spółki cywilnej, czy też prawo reprezentacji posiadają tylko niektórzy, zależy od treści umowy spółki cywilnej lub uchwały wspólników. W związku z tym, aby mieć pewność co do sposobu reprezentacji spółki cywilnej, powinieneś żądać od wykonawcy, w oparciu o art. 87 ust. 1 ustawy Pzp, wyjaśnień w tym zakresie.

Wspólników spółki cywilnej należy traktować jako wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego. Dlatego też, stosownie do treści art. 23 ust. 2 ustawy Pzp, zobowiązani są oni do ustanowienia pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu albo do reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy. Zatem jeśli wniosek lub oferta zostaną złożone przez spółkę cywilną bez dołączonego pełnomocnictwa, zobowiązany jesteś do wezwania wykonawcy do jego uzupełnienia.
Problem pojawia się, w sytuacji kiedy wniosek/oferta zostaną podpisane przez wszystkich lub kilku wspólników spółki cywilnej. W pierwszej kolejności powinieneś ustalić, poprzez wezwanie wykonawcy do złożenia wyjaśnień, dlaczego nie dołączono pełnomocnictwa zgodnie z dyspozycją art. 23 ust. 2 ustawy Pzp. Może się okazać, że wspólnicy zastrzegli w umowie spółki lub uchwale wspólników, że dla ważności niektórych czynności prawnych (np. składnia ofert) wymagane jest działanie wszystkich lub kilku wspólników łącznie. Zgodnie bowiem z art. 866 Kodeksu cywilnego każdy wspólnik jest umocowany do reprezentowania spółki w takich granicach, w jakich jest uprawniony do prowadzenia jej spraw, chyba że umowa spółki lub uchwała wspólników stanowią inaczej.

HouseKloc
Posty: 53
Rejestracja: 11 mar 2011, 22:05

Post autor: HouseKloc » 06 gru 2011, 15:30

moim zaś zdaniem zastosowanie będą tu miały poniższe przepisy:

Art. 865. § 1. Każdy wspólnik jest uprawniony i zobowiązany do prowadzenia spraw spółki.
§ 2. Każdy wspólnik może bez uprzedniej uchwały wspólników prowadzić sprawy, które nie przekraczają zakresu zwykłych czynności spółki. Jeżeli jednak przed zakończeniem takiej sprawy chociażby jeden z pozostałych wspólników sprzeciwi się jej prowadzeniu, potrzebna jest uchwała wspólników.

oraz

Art. 866. W braku odmiennej umowy lub uchwały wspólników każdy wspólnik jest umocowany do reprezentowania spółki w takich granicach, w jakich jest uprawniony do prowadzenia jej spraw.

tym samym skoro w umowie nie ma innych unormowań, a także przedmiot zamowienia w stosunku do spółki biorącej udział w postępowaniu wskazuje że jest to działanie w ramach "zwykłego zarządu spółki" to moim zdaniem nie ma podstaw do wyjaśniania jakichkolwiek wątpliwości.

Np. jeżeli przedmiotem zamówienia jest remont a spółka wykonuje czynności remontowo - budowlane, w umowie nie jest zastrzeżony inny niż w KC sposób reprezentacji to w mojej ocenie każdy ze wspólnikow może podpisać ofertę w postępowaniu samodzielnie.

HK

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 06 gru 2011, 15:51

HouseKloc pisze:moim zaś zdaniem zastosowanie będą tu miały poniższe przepisy:
Tak, tylko trzeba przed KC zastosować Pzp :)

Gordon
Posty: 177
Rejestracja: 31 mar 2011, 22:25

Post autor: Gordon » 06 gru 2011, 16:39

z umowy nie wynikało żeby któryś z wspólników mógł reprezentowac samodzielnie, ofertę podpisali wszyscy wspólnicy więc umowę podpiszą też wszyscy , :) mam nadziej że ok będzie. ale temat spółek musze prześledzić na przyszłość uważnie:)

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 06 gru 2011, 18:52

Skoro z umowy nie wynika inaczej, a dok. podpisali wszyscy uznać.

ODPOWIEDZ