Pytanie od Wykonawcy - które zdarzyło mi się raz pierwszy

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
Tedeusz
Posty: 1
Rejestracja: 02 lip 2010, 13:41

Post autor: Tedeusz » 08 lis 2011, 18:59

Witam,
Sprawa dotyczy PN na usługi projektowe. Wartość szacunkowa to 220 tyś. PLN.
W SIWZ w temacie dotyczącym "środków finansowych" został zawarty zapis dotyczący posiadania środków bądź też zdolności kredytowej do 150 tyś. PLN, aż tu jeden z Wykonawców (wiem, że to ma jedno osobowe Biuro Projektów) wyjechał z pytaniem:
"Na podstawie art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2010 Nr 113, poz. 759 ze zm.) zwracam się o wyjaśnienie zapisu w punkcie 7.a w SIWZ tj.:
- Wykonawca zobowiązany jest wykazać, że posiada środki finansowe w wysokości co najmniej 150.000,00 PLN lub posiadać zdolność kredytową w wysokości co najmniej 150.000,00 PLN.
Czym kierował się Zamawiający ustalając cytowaną wyżej kwotę. Przy usługach podczas trwania procesu projektowego chociażby dla przedmiotowego zadania nie jest potrzebne zabezpieczenie finansowe w kwocie 150.000,00 zł. Gdyby były to roboty budowlane wówczas zasadne jest żądanie od Wykonawców zabezpieczenia finansowego. Uważam, że wystarczającym jest posiadanie polisy ubezpieczeniowej na żądaną kwotę, wpłacenie wadium, oraz po podpisaniu umowy zabezpieczenie należytego wykonania umowy."
Nie za bardzo wiem, co mam odpowiedzieć. Nie ma mowy, aby zmieniać ten warunek bo mamy złe doświadczenia z poprzednim projektantem gdzie nie było takiego wymagania, nie zapłacić jednemu z branżystów - ten nie wykonał projektu w swojej branży i cały projekt szlak trafił, sprawa jest w Sądzie, bo się Wykonawca nie wywiązał z Umowy, a odsetki przerosły wartość Umowy i teraz Sędzie musi ocenić ile ma wynieść odszkodowanie dla Zamawiającego.
Bardzo proszę o pomoc w sformułowaniu odpowiedzi dla tego Zamawiającego.
Ostatnio zmieniony 08 lis 2011, 18:59 przez Tedeusz, łącznie zmieniany 1 raz.

asica
Posty: 90
Rejestracja: 29 wrz 2011, 7:26

Post autor: asica » 21 lis 2011, 21:37

Ale według mnie ten zapis też ciebie nie uchroni przed nieuczciwym Wykonawcą. Od tego sa zabezpieczenia należytego wykonania umowy.
Co do sformuowania odpowiedzi to masz dwie drogi:
albo odtąpić od tego wymogu
albo bronic swego stanowiska i umotywować zasadność wymogu posiadania środków.

ODPOWIEDZ