Referencje z wpisaną kwotą

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
Tommi
Posty: 5
Rejestracja: 17 lis 2011, 18:03

Post autor: Tommi » 21 lis 2011, 20:38

Zamawiający w specyfikacji zażądał referencji na dwa zrealizowane zamówienia na kwotę 500 tys., załączyłem takowe z tym, że na jednych była kwota wpisana przez wystawiającego, a na drugich był opis wykonanych robót, ale nie było wpisanej kwoty. Kwota ta przekraczała 500 tys i została wpisana na załączniku przeze mnie, mimo to Zamawiający wezwał mnie do przedstawienia referencji z wpisaną kwotą. Czy miał do tego prawo i czy nie wystarczy moje oświadczenie o wysokości zrealizowanego zamówienia? Jak z tego wybrnąć? Na dostarczenie dostałem 3 dni, a poprawienie istniejących referencji może potrwać trochę dłużej z powodu znanej opieszałości osoby podpisującej.

asica
Posty: 90
Rejestracja: 29 wrz 2011, 7:26

Post autor: asica » 21 lis 2011, 20:57

Rozporządzenie posługuje się pojęciem "dokumenty potwierdzające nalezyte wykonanie" a więc:
Jeżeli w wykazie zrealizoanych usług/dostaw/realizowanych RB, który był załącznikiem do SIWZ wpisałeś wartość zamówienia i przedstawiłeś potwierdzenie, że zostały zrealizowane należycie to ja bym ciebie nie wzywała.
Według mnie warunek byłby spełniony.

Natomiast jeżeli chodzi o wyznaczony termin to sama takie wyznaczam, ale wy Wykonawcy macie zawsze możliwość poproszenia io przedłużenie terminu. Próbować można. Ja czasmi załatwiam pozytywnie:)

Albo możesz bronić swego stanowiska i nie uzupełniać, tylko nasmarować pismo pouczające Zamawiajacego;)

Tommi
Posty: 5
Rejestracja: 17 lis 2011, 18:03

Post autor: Tommi » 21 lis 2011, 21:55

Próbowałem pouczyć słownie, ale Pani powiedziała: skoro w SIWZ jest napisane, że wymagają dwie roboty na min. 500 tys, to ma być na referencjach napisana kwota. Twierdziła też, że zaszły jakieś zmiany i wyszło orzeczenie KIO, z którego wynika, iż w sytuacji gdy brak jest np zaśw z ZUS i po otrzymaniu wezwania dostarczę w/w dokument, lecz "przeterminowany" np. sprzed 4 miesięcy to Zamawiający zatrzymuje wadium. Jednak z tym twierdzeniem ja się nie zgadzam, ponieważ z ustawy jasno wynika, że zatrzymuje się wadium, jeśli wykonawca nie dostarczy dokumentu.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 21 lis 2011, 22:09

Dokumenty świadczące o należytym wykonaniu zamówień wystawiają ich odbiorcy. Mają one, co do zasady, weryfikować i dokumentować należyte wykonanie zamówienia zrealizowanego dla innego podmiotu. Nie muszą w pełni opisywać zakresu robót, dostaw, czy usług, tak jak wykaz. Nie muszą także zawierać tych samych informacji co w wykazie. Muszą jednak być z pracami wskazanymi w wykazie identyfikowalne.
Odbiorcy danych zamówień nie są również zobligowani przywoływać w treści dokumentu literalnego sformułowania „wykonane należycie” czy „wykonane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej”. Celem referencji jest wyłącznie potwierdzenie prawidłowości wykonanych zamówień (KIO/UZP 703/09, KIO/UZP 709/09, KIO/UZP 1190/08, KIO/UZP 51/09, KIO/UZP 569/09 oraz KIO/UZP 1352/08).
Wzywając do uzupełnienia Zamawiający popełnił błąd.

efigy007
Posty: 767
Rejestracja: 11 maja 2011, 10:47

Post autor: efigy007 » 22 lis 2011, 7:42

dokładnie jak Janusz.
Celem referencji jest wyłącznie potwierdzenie prawidłowości wykonanych zamówień, Zamawiający powinien oceniać głownie wykaz który przedstawił Wykonawca.
Gdzie jest napisane, że mają potwierdzać kwotę, wielkość zamówienia?

a w kwestii wadium to niech ta Pani przeczyta dokładnie art. 46.4a pzp, nawet jak nie uzupełni a udowodni, że wynika to z przyczyn nieleżacych po jego stronie - to trzeba mu zwrócić! i niech sobie poczyta jaki jest cel tego przepisu!
Ręce opadają! Klapki na oczy i wadium zabrać to może premię dostanie! aż się od rana wkurzyłem! :)

Tommi
Posty: 5
Rejestracja: 17 lis 2011, 18:03

Post autor: Tommi » 24 lis 2011, 6:51

Dzięki za odpowiedź, idę tłumaczyć Pani, że nie ma racji, a to może być trudne:)

ODPOWIEDZ