Nieprecyzyjny opis przedmiotu zamówienia

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
ola_lbn
Posty: 35
Rejestracja: 21 lut 2007, 10:04

Post autor: ola_lbn » 12 mar 2007, 14:09

Witam!

Mam zapytanie o cenę kserokopiarek, w opisie jednej z nich zamawiający podał taki parametr "możliwość pracy jako drukarka -tak" nie wiem jak to interpretować ponieważ w tym urzadzeniu drukowanie możliwe jest po dokupieniu dodatkowego modułu. Dzwoniąc do osoby odpowiedzialnej za kontakty z ubiegającymi się o zamówienie nie uzyskałam żadnej konkretnej odpowiedzi (Pan sam nie wiedział czy kopiarka ma posiadać moduł druku czy ma być tylko możliwość dokupienia go).
W związku z powyzszym mam pytanie czy istanieje jakaś mozliwość wystąpienia do zamawiajacego z prośbą o oficjalną odpowiedź jeżeli jest to zapytanie o cenę, a termin składania ofert upływa w tym tygodniu?


Pozdawiam
Ola

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 12 mar 2007, 14:18

Proszę jak najszybciej na piśmie wystąpić o wyjaśnienia dotyczące Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. Zamawiający jest obowiązany odpowiedzieć, no chyba jest mniej niż 6 dni do złożenia ofert. Jeśli nie odpowiedzą to złożyć ofertę wykorzystując korzystniejszą dla siebie interpretację czyli dla kopiarki bez drukarki a tylko z możliwością dokupienia modułu. Jeśli odrzucą – protestować powołując się na zapisy SIWZ, które nie wymagały wprost drukarki.

Marcin R
Posty: 78
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:52

Post autor: Marcin R » 12 mar 2007, 14:59

Zgadza się, że zapisy SIWZ nie precyzują wprost czy ma to być też funkcja drukowania. Pytanie, czy z tak skonsruowanego zapisu: "mozliwość pracy jako drukarka - TAK" to nie wynika?. Mam pewne wątpliwości czy zaoferowana kserokopiarka będzie spełniała ten parametr. Moim zdaniem nie - bowiem aby został on spełniony musi być dokupiony dodatkowy moduł, a więc ostatecznie bedzie to urządzenie inne niż zaoferowane przez wykonawcę w ofercie (nie spełniające wymagań bez modułu). Wg mnie skoro zamawiający tak określił przedmiot zamówienia "... - TAK" to należy przyjąć, iż oczekuje urządzenia spełniającego dany parametr bez konieczności dokupowania dodatkowych modułów czy też urządzeń pomocniczych. Co innego w tej kwestii mogą oczywiści orzez Arbitrzy, ale to już zupełnie inna sprawa.

ola_lbn
Posty: 35
Rejestracja: 21 lut 2007, 10:04

Post autor: ola_lbn » 13 mar 2007, 11:31

Gdyby zamawiający nie napisał słowa "możliwość" to wszytsko byłoby jasne.
Właśnie dowiedziałam się, że firma konkurencyjna nie wliczy tego modułu więc pewnie postąpie tak samo.

Pozdrawiam
Ola

Marcin R
Posty: 78
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:52

Post autor: Marcin R » 13 mar 2007, 11:38

Tyle tylko, że cały czas pozostaje pytanie - czy zaoferowane przez Panią urządzenie (bez dodatkowego modułu) ma mozliwość pracy jako drukarka? Wydaje mi się, że nie, ale może się na tym nie znam i dodatkowo źle odczytuję intencję zamawiającego. Ponadto czasami nie warto zwracać uwagi na konkurencję (bywa z nią różnie :-)), a lepiej postępować wg. własnego uznania, co może być bardziej opłacalne.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 13 mar 2007, 11:40

Proszę przy przygotowywaniu ofert niekoniecznie opierać się na tym co zamierza zrobić inny wykonawca, bo to w końcu konkurencja dla Pani. A może się zdarzyć właśnie tak, że zamawiający stwierdzi, że z jego opisu przedmiotu zamówienia jasno wynikało, że urządzenie musi mieć możliwość pracy jako drukarka. I co wtedy? Najlepiej gdyby zamawiający odpowiedział na Pani pytanie w tej sprawie.

ola_lbn
Posty: 35
Rejestracja: 21 lut 2007, 10:04

Post autor: ola_lbn » 13 mar 2007, 12:10

Problem w tym, że jest juz za póxno na złożenie zapytania.
Jeżeli zamawiający uzna, że żadna oferta nie spełnia wymagań to odrzuci je i prawdopodobnie rozpisze nowe zapytanie o cenę i wtedy wliczę ten moduł.
Z rozmowy z zamawiającym wywnioskowałam, że nie mają tyle pieniędzy, żeby starczyło na drukarkę.

Marcin R
Posty: 78
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:52

Post autor: Marcin R » 13 mar 2007, 12:21

W takim razie być może warto zaryzykować i zaoferować urządzenie, w którego cenę wliczony będzie moduł służący do drukowania. Jeżeli zamawiający uzna, że Pani oferta jako jedyna spełnia jego wymagania to z własnej wygody może nie będzie mu się chciało przeprowadzać ponownego "zapytania o cenę" i znajdzie brakujące pieniądze na zakup Pani urządzeń.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 16 mar 2007, 20:09

Czy już wiadomo jak się skończyło to postępowanie? Jakie złożono oferty i co oferowały? Poza tym proszę pamiętać, że pytania do SIWZ można składać nawet na mniej niż 6 dni przed otwarciem ofert i zawsze jest pewne prawdopodobieństwo, że zamawiający odpowie na nie, a być może nawet przedłuży termin składania ofert. Czasem warto zaryzykować i zapytać, można na tym zyskać.

ola_lbn
Posty: 35
Rejestracja: 21 lut 2007, 10:04

Post autor: ola_lbn » 18 mar 2007, 0:48

Wszyscy zaoferowali urządzenia bez modułu druku. Niestety nasza oferta przegrała o 40 zł na sztuce.

Marcin R
Posty: 78
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:52

Post autor: Marcin R » 19 mar 2007, 10:02

Czy ostatecznie zaoferowała Pani urządzenia z modułem drukowania, czy też bez niego?

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 19 mar 2007, 20:57

Czyli wykonawcy zinterpretowali SIWZ w sposób korzystniejszy dla siebie czyli zaoferowali tańsze rozwiązanie. Ciekawe czy zamawiający wybierze najkorzystniejszą ofertę czynie stwierdzi nagle, że nie to miał na myśli co zrobili wykonawcy. A może były jakieś pytania do przetargu od innych?

archie
Posty: 163
Rejestracja: 03 paź 2006, 18:36

Post autor: archie » 19 mar 2007, 22:02

Ciekawy przypadek. A czy w końcu Pani albo ktoś inny zdedycował się oprotestować czynność zamawiającego?

Marcin R
Posty: 78
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:52

Post autor: Marcin R » 20 mar 2007, 8:07

Gdyby zamawiający jednak zdecydował się na wybór oferty najkorzystniejszej to na Pani miesjcu pokusiłbym się chyba o protest (oczywiście pod warunkiem, że Pani zaoferowała urządzenie wraz z modułem do drukowania) nadak bowiem jestem zdania, że urządzenia zaoferowane przez wykonawców (bez modułu drukowania) nie spełniają wyamagań określonych w SIWZ, a to z tego względu, że nie posiadają one możliwości drukowania - uzyskują ją dopiero po dokupieniu odpowiedniego modułu.

archie
Posty: 163
Rejestracja: 03 paź 2006, 18:36

Post autor: archie » 21 mar 2007, 21:42

Jeżeli zamawiający stwierdzi, ż żadna oferta mu się nie podoba, bo co innego miał na myśli, to z jakiegoś powodu unieważni postępowanie i na nowo zrobi zapytanie o cenę, a wykonawcy bojąc się podpaść zamawiającemu nie zaprotestują na jego wyczyny.

ODPOWIEDZ