Moment w którym kończy się postępowanie

Ustawa Prawo zamówień publicznych i jej interpretacja. Praktyczne problemy ze stosowaniem ustawy przy prowadzeniu postępowania o zamówienia publiczne
mariak
Posty: 17
Rejestracja: 03 wrz 2009, 11:11

Post autor: mariak » 26 lip 2011, 19:00

Witam

Mam pytanie dotyczące określenia momentu, w którym kończy się postępowanie o udzielenie zamówienia (chodzi o przetarg nieograniczony). Na ostatnim szkoleniu prowadzący twierdził, iż postępowanie kończy się z dniem wyboru oferty. Podpisanie umowy zaś nie jest już czynnoscią w postępowaniu.
Dopytuje ponieważ miałam dzisiaj otwarcie ofert w przetargu, gdzie była możliwość składania ofert częsciowych, na 2 częsci ofertę złożyła firma, z którą mój kierownik miał 2 lata temu uwowę zlecenia. Oczywiscie kierownik złożył oświadczenie z art. 17 i powierzył wykonanie zastrzeżonych czynnosci innemu pracownikowi. Ale co z umową? Czy to oznacza, że wszystkie umowy musi podpisać upoważniony pracownik, czy ewentualnie podpisze tylko z tą jedną firmą jeżeli jej oferta zostanie wybrana, a na pozostałe części z resztą wykonawców umowy podpisze kierownik?
Może są jakieś oficjalne opinie?
Pozdrawiam

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 26 lip 2011, 20:11

mariak pisze:Witam

Mam pytanie dotyczące określenia momentu, w którym kończy się postępowanie o udzielenie zamówienia (chodzi o przetarg nieograniczony). Na ostatnim szkoleniu prowadzący twierdził, iż postępowanie kończy się z dniem wyboru oferty.
I prowadzący szkolenie ma rację.

Obowiązek złożenia oświadczenia o braku lub istnieniu okoliczności stanowiących podstawę wyłączenia z postępowania o udzielenie zamówienia, nie dotyczy osoby podpisującej umowę w sprawie zamówienia publicznego - wynika z z opinii prawnej Urzędu Zamówień Publicznych,. Według Urzędu Zamówień Publicznych, zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego (udzielenie zamówienia publicznego) nie stanowi elementu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, tj. nie jest czynnością w postępowaniu. Postępowanie o udzielenie zamówienia (zgodnie z definicją wprowadzoną do ustawy Prawo zamówień publicznych) kończy się bowiem wyborem najkorzystniejszej oferty, a w przypadku trybu zamówienia z wolnej ręki - wynegocjowaniem postanowień umowy.

lex
Posty: 459
Rejestracja: 23 mar 2010, 12:49

Post autor: lex » 26 lip 2011, 22:35

Dokładnie tak jest, co innego nowa definicja co innego KIO

ODPOWIEDZ