zmaiana wymagań blokująca konkurencję

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
Nixon85
Posty: 7
Rejestracja: 02 lis 2009, 16:33

Post autor: Nixon85 » 25 sie 2011, 16:16

Witam

Mam następujący problem:

Chcę wystartować w przetargu na zajmowanie się targowiskiem, prosta robota, tylko zamawiający rzuca mi kłody pod nogi :P

W wymaganiach zapisał:

"zamawiający wymaga wykazania się doświadczeniem w prowadzeniu przez minimum 1 rok (12 miesięcy) działalności polegającej na obsłudze targowiska obejmującej co najmniej pobór opłat, (np. opłaty targowej lub/i parkingowej lub/i za korzystanie z reklam i ogłoszeń lub/i za korzystania ze sprzętu) wykonanej lub wykonywanej w okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie. "

Natomiast w poprzednim przetargu na to samo zadanie było:

"1.3 Wykonawca winien wykazać się w ciągu ostatnich 3 lat przed dniem wszczęcia postępowania, a jeżeli okres działalności jest krótszy - w tym okresie, prowadzeniem przez minimum 1 rok działalności o identycznym lub podobnym charakterze co objęta przedmiotem zamówienia. Przez działalność o podobnym charakterze należy rozumieć prowadzenie działalności usługowej związanej z pobieraniem opłat, działalności handlowej, działalności w zakresie utrzymania czystości."

Te poprzednie wymagania bym spełniał i moja oferta na pewno była by lepsza pod względem ceny. U zamawiającego wykonuje inne roboty związane z pobieraniem opłat i sprzątaniem, ale też przetargi były tak konstruowane, że musiałem się nieźle nagłówkować, żeby spełnić wymagania.

Myślę, że ta zmiana wymagań jest zgodna z prawem, ale równocześnie jest ewidentnym ustawianiem przetargu pod jednego oferenta, który już od kilku przetargów zajmuje się tym zadaniem i to za całkiem dobre pieniądze, bo sam startuje w przetargu.

Moje pytanie jest takie: czy była w ciągu ostatnich 3 lat jakaś zmiana przepisów dot. ZP która by sugerowała zmianę wymagań? Czy dobrym pomysłem byłoby wystosowanie do zamawiającego zapytania dlaczego zmienił wymagania i zasugerowanie, że ogranicza konkurencję i ustawia przetarg pod jednego oferenta?

HouseKloc
Posty: 53
Rejestracja: 11 mar 2011, 22:05

Post autor: HouseKloc » 29 sie 2011, 10:03

Od zawsze było tak, że ustalane przez Zamawiającego warunki udziału w postępowaniu nie moga ograniczać konkurencji - podam przykład:
pewne przedsiębiorstwo zamawiało X autobusów, warunkach podano że wykonawca ma się wykazać w ciągu ostatnich 3 lat kontraktem na dostawę X autobusów, Wykonawca wniósł odwolanie i wygrał. KIO strwierdziło że nie ma podstaw do żądania wykazaniem sie dostawy dokładnie takiej samej ilość autobusów ponieważ wykonawca, który dostarczył mniej (nie pamietam ile) również jest w stanie dostarczyc X autobusów.

Podsumowując,
jeżeli uważasz że warunki są zbyt wygórowane co do przedmiotu zamówienia, jeżeli uważasz że należy je zlagodzić gdyż ograniczają dostęp wykonawców do zamowienia to złóż odwołanie ( o ile nie upłynął termin).

Tylko nie powołuj zarzutu pisania warunkow pod jednego wykonawce bo KIO czasami taki zarzut uważa za pieniactwo,

powodzenia,
HK

informacjaprawnicza
Posty: 14
Rejestracja: 06 lip 2011, 13:32

Post autor: informacjaprawnicza » 29 sie 2011, 15:30

"Oferent ma prawo zaskarżyć SIWZ, w którym opis przedmiotu zamówienia narusza uczciwą konkurencję. W postępowaniach o wartości powyżej tzw. progów unijnych, ma na to 10 dni od dnia publikacji ogłoszenia o zamówieniu w Dzienniku Urzędowym UE, lub zamieszczenia SIWZ na stronie internetowej. (...)

Wykonawca w odwołaniu nie musi udowadniać, że opis przedmiot zamówienia narusza zasadę uczciwej konkurencji - wystarczy, że to uprawdopodobni. Dowód na okoliczność, że do takiego utrudnienia nie doszło, ciąży na zamawiającym."

http://informacjaprawnicza.pl/Dokument/ ... c0%2cnull/

ODPOWIEDZ