istotna zmiana umowy z art. 144 pzp

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
edytab
Posty: 334
Rejestracja: 09 cze 2008, 9:01

Post autor: edytab » 09 lis 2011, 13:06

Postępowanie na usługi poniżej progów unijnych w trybie zapytania o cenę, muszę przewidzieć istotną zmianę w zakresie zmniejszenia przedmiotu umowy podczas trwania umowy (umowa jest na 1 rok) przy czym to zmniejszenie spowoduje obniżenie wynagrodzenia wykonawcy o 40%, czy mogę tak postąpić? Już doczytałam, że są dopuszczalne zmiany w przedmiocie zamówienia, ale nie jestem pewna czy przy tak znacznym spadku wynagrodzenia? Dokłanie chodzi o wywóz odpadów komunalnych i nieczystości ciekłaych. Najprawdopodobnie od lipca 2012 po uchwaleniu przez radę gminy uchwały dopuszczającej przejęcie wywozu odpadów komunalnych od nieruchomości niezamieszkałych przez mieszkańców, obowiązek wywozu śmieci może przejąc rada gminy.

efigy007
Posty: 767
Rejestracja: 11 maja 2011, 10:47

Post autor: efigy007 » 09 lis 2011, 13:23

ja stosuję czasami taki zapis w SIWZ:

- Zamawiający w trakcie realizacji zamówienia dopuszcza możliwość zmniejszenia ilości zamawianych produktów do 40%, a tym samym zmniejszenia wartości umowy określonej w .............;
- Zakup przez Zamawiającego mniejszych ilości produktów niż wymienione w SIWZ nie może być podstawą jakichkolwiek roszczeń odszkodowawczych ze strony Wykonawcy wobec Zamawiającego.

Wykonawca wie co go czeka i wszystko może skalkulować, gorzej jakby nie była określona możliwa ilość zmniejszenia.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 09 lis 2011, 13:50

Taki zmianę trzeba przewidzieć w SIWZ jak pisał kolega powyżej, to zmiana istotna.

ODPOWIEDZ