art. 22 a doświadczenie Wykonawcy

Protesty, odwołania, skargi do sądu. Wszelkie tematy związane ze środkami ochrony prawnej w zamówieniach publicznych.
Cindy
Posty: 1
Rejestracja: 04 lis 2011, 14:04

Post autor: Cindy » 04 lis 2011, 14:12

Z góry przepraszam jeśli umieściłam temat w złym dziale.

Nie jestem specjalistą od zamówień publicznych dlatego przedstawię mój problem w bardzo uproszczonym języku...

Otóż dowiedziałam się ostatnio, że w prowadzonym postępowaniu (np. o organizację jednego szkolenia) Zamawiający nie może żądać od Wykonawcy wykazania wykonania w okresie (np.) ostatnich 3 lat, co najmniej 2-3 usług o podobnym zakresie. Podobno jest to żądanie nadmierne, gdyż można zażądać wykazu przeprowadzenia co najwyżej jednego szkolenia. Dodam, że chodzi o zamówienia udzielane w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jak to z tym jest? Mam nadzieję, że dosyć jasno przedstawiłam przedmiot moich wątpliwości.

Słyszałam również, że kiedyś zdażyło się już, że Wykonawca odwołał się w podobnej sprawie i ją wygrał. Czy ktoś z Was dysponuje może jakimś wyrokiem/ uchwałą KIO w tym temacie?
Ostatnio zmieniony 04 lis 2011, 14:21 przez Cindy, łącznie zmieniany 1 raz.

efigy007
Posty: 767
Rejestracja: 11 maja 2011, 10:47

Post autor: efigy007 » 04 lis 2011, 14:44

zgodnie z ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 30 grudnia 2009 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form,
w jakich te dokumenty mogą być składane.
Zamawiający może żądać:
"3) wykazu wykonanych, a w przypadku świadczeń okresowych lub ciągłych również
wykonywanych, dostaw lub usług w zakresie niezbędnym do wykazania spełniania warunku
wiedzy i doświadczenia w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert
albo wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, a jeżeli okres prowadzenia
działalności jest krótszy - w tym okresie, z podaniem ich wartości, przedmiotu, dat wykonania i
odbiorców, oraz załączeniem dokumentu potwierdzającego, że te dostawy lub usługi zostały
wykonane lub są wykonywane należycie";

nie dysponuję wyrokiem, ale uważam, że wszystko zależy od konkretnego przypadku,
można żądać 2-3 usług o podobnym zakresie jeśli są to dość powszechne szkolenia,
ale jeśli ktoś żąda np. wybudowania 3 stadionów piłkarskich przy budowie jednego to na bank przesadził.
Wszystko zależy od wartości, powszechności itp.
Zawsze można się tłumaczyć, że dwie usługi to jakieś doświadczenie i powtarzalność i nie trafiło się
jak ślepej kurze ziarno ;)
Ostatnio zmieniony 04 lis 2011, 14:45 przez efigy007, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ