Różnica między SIWZ a umową

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
Jarek2306
Posty: 6
Rejestracja: 09 cze 2011, 22:04

Post autor: Jarek2306 » 11 lip 2011, 17:29

Witam, PN nadzór inwestorski. W SIWZ istnieje zapis że zapłata nastąpi po odbiorze końcowym, natomiast w umowie przez nieuwagę nie zmieniłem tego zapisu i widnieje że zapłata nastąpi po odbiorze każdego z etapów których jest cztery.Proszę o wskazówki co z tym mogę zrobić.Pozdrawiam

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 11 lip 2011, 18:28

Zmodyfikować i tyle.

Bogdan.Kotecki
Posty: 97
Rejestracja: 07 maja 2010, 17:25

Post autor: Bogdan.Kotecki » 11 lip 2011, 21:06

Podłączając się, co w przypadku nie wskazania w umowie terminu wykonania zamówienia?

efigy007
Posty: 767
Rejestracja: 11 maja 2011, 10:47

Post autor: efigy007 » 11 lip 2011, 21:15

ja nie zawsze mam termin wykonania zamówienia w umowie,
ważne że jest w siwz i ogłoszeniu:)

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 11 lip 2011, 21:52

efigy007 pisze:ja nie zawsze mam termin wykonania zamówienia w umowie,
ważne że jest w siwz i ogłoszeniu:)
To niedobrze, umowa to meritum sprawy i termin wykonania być powinien.

efigy007
Posty: 767
Rejestracja: 11 maja 2011, 10:47

Post autor: efigy007 » 11 lip 2011, 22:01

owszem, ale jeśli jest wpisany w siwz i ogłoszenie, ja umowę trakuję jako spójna z wymaganiami z siwz.
to czy nie można wypełnić pola w umowie na termin realizacji po wyborze oferty najkorzystniejszej?
a co jeśli są ........ a w siwz i ogłoszeniu np. termin realizacji 90 dni od daty podpisania umowy?
Ostatnio zmieniony 11 lip 2011, 22:03 przez efigy007, łącznie zmieniany 1 raz.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 11 lip 2011, 22:16

Nie masz terminu realizacji zamówienia w umowie to ciekaw jestem jak np. dokonasz przesunięcia realizacji zamówienia jeżeli przewidziałeś w SIWZ i umowie? a będzie to konieczne?
Do SIWZ załączasz projekt umowy, wypełniasz go dopiero gdy dochodzi do jej podpisania, wyznaczając termin 90 dni po prostu obliczasz termin i wpisujesz konkretną datę, nie zamieszczając terminu zamykasz sobie drogę do rozstrzeń z wykonawcą.
Poza tym pamiętać należy iż wskazując np. ściśle (konkretną datą) termin rozpoczęcia realizacji zamówienia w siwz zamawiający musi tak go sformułować, aby umożliwiał wykonawcy wykonanie umowy. Jednocześnie określając termin powinien wziąć pod uwagę, że nie jest w stanie przewidzieć, czy procedura przetargowa nie ulegnie wydłużeniu (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 24 lipca 2008 r., sygn. akt KIO/UZP 707/08).

efigy007
Posty: 767
Rejestracja: 11 maja 2011, 10:47

Post autor: efigy007 » 11 lip 2011, 22:39

zgadzam się ze wszystkim co powyżej.

w umowie ma termin realizacji z miejscem do wypełnienia czyli .................................,
wypełniam go dopiero po wybraniu oferty najkorzystniejszej i kiedy wiem jak jest data podpisania umowy,
w siwz i ogłoszeniu określam, że będzie to 90 dni i jak była już mowa wtedy wpisuję konkretną datę.
W samej umowie na mam zapisu że na realizację jest 90 dni bo to wynika z wcześniejszych dokumnetów.
ale sam konkretny zapis mam:)
może sie żle zrozumieliśmy,
fakt pominięcia całkowicie daty realizacji zamówienia w umowie na pewno jest uchybieniem:)
może Bogdan.Kotecki to miał na myśli?
Ostatnio zmieniony 11 lip 2011, 22:40 przez efigy007, łącznie zmieniany 1 raz.

Bogdan.Kotecki
Posty: 97
Rejestracja: 07 maja 2010, 17:25

Post autor: Bogdan.Kotecki » 12 lip 2011, 8:09

efigy007 pisze:zg...fakt pominięcia całkowicie daty realizacji zamówienia w umowie na pewno jest uchybieniem:)
może Bogdan.Kotecki to miał na myśli?
Tak, miałem na myśli całkowicie pominięcie w umowie wskazania terminu wykonania zamówienia.
Termin realizacji był ustalony "na sztywno". Jeśli podano go w treści ogłoszenia i w siwz to też stanowi to uchybienie.
Ostatnio zmieniony 12 lip 2011, 8:25 przez Bogdan.Kotecki, łącznie zmieniany 1 raz.

informacjaprawnicza
Posty: 14
Rejestracja: 06 lip 2011, 13:32

Post autor: informacjaprawnicza » 12 lip 2011, 9:52

"Po zawarciu umowy w sprawie zamówienia publicznego niedozwolone jest dokonywanie istotnych zmian jej postanowień w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy.
Za treść oferty należy uznać nie tylko ofertę sensu stricte (składaną przez wykonawcę), ale również wszystkie zapisy SIWZ, ponieważ oferta musi być zgodną z treścią specyfikacji (por. art. 82 ust. 3 PZP). Istotną zmianą treści oferty może być m.in. zwiększenie lub zmniejszenie ceny, zwiększenie zakresu zamówienia (por. art. 140 ust. 1 PZP) czy też znaczne wydłużenie terminu realizacji jego realizacji. Postanowienia umowy uznane za nieistotne mogą być natomiast zmieniane w dowolnym momencie po zawarciu umowy, jednakże nie później niż do chwili ukończenia realizacji zamówienia."
(Komentarz do art. 144 PZP - http://informacjaprawnicza.pl/Document/Id/841855/ )

Istota Państwa problemów sprowadza się do stwierdzenia, czy zmiana sposobu zapłaty lub terminu wykonania jest "istotną zmianą postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty" w rozumieniu art. 144 PZP.

W obu wypadkach skłaniałabym się ku twierdzącej odpowiedzi. Zarówno forma zapłaty (traktowana w tym wypadku jako część wynagrodzenia), jak i termin realizacji są, obok przedmiotu zamówienia, głównymi składnikami zamówienia.

Powyższe sytuacje mogą być rozwiązane np. poprzez sprostowanie zaistniałego odstępstwa od SIWZ na podstawie art. 84 KC w zw. art. 139 PZP, albo zgodnie z art. 144a PZP poprzez wystąpienie do sądu o unieważnienie części umowy.
(To ostatnie uprawnienie przysługuje tylko Prezesowi Urzędu ZP)

ODPOWIEDZ