wykluczenie wykonawcy ?

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
pienta
Posty: 135
Rejestracja: 04 lis 2009, 13:55

Post autor: pienta » 24 lut 2011, 12:36

Witam mam takie pytanie chcę zrobić przetarg na opracowanie projektu rozbudowy sieci. Następnie po tym przetargu, na przeprowadzenie robót budowlanych na podstawie projektu. I teraz pytanie: Wielu wykonawców z tego co się orientowałem robi projekt i roboty budowlane. Jeżeli wybiorę wykonawcę, który opracuje mi projekt na podstawie, którego ogłoszę przetarg na roboty budowlane to będę go musiał wykluczyć z przetargu na roboty budowlane zgodnie z 24 ust. 2 pkt. 1, czy można to uznać, "że udział tych wykonawców w postępowaniu nie utrudni uczciwej konkurencji". W orzeczeniach nie znalazłem podobnego do mojego przypadku.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 24 lut 2011, 12:41

"Wykonawca może wystartować w przetargu, jeśli nie wykonywał bezpośrednio czynności związanych z przygotowaniem prowadzonego postępowania, jak i nie posługiwał się osobami uczestniczącymi w dokonywaniu tych czynności, co mogło mieć istotny wpływ na ograniczenie uczciwej konkurencji przez uprzywilejowanie tego wykonawcy.
Z postępowania o udzielenie zamówienia wyklucza się wykonawców, którzy wykonywali bezpośrednio czynności związane z przygotowaniem prowadzonego postępowania lub posługiwali się w celu sporządzenia oferty osobami uczestniczącymi w dokonywaniu tych czynności, chyba że udział tych wykonawców w postępowaniu nie utrudni uczciwej konkurencji.
Z postępowania nie wyklucza się wykonawców wykonujących bezpośrednio czynności związane z przygotowaniem postępowania lub korzystających w przygotowaniu oferty z pracy osób uczestniczących w dokonywaniu tychże czynności, jeśli zamówienia udziela się w trybie z wolnej ręki lub negocjacji bez ogłoszenia po przeprowadzeniu konkursu.
A zatem obowiązek wykluczenia wykonawcy z postępowania następuje, gdy:

* wykonawca wykonywał bezpośrednio czynności związane z przygotowaniem prowadzonego postępowania lub posługiwał się osobami uczestniczącymi w dokonywaniu tych czynności,
* istnieje związek z dokonanymi czynnościami wykonawcy przy przygotowaniu postępowania a przygotowaniem przez tego samego wykonawcę złożonej oferty oraz
* przez czynności te doszło do utrudnienia uczciwej konkurencji przez wykonawcę.

Poprzez czynności związane z przygotowanie postępowania należy rozumieć:

* opisanie przedmiotu zamówienia (m.in. prace nad przygotowywaniem dokumentacji projektowej oraz specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych, sporządzeniem programu funkcjonalno-użytkowego),
* oszacowanie wartości szacunkowej zamówienia (np. wykonanie kosztorysu inwestorskiego),
* opracowanie specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

Wykluczenie wykonawcy powinno nastąpić w przypadku bezpośrednich czynności wykonawcy dokonywanych z przygotowaniem postępowania. Pojęcie bezpośrednich czynności w tym zakresie należy rozumieć w taki sposób, że przygotowane przez wykonawcę dokumenty (np. kosztorys czy dokumentacja projektowa) zostały wykorzystane bezpośrednio przez zamawiającego bez żadnych zmian i w całości do przygotowania postępowania."

pienta
Posty: 135
Rejestracja: 04 lis 2009, 13:55

Post autor: pienta » 24 lut 2011, 13:05

No właśnie. Dziękuję

pietiamax
Posty: 2
Rejestracja: 05 lip 2011, 19:26

Post autor: pietiamax » 05 lip 2011, 19:47

Mam pytanie jeżeli urząd miasta ogłosił przetarg którego pracownikiem jest radny, to czy radny który ma założoną firmę i jest jej współwłaścicielem może brać udział w tym przetargu? Nawet jak nie uczestniczy w przygotowaniu przetargu?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 05 lip 2011, 20:00

"Przepis art. 2 pkt 11 ustawy - Prawo zamówień publicznych stanowi, iż wykonawcą może być osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Jednocześnie, przepis art. 22 ust. 1 prawa zamówień publicznych wskazuje, iż o udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wyłącznie ci wykonawcy, którzy:
1) posiadają uprawnienia do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli ustawy nakładają obowiązek posiadania takich uprawnień,
2) posiadają niezbędną wiedzą i doświadczenie oraz potencjał ekonomiczny, także dysponują osobami zdolnymi do wykonania zamówienia,
3) znajduję się w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej wykonanie zamówienia,
4) nie podlegają wykluczeniu z postępowania o udzielenie zamówienia.
Każdy wykonawca przystępując do udziału w postępowaniu o zamówienie publiczne, ma obowiązek złożyć oświadczenie spełnienia warunków udziału w postępowaniu odpowiadające treści art. 22 ust. 1 ustawy - Prawo zamówień publicznych.
Przepis art. 24 ust. 1 ustawy - Prawo zamówień publicznych określa katalog okoliczności, których powstanie skutkuje obligatoryjnym wykluczeniem wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. W wypadku zaistnienia którejkolwiek z okoliczności określonej w tym przepisie zamawiający ma obowiązek wykluczenia wykonawcy z postępowania o zamówienie publiczne.
Wskazane w art. 24 ustawy okoliczności nie przewidują wykluczenia wykonawcy z ubiegania się o udzielenie zamówienia publicznego w sytuacji, gdy pozostaje on w określonych stosunkach z osobami występującymi w postępowaniu po stronie zamawiającego. W szczególności, żadna z wymienionych w tym przepisie przesłanek wykluczenia nie dotyczy wykonawcy, ze względu na fakt, iż jest on radnym jednostki samorządu terytorialnego. Zatem, z punktu widzenia przepisów ustawy - Prawo zamówień publicznych, nie ma przeszkód, by radny prowadzący działalność gospodarczą na terenie gminy, w której uzyskał mandat, mógł ubiegać się o zamówienie publiczne, złożyć ofertę, czy też zawrzeć umowę w sprawie zamówienia publicznego.
Należy jednak pamiętać o ograniczeniach zawartych w innych aktach prawnych, w szczególności wynikających m.in. z przepisów ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) oraz ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 ze zm.).
Zgodnie z art. 24d ustawy o samorządzie gminnym, wójt nie może powierzyć radnemu gminy, w której radny uzyskał mandat, wykonywania pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej. Z przepisu tego wynika bezwzględny zakaz zawierania z radnym umów cywilnoprawnych, na podstawie których świadczyłby on pracę, przy czym zatrudnienie nie musi mieć charakteru pracowniczego. Tym samym, zakaz ten obejmuje również umowy zawierane w trybie prawa zamówień publicznych.
Identyczne ograniczenie przewiduje art. 23 ust. 5 ustawy o samorządzie powiatowym. Przepis ten prowadza zakaz powierzania przez zarząd powiatu lub starostę wykonywania pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej radnemu powiatu, w którym radny uzyskał mandat."
Źródło: Urząd Zamówień Publicznych (www.uzp.gov.pl)

pietiamax
Posty: 2
Rejestracja: 05 lip 2011, 19:26

Post autor: pietiamax » 05 lip 2011, 21:12

Dzięki wielkie !!!

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 05 lip 2011, 22:22

Spoko ;)

informacjaprawnicza
Posty: 14
Rejestracja: 06 lip 2011, 13:32

Post autor: informacjaprawnicza » 06 lip 2011, 13:52

@pienta:
Sam fakt uczestnictwa w fazie przygotowawczej nie uprawnia jednak zamawiającego do wykluczenia wykonawcy. Uczestniczenie wykonawcy lub posługiwanie się osobami uczestniczącymi w czynnościach związanych z przygotowaniem postępowania, by było podstawą do eliminacji z przetargu, musi utrudniać uczciwą konkurencję.

Wykonawca, który uczestniczył w opracowaniu dokumentacji wykorzystanej następnie do opisu przedmiotu zamówienia nie będzie podlegał wykluczeniu, jeżeli informacje, do których miał dostęp, zostały udostępnione do wykorzystania dla wszystkich potencjalnych wykonawców oraz gdy jednocześnie nie miał on wiedzy o podmiocie zamawiającym i jego oczekiwaniach.

szerzej zob.:
http://informacjaprawnicza.pl/Dokument/ ... c0%2cnull/

junak
Posty: 39
Rejestracja: 21 kwie 2011, 11:45

Post autor: junak » 07 lip 2011, 18:12

Hej

Janusz, czyj jest komentarz, który cytowałeś w odpowiedzi powyżej (z 2011-02-24 12:41:42). Ostatnio szukałem info czy wyklucza się wykonawcę wykonującego bezpośrednio czynności związane z przygotowaniem postępowania jeśli zamówienia udziela się w trybie z wolnej ręki i ciężko było znaleźć cokolwiek, a tu proszę kawa na ławę :)

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 07 lip 2011, 21:25

Zgadza się, ten cytowany art. mówi dużo w tej kwestii :)

ODPOWIEDZ