Niewykazanie podwykonawców

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
jez
Posty: 13
Rejestracja: 03 lut 2011, 16:17

Post autor: jez » 30 sie 2011, 14:15

Witam wszystkich,

Jakie mogą być konsekwencje niewpisania podwykonawcy w zamówieniu?

Mam na myśli w szczególności sytuacje, kiedy nie jest to oczywiste:
- Np. dostawa art. higienicznych - wcześniej wykonawca musi je kupić u dostawcy, co stanowi 95% ceny; czy dostawca wykonawcy w takim układzie jest podwykonawcą?
- Np. druk książki - czy drukarnia która wykona książkę, jest podwykonawcą? Gdzie leży granica czynności od których należy wskazać podwykonawcę i czy jest ustalana kosztowo? (przykładowo: 50% kosztów szkolenia może stanowić wynajem sali - czy wynajmujący jest podwykonawcą? 5% może stanowić np. kupno zeszytów - czy supermarket w którym kupujesz zeszyty jest podwykonawcą? Gdzie leży granica?)

Wykonawca odpowiada za pracę podwykonawców jak za swoją własną - podwykonawca i tak de facto odpowiada wyłącznie przed wykonawcą. Czy w takim układzie, konieczne jest wpisywanie wszystkich, nawet najdrobniejszych podwykonawców? Czy wykonawca może ponieść jakiekolwiek konsekwencje z tytułu niewpisania (np. dużego) podwykonawcy, za którego pracę przecież odpowiada jak za swoją własną?

Pozdrawiam!

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 30 sie 2011, 14:53

Podwykonawstwo polega na zatrudnieniu podmiotu wykonującego daną działalność zawodowo lub jako przedsiębiorca na swój rachunek i niebezpieczeństwo. Podwykonawca zazwyczaj jest odpowiedzialny za dany odcinek czy rodzaj prac. Nie w każdej sytuacji zatem podwykonawcą będzie osoba, która wykonuje dla wykonawcy pewne prace na podstawie umowy zlecenia (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 21 lipca 2008 r.; sygn. akt KIO/UZP 691/08).
Pewną podpowiedzią, jak ocenić, czy osoba współpracująca z wykonawcą jest podwykonawcą może być to, czy czynności realizowane przez inne niż wykonawca osoby są czynnościami pomocniczymi do realizacji zamówienia, czy też stanowią faktyczne wykonywanie części zamówienia (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 20 listopada 2008 r.; sygn. akt KIO/UZP 1243/08).

Podwykonawca to podmiot, który przejmuje część obowiązków wykonawcy związanych z wykonaniem zamówienia publicznego w stosunku do zamawiającego. Jednak należy odróżnić sytuację podwykonawstwa od sytuacji, kiedy wykonawca wykonuje zamówienie korzystając z podmiotów, które wykonują czynności pomocnicze. Nie można w takiej sytuacji mówić o podwykonawstwie, podmiot trzeci nie przejmuje bowiem części obowiązków wykonawcy związanych z wykonaniem zamówienia, jedynie wykonuje czynności niezbędne, których celem jest wykonanie zamówienia publicznego lub produkuje urządzenia, które następnie wykonawca wykorzystuje do wykonania zamówienia lub je dostarcza. W takiej sytuacji nie można mówić o współdziałaniu podmiotów. Na element współdziałania, jako niezbędny do oceny, iż mamy do czynienia z podwykonawstwem, zwróciła uwagę Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z 18 lutego 2008 r.; sygn. akt. KIO/UZP 84/08.

ODPOWIEDZ