zatrzymanie wadium - kolejność czynności

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
carpediem30
Posty: 13
Rejestracja: 19 paź 2010, 14:05

Post autor: carpediem30 » 02 maja 2011, 10:50

Proszę o pomoc
muszę zatrzymać wadium wykonawcy gdyż w odpowiedzi na wezwanie o uzupełnienie dokumentów nie złożyl mi żadnego dokumentu (milczy). Pytanie moje dotyczy ostatniej części przepisu art. 46 ust. 4a "chyba, że wykonawca udowodni, że wynika to z przyczyn nieleżących po jego stronie". Pytanie moje dotyczy kolejności dokonania czynności:

a) mam jasną podstawę prawną (nie uzupełnił żadnego dokumentu), informuję wykonawcę o zatrzymaniu wadium i czekam na jego ruch bo może napisze mi wyjasnienia, że to nie jego wina i załączy jakieś zwolnienie lekarskie, czy

b) mam jasną podstawę prawną, ale dzwonię lub pytam pisemnie wykonawcę dlaczego nie uzupelnił i czy aby napewno nie ze swojej winy i w zalezności od jego wyjaśnień dopiero zatrzymuję mu to wadium (lub nie) i informuję go o decyzji?

która kolejność wykonania czynności jest słuszna?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 02 maja 2011, 11:07

Od zatrzymania wadium wraz z odsetkami odstąpisz w sytuacji, gdy wykonawca w wyznaczonym terminie nie uzupełnił dokumentów lub oświadczeń, ale udowodnił, że nie wynikało to z przyczyn leżących po jego stronie. Z przypadkiem takim możesz mieć do czynienia, gdy np. wykonawca z odpowiednim wyprzedzeniem złożył wniosek do właściwego zakładu ubezpieczeń społecznych o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacie składek na ubezpieczenie społeczne, a zaświadczenie nie zostało wydane w odpowiednim terminie z przyczyn leżących po stronie ZUS.

carpediem30
Posty: 13
Rejestracja: 19 paź 2010, 14:05

Post autor: carpediem30 » 02 maja 2011, 11:14

No tak, ale kiedy on ma udowodnić? Logiczne dla mnie jest, że najpierw zabieram wadium i informuję go o tej decyzji, a on potem ewentualnie mi udowadnia i wtedy mogę odstąpić od już podjętej decyzji i oddac mu to wadium. Dobrze myslę?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 02 maja 2011, 11:27

Moje zdanie jest takie że ma termin i w tym właśnie terminie ma uzupełnić lub udowodnić, chyba że ja się mylę.
Krajowa Izba Odwoławcza wydała ostatnio wyrok w sprawie zatrzymania wadium firmie, która nie uzupełniła wymaganych dokumentów w wyznaczonym terminie. Przetarg, który znalazł finał przed KIO, przeprowadzano w okresie noworocznym. Dnia 29 grudnia wykonawca otrzymał od zamawiającego pismo wzywające go do uzupełnienia brakujących w jego ofercie zaświadczeń z Krajowego Rejestru Karnego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zamawiający określił w piśmie 6 stycznia jako termin na uzupełnienie brakujących i błędnych dokumentów.
Wykonawca w wyznaczonym terminie nie złożył wymaganych dokumentów, a dopiero 7 stycznia poprosił zamawiającego o dodatkowy czas potrzebny na uzupełnienie dokumentów. Zamawiający wykluczył go z postępowania i zatrzymał wadium. Wówczas wykonawca zwrócił się do Krajowej Izby Odwoławczej. Przekonywał, że nieuzupełnienie wymaganych dokumentów nie wynikało z jego złej woli, tylko z obiektywnych przyczyn. Wskazywał na to, że jest okres noworoczny i pracownik umocowany do dokonywania czynności w tym postępowaniu zachorował.
Według składu orzekającego odwołujący się nie udowodnił, że niezłożenie dokumentów nie wynikało z jego winy. Zdaniem Krajowej Izby Odwoławczej wykonawca miał wystarczająco dużo czasu, aby zdobyć wymagane przez zamawiającego dokumenty. Co więcej, nie wykazał należytej staranności w dbaniu o własne interesy, ponieważ o przesunięcie terminu wniósł dopiero po jego upływie (wyrok KIO z 13 lutego 2009 r.; sygn. KIO/UZP 141/09).

ODPOWIEDZ