Art. 87 ust. 2 pkt. 3,

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
mariak
Posty: 17
Rejestracja: 03 wrz 2009, 11:11

Post autor: mariak » 24 lip 2011, 14:44

Witam
Mam problem z art. 87 ust. 2 pkt. 3, a w zasadzie jak bardzo jestem zmuszona jako Zamawiający do stosowania go. Ogłosiłam przetarg nieograniczony na usługę szkoleniową. Nie jest to szkolenie zawodowe, jest skierowane do okreslonej, specyficznej grupy osób, więc zależało nam na konkretnych zagadnieniach. W szczegółowym opisie zamówienia określiliśmy więc wymagania programowe. Wykonawca miał zaś w ofercie przedstawić szczegółowy progam szkolenia.
Wpłynęły 3 oferty, jedna zawiera dokładnie zagadnienia jakie wskazaliśmy, rozpisane na podtematy. Dwie pozostałe zawierają, jak się domyślam programy, które te firmy mają opracowane do szkoleń na dany temat. Ponieważ niekoniecznie pokrywają się z naszymi wymaganiami programowymi, postanowiliśmy, że przeanalizujemy które z tematów, podtematów nawiązują do wskazanych przez nas zagadnień. Udało nam sie część jakoś dopasować, ale obie firmy pominęły zupełnie 2 zagadnienia. Wystąpiłam więc z prosbą o wyjaśnienie dlaczego nie zostały one ujęte w programie. I teraz chyba tego załuje, bo oczywiscie obie firmy mi odpisały, że jak najbardziej tematy te zostaną omówione w danym bloku tematycznym (tylko że wskazany blok tematyczny i rozpisane w nim podtematy nie mają nic wspólnego z zagadnieniami, które zostały pominięte) i dostałam oczywiście nowe szczegółowe programy nauczania z dopisanymi zagadnieniami. W pierwszej chwili pomyślałam sobie no bez jaj. Ale jak zaczełam czytać opinie na temat poprawiania innych omyłek polegających na niezgodnosci oferty ze specyfikacją, to okazuje się że nie mam wyjścia i nie
ważne co w ofercie przedstawi Wykonawca w zasadzie z wszystkiego może się wytłumaczyć a ja mam obowiązek to uwzglednić i poprawić jego ofertę. Ciekawi mnie co o tym Państwo myślą? Naprawde muszę poprawić i przyjąc oferty tych 2 firm?

Nie znam żadnej z firm któa złozyła ofertę, nigdy nie startowały w naszych zamówieniach, a zależy mi na tym szkoleniu, specjalnie wybrałyśmy te tematy dla tych konkretnych beneficjentów. Nie wiem co zrobic, bo szczerze mówiąc godząc się na poprawione programy tych firm, będziemy mieć szkolenie, z masą róznych tematów, któe nie dotyczą zupełnie naszych uczestników, zaś tematy na których nam zależało zostaną owszem omówione, ale zostanie na nie moze z 5 minut.
Jestem ciekawa co Państwo by zrobili na moim miejscu?

edith
Posty: 114
Rejestracja: 01 wrz 2010, 19:52

Post autor: edith » 25 lip 2011, 23:23

Miałam takie problemy w zeszłym roku. Firmy też "gubiły" tematy. Korzystałam z pomocy specjalisty, który kategorycznie zabraniał uzupełniania oferty, na podstawie wyjaśnień uzyskiwanych w drodze wyjaśnień art. 87.1 Byłam również na szkoleniu z kupowania usług szkoleniowych w przetargach - i to samo, nawet małego tematu nie można uzupełnić w ofercie. W wyrokach KIO często spotyka się też, że omyłki mają to do siebie, że Zamawiający może je poprawić samodzielnie, bez udziału wykonawcy w tej czynności. W sytuacjach, jak opisujesz - nie uzupełniałabym oferty.

informacjaprawnicza
Posty: 14
Rejestracja: 06 lip 2011, 13:32

Post autor: informacjaprawnicza » 26 lip 2011, 11:42

"Sama treść wyjaśnień złożonych w trybie art. 87 ust. 1 PZP nie może stanowić podstawy do odrzucenia oferty, chyba że prowadziłaby do zmiany treści oferty." - KIO/UZP 662/09

treść orzeczenia:
http://informacjaprawnicza.pl/Zam.publi ... %2c738243/

Z tego, co Pani napisała wynika, że wskutek złożonych wyjaśnień mogło dojść do zmian ofert, a więc można rozważać odrzucenie ich na tej podstawie.
Ostatnio zmieniony 26 lip 2011, 11:42 przez informacjaprawnicza, łącznie zmieniany 1 raz.

mariak
Posty: 17
Rejestracja: 03 wrz 2009, 11:11

Post autor: mariak » 26 lip 2011, 16:44

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi.
Podjęłam wczoraj decyzję o odrzuceniu tych ofert, uznałam bowiem, iż tylko w przypadku uzupełnienia poprzez dopisanie 2 punktów do oferty tych wykonawców, usługa zostałaby zrealizowana zgodnie z naszymi wymaganiami.

ODPOWIEDZ