Przetarg na energie elektryczną

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
slani34
Posty: 117
Rejestracja: 11 mar 2009, 0:26

Post autor: slani34 » 19 paź 2011, 8:32

Witam.

W najbliższym czasie planujemy ogłosić przetarg na sprzedaż i dostawę energii elektrycznej. No i właśnie...tu problem - czy osobno na sprzedaż z racji faktu iż rynek sprzedaży został "uwolniony" i jest na nim konkurencja a rynek przesyłu i dystrybucji funkcjonuje w ramach tzw. monopolu naturalnego i istnieje na rynku tylko jeden Wykonawca. Czy mogę zrobić postępowanie na kompleksową usługę sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej?. URE sugeruje, iż postępowanie winno się odbywać w dwóch etapach - I. PN na sprzedaż a następnie II - wolna ręka na usługę przesyłu lub dystrybucji. Analizując jednak SIWZ na PN doczytałem, iż warunkiem udziału w postępowaniu jaki nakłada się na wykonawcę jest posiadanie umowy z generalnym dystrybutorem energii działającym na terenie miasta gdzie istnieją punkty poboru energii. Skoro więc nakłada się na etapie PN na Wykonawcę obowiązek posiadania umowy z OSD, to jak zatem zrobić w kolejnym etapie negocjacje Zamawiającego z OSD?

Braun
Posty: 168
Rejestracja: 17 cze 2009, 9:40

Post autor: Braun » 04 lis 2011, 8:03

u nas było to przeprowadzone tak, że byliśmy jednym z Zamawiających, Z-cy "główny" przeprowadził postępowanie w imieniu innych Z-cych, a postępowanie puszczono jako jedno i podzielono na 2 pakiety:dostawa i dystrybucja. I wyszło.

slani34
Posty: 117
Rejestracja: 11 mar 2009, 0:26

Post autor: slani34 » 04 lis 2011, 13:14

Czyli rozumiem że całość w PN z podziałem zamówienia na dwie części tak? Zapytam inaczej - czy poprzez ogłoszenie przetargu na kompleksową usługę sprzedaży i dystrybucji nie narażę się na zarzut łamania zasad uczciwej konkurencji ze strony firm zajmujących tylko sprzedażą a nie obrotem energią elektryczną?Na sprzedaż rynek jest konkurencyjny ale na dostawę już nie.

Braun
Posty: 168
Rejestracja: 17 cze 2009, 9:40

Post autor: Braun » 04 lis 2011, 14:17

tak, jedno postępowaniem z podziałem na 2 pakiety,
W-ca ma przeciez do wyboru albo dostawa albo dystrybucja, gdzie tu nieuczciwa konkurencja?

slani34
Posty: 117
Rejestracja: 11 mar 2009, 0:26

Post autor: slani34 » 04 lis 2011, 14:43

Ja chcę to zrobić na podstawie PN ale bez podziału na części - chodzi mi o kompleksowe świadczenie usługi czyli zawierające jednocześnie postanowienia umowy sprzedaży i zarazem dystrybucji energii. Jak wiadomo konkurencja występuje tylko na rynku sprzedaży. Na rynku przesyłu i dystrybucji OSD funkcjonują na zasadach tzw. "monopolu naturalnego" wiec konkurencyjności nie ma. Stad moje wątpliwości - bo jeśli puszcze to całościowo to boje się że firmy sprzedające energię mogą mnie "oprotestować" że mogłyby sprzedawać i tym samym stanąć do przetargu a dostawcami nie są, a w kwestii przesyłu i dystrybucji sami mogliście sobie umowę negocjować z "wolnej ręki".

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 04 lis 2011, 15:57

slani34 pisze:Ja chcę to zrobić na podstawie PN ale bez podziału na części -
Uwierz że tak będzie najlepiej, sam to ostatnio przeprowadzałem, inni dzwonili że też mogą zaoferować energię po niższej cenie co później okazało się bzdurą a "kompleksówka" wypadła idealnie i bez ceregieli.

ODPOWIEDZ