informacja z Banku - pomocy

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
kuba86
Posty: 88
Rejestracja: 26 lis 2009, 8:29

Post autor: kuba86 » 15 wrz 2010, 9:28

żądałem 2,5 mln zdolności kredytowej
Wykonawca przedstawił mi info z 2 banków - ale w każdym ma zdolność 2mln
wezwałem do uzupełnienia... i znowu to samo przesłali...

przecież nie mogę tego sumować, po zaciągnięciu jednego kredytu jego zdolność w drugim banku się zmniejsza...

co robić??

almarta
Posty: 255
Rejestracja: 25 cze 2010, 8:39

Post autor: almarta » 14 gru 2010, 9:31

witam
po raz pierwszy mam Wykonawce który w ramach informacji o środkach finansowych lub zdolności kredytowej przedstawia kredyt kupiecki.Jest to tylko jego lakoniczne wyszczególnienie gdzie i jaki ma.
Prosze o informacje jak traktować taki "kredyt kupiecki i czy można go traktowac jako "informacje o środkach finansowych"?I przez kogo winien być wystawiony jeśli mam go uznawać?
dziękuję :)

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 14 gru 2010, 9:49


Mariiiia
Posty: 60
Rejestracja: 17 maja 2010, 9:37

Post autor: Mariiiia » 14 gru 2010, 13:06

Miałam taką sytuację: wykonawca załączył zamiast wymaganej inf. z banku potwierdzającej wysokość określonych środków finans. wydruk strony internetowej firmy, gdzie ma kredyt kupiecki bez dodatkowych informacji. Wezwałam go do uzupełnienia, nie uzupełnił, więc wykluczyłam z art. 24 ust. 2 pkt 4 PZP.
Kredyt kupiecki, który jest w swej istocie pozabankową formą finansowania działalności gospodarczej i ma formę odroczonego terminu płatności w moim odczuciu nie potwierdza spełniania przez Wykonawcę warunku znajdowania się w sytuacji ekonom. i finansowej pozwalającej na realizację zamówienia w tym przypadku. Zamawiający nie może uznać wydruku z banku o posiadanych na rachunku bankowym środkach firmy x z uwagi na fakt, iż nie jest ona Wykonawcą, który złożył ofertę w przedmiotowym postępowaniu. Chyba że wskazał w ofercie, iż będzie dysponował zasobami podmiotów trzecich do realizacji zamówienia, w szczególności przedstawił pisemne zobowiązanie innego podmiotu do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów (finansowych) na okres korzystania z nich przy wykonywaniu zamówienia. Obowiązek ten wynika bezpośrednio z art. 26 ust. 2b ustawy prawo zamówień publicznych.

almarta
Posty: 255
Rejestracja: 25 cze 2010, 8:39

Post autor: almarta » 15 cze 2011, 12:29

ech,wiecznie coś nowego.
Dziś mam wykonawcę ,który zamiast zaświadczenia z banku składa aneks do umowy ,gdzie z treści wynika,że ma dostęp do kredytu odnawialnego którego termin spłaty przypada na 2012r.
No i mam wygenerowany elektronicznie dokument mówiący o saldzie konta wykonawcy na określony dzień,zgodnie z Prawem bankowym Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997r.( Dz.U.Nr 140,poz.939, art.7)
Do oceny tych dokumentów powołuję biegłą a ta nie uznaje mi tych dokumentów:(
..i mam wrażenie że znowu nic nie wiem :(

HELP!!

junak
Posty: 39
Rejestracja: 21 kwie 2011, 11:45

Post autor: junak » 16 cze 2011, 9:36

Dlaczego uważasz, że to musi być zaświadczenie z banku ?, rozp. w spr. dokumentów mówi o informacji a nie zaświadczeniu - "informacji banku w których wykonawca posiada rachunek, potwierdzającej wysokość posiadanych środków finansowych lub zdolność kredytową wykonawcy", wygenerowany elektronicznie (przez bank) wyciąg z konta bankowego wykonawcy dokument sporządzony na podstawie art. 7 prawa bankowego, mówiący o saldzie konta wykonawcy na określony dzień, jest wg. mnie informacją. Ciekawi mnie jakich argumentów używa biegła twierdząc, że musi to być zaświadczenie ?

almarta
Posty: 255
Rejestracja: 25 cze 2010, 8:39

Post autor: almarta » 16 cze 2011, 9:47

hm..jakich?że dokument wygenerowany elektronicznie nie jest z pieczątką bankową.aha i prawnik ją poparł....
ech życie....

junak
Posty: 39
Rejestracja: 21 kwie 2011, 11:45

Post autor: junak » 16 cze 2011, 10:31

dla mnie dziwne jest robienie zarzutu wykonawcy z tego że nie załączył pieczątki banku skoro w pouczeniu do takiego dokumentu jest informacja, że dla swej ważności dokument ten nie wymaga podpisu i pieczątki

ODPOWIEDZ