Kogo wezwać do uzupełnienia?

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
kamilugw
Posty: 53
Rejestracja: 08 cze 2011, 14:44

Post autor: kamilugw » 08 cze 2011, 14:50

Witam,
W postępowaniu na wybór wykonawcy wpłynęło 7 ofert.
3 oferty mieszczą sie w kwocie jaką zamawiający przeznaczył na realizację zadania.
Sposród 4 następnych, których ceny ofertowe są wyższe niż, kwota zamawiającego 3 oferty zawierają braki, tj.
a) niedołaczono polisy ubezpiczeniowej
b) formularz ofertowy, tj cena była korektorowana, zamiast przekreślić i parafę
c) brak referencji.
Pyt 1 Czy należy wzywać do uzupełnienia Wykonawców, których ceny są wyższe od przeznaczonej prze zamawiającego?
Pyt 2 Co zrobić z ofertą, w której cena była korektorowana, zamiast przekreślenia i parafy?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 08 cze 2011, 15:20

1. Tak
2. Najlepiej uznać że nie ma żadnego korektora :)

kamilugw
Posty: 53
Rejestracja: 08 cze 2011, 14:44

Post autor: kamilugw » 09 cze 2011, 8:30

1) w 100 % jestem przekonany, że nikt nie uzupełni dokumentów. I co wtedy? moim zdaniem absurdalne jest wzywanie, jeśli cena ofert jest wyższa, niż zamawiający przeznaczył na sfinansowanie zadania.
2) Na formularzu ofertowym korektorowane były: cena netto, vat, brutto - Co zrobić z takim wykonawcą?

lex
Posty: 459
Rejestracja: 23 mar 2010, 12:49

Post autor: lex » 09 cze 2011, 8:49

1. Wadium tracą jeśli było przewidziane i z postępowania out

2. Jeśli korektor był zrobiony na ofercie to jest to sprawa Wykonacy

junak
Posty: 39
Rejestracja: 21 kwie 2011, 11:45

Post autor: junak » 09 cze 2011, 9:10

kamilugw pisze:w 100 % jestem przekonany, że nikt nie uzupełni dokumentów. I co wtedy?
art. 24 ust. 2 pkt 4,
art 24 ust. 4,
art 46 ust. 1 pkt 4a

kamilugw pisze:moim zdaniem absurdalne jest wzywanie, jeśli cena ofert jest wyższa, niż zamawiający przeznaczył na sfinansowanie zadania.
ustawodawca decyduje kiedy wzywać

kamilugw pisze:Na formularzu ofertowym korektorowane były: cena netto, vat, brutto - Co zrobić z takim wykonawcą?
uchybienie formalne bez wpływu na wynik postępowania


pozdr.

kamilugw
Posty: 53
Rejestracja: 08 cze 2011, 14:44

Post autor: kamilugw » 09 cze 2011, 10:52

lex pisze:1. Wadium tracą jeśli było przewidziane i z postępowania out

2. Jeśli korektor był zrobiony na ofercie to jest to sprawa Wykonacy
No bez przesady. Równie dobrze może to wyglądać, jakbym sam zakorekotorował ceny, i wstawił inne. Twoja wypowiedź jest chybiona

kamilugw
Posty: 53
Rejestracja: 08 cze 2011, 14:44

Post autor: kamilugw » 09 cze 2011, 10:55

junak pisze:
kamilugw pisze:w 100 % jestem przekonany, że nikt nie uzupełni dokumentów. I co wtedy?
art. 24 ust. 2 pkt 4,
art 24 ust. 4,
art 46 ust. 1 pkt 4a

kamilugw pisze:moim zdaniem absurdalne jest wzywanie, jeśli cena ofert jest wyższa, niż zamawiający przeznaczył na sfinansowanie zadania.
ustawodawca decyduje kiedy wzywać

kamilugw pisze:Na formularzu ofertowym korektorowane były: cena netto, vat, brutto - Co zrobić z takim wykonawcą?
uchybienie formalne bez wpływu na wynik postępowania


pozdr.
art. 24 ust. 2 pkt 4,
art 24 ust. 4, - co to za artykuły????????
Jeżeli wykonawca nie przedłoży wyjaśnienia do złożonego formularza ofertowego, który był korektorowany, to jak mam postąpić?

junak
Posty: 39
Rejestracja: 21 kwie 2011, 11:45

Post autor: junak » 09 cze 2011, 13:52

kamilugw pisze:art. 24 ust. 2 pkt 4,
art 24 ust. 4, - co to za artykuły????????
hmm...pytałeś co jeśli wykonawcy nie uzupełnią dokumentów ( cyt. "w 100 % jestem przekonany, że nikt nie uzupełni dokumentów. I co wtedy?"), przeczytaj te przepisy to będziesz wiedział
kamilugw pisze:Jeżeli wykonawca nie przedłoży wyjaśnienia do złożonego formularza ofertowego, który był korektorowany, to jak mam postąpić?
daruj sobie wzywanie do wyjaśnień z powodu braku parafy, jakie masz wątpliwości ?, co ci ma wyjaśnić wykonawca?

KIO 1863/10
"Wymaganie określone w siwz dotyczące parafowania stron oferty, powinien być
traktowany jedynie jako zalecenie formalne dla wykonawców. Brak parafy na stronie oferty
stanowi jedynie nieistotny brak oferty, czysto formalny i nieskutkujący odrzuceniem oferty.
Brak ten nie podlega uzupełnieniu."

pozdr.

kamilugw
Posty: 53
Rejestracja: 08 cze 2011, 14:44

Post autor: kamilugw » 13 cze 2011, 9:05

junak pisze:
kamilugw pisze:art. 24 ust. 2 pkt 4,
art 24 ust. 4, - co to za artykuły????????
hmm...pytałeś co jeśli wykonawcy nie uzupełnią dokumentów ( cyt. "w 100 % jestem przekonany, że nikt nie uzupełni dokumentów. I co wtedy?"), przeczytaj te przepisy to będziesz wiedział
kamilugw pisze:Jeżeli wykonawca nie przedłoży wyjaśnienia do złożonego formularza ofertowego, który był korektorowany, to jak mam postąpić?
daruj sobie wzywanie do wyjaśnień z powodu braku parafy, jakie masz wątpliwości ?, co ci ma wyjaśnić wykonawca?

KIO 1863/10
"Wymaganie określone w siwz dotyczące parafowania stron oferty, powinien być
traktowany jedynie jako zalecenie formalne dla wykonawców. Brak parafy na stronie oferty
stanowi jedynie nieistotny brak oferty, czysto formalny i nieskutkujący odrzuceniem oferty.
Brak ten nie podlega uzupełnieniu."

pozdr.
Czyli można sobie korektorować co się podoba, i należy uznawać jakikolwiek przedłożony dokument jako prawidłowy? Na pewno z Twoją wypowiedzią się nie zgodzę.
Wskazanych artykułów w ustawie nie znalazłem, niestety.

ODPOWIEDZ