Samowolna zmiana formularza cenowego - ilości.

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
bitter
Posty: 687
Rejestracja: 23 maja 2007, 10:15

Post autor: bitter » 01 wrz 2011, 14:09

Witam.

Przet. nieograniczony poniżej progów. Dostawa. Wykonawca miał wykonać specjalne urządzenia elektryczne i dostarczyć Zamawiającemu.

Jeden Wykonawca złożył ofertę w której w naszym formularzu w jednej pozycji skreślił ilość która była wpisana tzn. "1" i wpisał "4". Do każdej pozycji były odpowiednie rysunki z dokumentacji.

Wyglądało to przykładowo tak :

poz. nr 1 . Tablica sterowania TW2, schemat 4, rys. 5. szt. 1
Wykonawca skreślił 1 i wpisał 4 dopisując iż zgodnie ze schematem jest Tw1, Tw2,Tw3, Tw4.

Na schemacie jest umieszczone tw1,tw2,tw3, tw4, ale Zamawiający przecież wskazał w formularzu cenowym , że chodzi tylko o tw2 szt. 1.

Nikt do Zamawiającego nie zwrócił się z pytaniem. Tylko ten Wykonawca zrobił tak jak zrobił. Ofert było 7.

Oferta nadaje się do odrzucenia?

olfork
Posty: 113
Rejestracja: 08 lip 2011, 11:37

Post autor: olfork » 01 wrz 2011, 15:23

Nie wiem wogóle co to jest TW1 i TW4 i jakie ma znaczenie, ale wg. mnie jeśli np. miał mieć tylko tw1 (warunek minimalny) a wykonawca dodatkowo proponuje cos ponadto czyli tw1 +tw4 to moim zdaniem spełnia warunek.
Komisja winna mieć jednak pewność, że tak zapronowane urządzenie jest bardziej korzystne.
Sam miałem kiedyś przypadek gdy stoły laboratoryjne do specjalistycznych pomiarów miały pracować pod napięciem 220v-240v, Wykonawca wrowadził w specyfikacji swój przedział od 110-240v z automatycznym rozpoznawianiem. Warunek komisyjnie uznaliśmy za spełniony.

bitter
Posty: 687
Rejestracja: 23 maja 2007, 10:15

Post autor: bitter » 01 wrz 2011, 16:00

To tak jakbyś miał w formularzu cenowym, że chcesz 1 telewizor a wykonawca skreślił 1 i wpisał że wycenił 4 w tym ten co ty chcesz.

To nie warunki udziału tylko przedmiot zamówienia.
Ostatnio zmieniony 01 wrz 2011, 16:01 przez bitter, łącznie zmieniany 1 raz.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 01 wrz 2011, 16:09

OrzeczenieW jednym z wyroków Krajowej Izby Odwoławczej skład orzekający wyraził pogląd, iż niepoprawna ilość robót w ofercie w stosunku do zmodyfikowanego przedmiaru stanowi o niezgodności treści oferty z treścią siwz, jednak ewentualne poprawienie ilości robót nie spowoduje istotnej zmiany w treści oferty, gdy wykonawca w złożonej ofercie prawidłowo wskazał cenę jednostkową, która stanowi cenę wyjściową wprowadzonych następnie zmian. Zamawiający zobowiązany jest posługując się danymi, które już posiada (ceny jednostkowe), dokonać zmian w ofercie wykonawcy i za pomocą działań arytmetycznych obliczyć ich wymaganą wartość, z uwzględnieniem brakującej ilości robót oraz zbadać, czy poprawiona kwota w odniesieniu do kwoty zamówienia nie będzie istotną (wyrok KIO z 12 lutego 2009 r., sygn. akt: KIO/UZP 134/09).
Orzeczenie
Jednocześnie należy zaznaczyć, iż w przypadku gdy zamawiający nie posiada wszystkich niezbędnych danych do dokonania poprawy kosztorysu – w związku z czym musiałby w sposób istotny ingerować w treść oferty – to powyższe uchybienie stanowi omyłkę polegającą na niezgodności oferty z siwz, której poprawy nie można dokonać na podstawie art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp (wyrok KIO z 8 czerwca 2009 r., sygn. akt: KIO/UZP 664/09).

bitter
Posty: 687
Rejestracja: 23 maja 2007, 10:15

Post autor: bitter » 01 wrz 2011, 17:01

Wykonawca wpisał 4 i napisał obok czemu to zrobił. Nie wiem czy to można zakwalifikowac jaka omyłkę skoro zrobił to świadomie i uzasadnił.
Naszym zdaniem po prostu wyszedł przed szereg i uznał ze to my sie pomyliliśmy, podczas gdy to on nie zrozumiał SIWZ i jak byk wpisanej "szt. 1".

Poprawić mógłbym jedynie ilość, bo cenę nie wiem jak. Jest cena za całe 4 szt. Nie ma ceny jednostkowej. Musiałbym potraktować, że każda z tych 4 szt jest w takiej samej cenie i podzielić wartość tej pozycji przez 4. Ale nie wiem czy mogę w ogóle dokonać jakiś poprawek z uwagi na to co napisałem wyżej-czyli premedytacji tej "pomyłki".

Poprawa ceny spowoduje, iż Wykonawca zmieni pozycję w rankingu, ale nadal nie wygra.
Ostatnio zmieniony 01 wrz 2011, 17:23 przez bitter, łącznie zmieniany 1 raz.

olfork
Posty: 113
Rejestracja: 08 lip 2011, 11:37

Post autor: olfork » 01 wrz 2011, 23:16

bitter pisze:...Musiałbym potraktować, że każda z tych 4 szt jest w takiej samej cenie i podzielić wartość tej pozycji przez 4....
Tak napewno nie możesz. Nie wiesz jaka jest cena jednostkowa i czy są równe. Wszak możliwe że sztuka pierwsza kosztuje X, a kolejna z "bonusowym rabatem" X-Y.

Z tego co pisze Janusz jak rozumiem wynika, że błędna ilość robót wymaga poprawki, a w przypadku jej niemożliwości odrzucenia.

A może wezwij do złożenia wyjaśnień. Ja w przypadkach kiedy jestem na 90% pewny, że dokonano błędu w piśmie wzywającym kieruje zapytanie typu " Zamawiający w drodze badania ofert wzywa wykonawcę XY do złożenia wyjąsnień czy nie popełniono błędu w postaci ...."

Dzięki temu w przypadku gdy Wykonawca przeczyta twoje uzasadnienie, być może przyzna Ci racje lub od razu je zaneguje. Najgorsze są wyjaśnienia, które nic nie wnoszą i są czystym laniem wody. Z tego co piszesz w pierwszym poście można by też wysnuć wniosek, że wykonawca źle odczytał schemat.

p.s. Co to jest to "tw ?

ODPOWIEDZ