PO kryteria oceny wniosków a kryteria oceny ofert

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
edelka
Posty: 30
Rejestracja: 01 lip 2011, 19:51

Post autor: edelka » 18 lip 2011, 20:27

W ogłoszeniu o zamówieniu w przetargu ograniczonym są wyznaczone warunki udziału w postępowaniu, dokumenty, jakie należny przedstawić celem wykazania spełnienia warunków oraz takie znaczenie tych warunków:

Punktowane będzie doświadczenie zawodowe Wykonawcy.
Wykonawca otrzyma 1 punkt za każdy dodatkowo przeprowadzony kurs na prawo jazdy kat. B dla zorganizowanej grupy co najmniej 7 osób, wykazany ponad wymagane minimum. Doświadczenie zawodowe Zamawiający oceniać będzie punktowo na podstawie załączonego do wniosku wykazu wykonanych usług. W przypadku, gdy Wykonawcy otrzymają taką sama liczbę punktów, Zamawiający zaprosi do złożenia oferty Wykonawcę, który wykaże się zadaniami o najwyższej wartości.

Później przy ocenie ofert nie chciałabym aby jednym kryterium wyboru oferty była cena. Doświadczenie też jest dla nas istotne.

Czy można przenieść punkty zdobyte we wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu do oceny ofert?

KRYTERIA OCENY OFERT I ICH ZNACZENIE:

Przy dokonywaniu wyboru najkorzystniejszej oferty Zamawiający będzie stosować kryterium:
a) ceny – 60%,
b) doświadczenie – 40%.
Punkty za doświadczenie zdobyte przy ocenie wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu zostaną przeniesione do oceny ofert, przy czym zamawiający przyzna za to kryterium maksymalnie 40 pkt.

Proszę o poradę.

Tak wpisałam i wydaje mi się to logiczne, ale chyba nie dla wszystkich, bo usłyszałam zdanie, że jest to niedopuszczalne.

I jeszcze mam pytanie:

Czy jeśli Wykonawca przedstawi mi w wykazie np. 5 usług i tylko do 3 dołączy dokumenty potwierdzające ich należyte wykonanie to mam wzywać do uzupełnienia (bo nie ma dokumentów do wszystkich usług wykazanych, a dodatkowe wykazane usługi i potwierdzone że są wykonane należycie są punktowane)? Czy wzywam tylko wtedy, gdy nie jest spełniony warunek udziału w postępowaniu, czyli tylko w wypadku, gdy nie mam dwóch usług wraz z dokumentami potwierdzającymi należyte wykonanie?

pawellllek
Posty: 309
Rejestracja: 10 kwie 2008, 12:36

Post autor: pawellllek » 19 lip 2011, 14:15

wzywasz tylko wtedy gdy nie jest spełniony warunek, inaczej naruszałoby to zasadę uczciwej konkurencji. W PO mamy bowiem dwie sytuacje:
1) spełnianie warunków
2) lepsze spełnianie - dla ustalenia listy wykonawców zapraszanych

ad 1 obowiązuję normalnie te same zasady jak przy każdym postęowaniu
ad 2 ponieważ wykonawca już spełnia warunki i nie ma potrzeby wzywania go do uzupełnień, ponieważ nie ma ryzyka wykluczenia go z postęowania, toteż art. 26 ust. 3 nie ma zastosowania. Nie zmienia to faktu, że należy stosować 26 ust. 4 w przypadku niejasności.

Jeżeli chodzi o ocenę - to czy jest to na pewno usługa niepriorytetowa?? - czy masz na pewno podstawę do stosowania kryterium podmiotowego, jakim jest doświadczenie??
Abstrahując już od kwestii możliwosci "przeniesienia" doświadczenia z wniosków, to czy to w ogóle ma tutaj sens, przecież i tak wybierzesz 5 o największym doświadczeniu.

ODPOWIEDZ