Wymagane potwierdzenia wartości wykazanych referencji-czy t

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
lidia
Posty: 18
Rejestracja: 10 sie 2011, 15:41

Post autor: lidia » 13 wrz 2011, 14:51

Witam serdecznie,
Moje pytanie dotyczy referencji. Do przetargu załączyłam cztery referencje-w każdej są powierzchnie,rodzaje,oraz wartość kontraktu.
Zamawiający wymaga ode mnie "złożenia dokumentów potwierdzających wartość wykazanych w załączniku(referencje) wykonanych usług".
Telefonicznie dowiedziałam się od Zamawiającego,że mogłabym przesłać mu umowy jakie mam z kontrahentami,którzy wystawili referencje,bądź faktury które nasza firma im wystawiła.
Czy Zamawiający ma do tego prawo?
Dodam tylko że wystosowano takie pismo do większości Wykonawców.
Do jutra mam przesłać wyjaśnienia.Proszę o pomoc.

Pozdrawiam
Lidia

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 13 wrz 2011, 18:41

Referencje mają jedynie potwierdzać że roboty zostały prawidłowo wykonane i ukończone i tak na dobrą sprawę tyle.

lidia
Posty: 18
Rejestracja: 10 sie 2011, 15:41

Post autor: lidia » 14 wrz 2011, 9:54

Oczywiście, tylko czy w takim razie poza referencjami mam obowiązek przedstawiania faktur bądź umów firmy,które potwierdzałyby że były to roboty na taką kwotę jak przedstawiłam w wykazie?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 14 wrz 2011, 10:21

Referencje nie muszą zawierać tych szczegółowych informacji. One mają jedynie potwierdzać prawidłowe wykonanie tych robót.

efigy007
Posty: 767
Rejestracja: 11 maja 2011, 10:47

Post autor: efigy007 » 14 wrz 2011, 12:48

dokładnie j.w. mają "jedynie potwierdzać prawidłowe wykonanie" tych robót.
możecie przesłać, ale Wykonawca nie ma obowiązku przedstawić tych dokumentów - wynika to
z Rozporządzenia Prezesa RM w sprawie rodzajów dokumentów, jakich można żądać zam. od wyk., oraz form ........

lidia
Posty: 18
Rejestracja: 10 sie 2011, 15:41

Post autor: lidia » 14 wrz 2011, 12:52

Dzięki serdeczne-właśnie o to mi chodziło.

almarta
Posty: 255
Rejestracja: 25 cze 2010, 8:39

Post autor: almarta » 03 lis 2011, 13:12

ja też mam pytanie co do referencji:
Wykonawca składa w ofercie wykaz zrealizowanych robót.Pisze w nim , że zamawiającym była firma X a głównym realizującym robotę była firma Y i załącza referencje ale owszem wystawione na niego ale przez firmę Y....bo on dla niego wykonywał robotę.Z treści nie wynika czy był podwykonawcą u Y, wykonywał tylko jakąś robotę.
Pytanie : uznać?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 03 lis 2011, 14:10

Najpierw wyjaśnić, bo faktycznie nic pewnego z tych dok. nie wynika.

almarta
Posty: 255
Rejestracja: 25 cze 2010, 8:39

Post autor: almarta » 03 lis 2011, 14:14

szukam jakiegoś wyroku dot.referencji: kto komu może wystawić .
sprawa konsorcjum jest prosta ale reszta ?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 03 lis 2011, 14:22

Z zagadnieniem podwykonawcy wiąże się także pośrednio kwestia referencji. Otóż firmy, które wchodzą na rynek i chcą zdobyć doświadczenie zwykle zaczynają jako podwykonawcy. Podpisując umowy z generalnym wykonawcą, realizują część prac. Referencje wystawiają im wówczas generalni wykonawcy. Jak powinien się w takiej sytuacji zachować zamawiający, gdy w ofercie znajdą się takie referencje? Najlepiej zobrazuje to pewien przykład.

Otóż, zamawiający ogłosił postępowanie, którego przedmiotem była wymiana okien w obiektach szkolnych. W specyfikacji zażądał wykazu doświadczenia w robotach będących przedmiotem zamówienia. Jeden z wykonawców przedstawił wymagane doświadczenie, które zdobył jako podwykonawca. Referencje wystawiła mu firma, dla której wykonywał on wykazane zlecenia. Zamawiający odrzucił jednak tę ofertę, ponieważ - jego zdaniem - nie spełniała ona postawionych wymogów. Wykonawca powinien bowiem wykazać, że samodzielnie wykonał określone zadania. Oferent postanowił jednak złożyć protest, czy słusznie? Główny wykonawca może wystawiać referencje podwykonawcy - uznali arbitrzy w wyroku z 30 sierpnia 2005 roku (sygn. akt: UZP/ZO/0-2353/05.) Jak najbardziej podmiot zlecający prace może wystawiać referencje zarówno głównemu wykonawcy, jak i podwykonawcom. Zdaniem arbitrów wykonawca ma prawo wystawiać referencje swoim podwykonawcom, a zamawiający ma obowiązek je zaakceptować. Dlatego firma, która posiada doświadczenie zdobyte jako podwykonawca (a nie samodzielnie), jak najbardziej spełni wymogi zamawiającego, przedstawiając odpowiednie referencje od głównego wykonawcy.

ODPOWIEDZ