Iso 9001

Protesty, odwołania, skargi do sądu. Wszelkie tematy związane ze środkami ochrony prawnej w zamówieniach publicznych.
zsylwia
Posty: 41
Rejestracja: 13 mar 2007, 13:41

Post autor: zsylwia » 13 mar 2007, 13:53

Witam serdecznie,
Zależy mi na odpowiedzi na dwa pytania:
1. Czy zamawiający ma prawo żądać od producenta urządzenia certyfikat ISO 9001, jeśli sam nie posiada tego certyfikatu.
2. Czy zamawiający może w SIWZ zarządać ISO na urządzenie, jeśłi tylko jeden producent go posiada. Czy nie jest to naruszenie wolnej konkurencji.

Marcin R
Posty: 78
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:52

Post autor: Marcin R » 13 mar 2007, 14:42

ad 1. zgodnie z par. 3 ust. 1 pkt 3 Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie rodzajów dokumentów ......... może pytanie tylko na potwierdzenie spełnienia jakiego warunku zamawiający żąda tego dokumentu.
ad 2. nie bardzo wiem o co chodzi w pytaniu - czy zamawiający żąda aby certyfikat ISO wystawiony był na urządzenie?

zsylwia
Posty: 41
Rejestracja: 13 mar 2007, 13:41

Post autor: zsylwia » 13 mar 2007, 15:04

producent urządzenia ma posiadać ISO 9001. Jednak tylko jeden z producentów ma taki certyfikat w Polsce.

Marcin R
Posty: 78
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:52

Post autor: Marcin R » 13 mar 2007, 15:14

W takim razie, w moim przekonaniu, jest to ograniczenie uczciwej konkurencji. A tak na marginesie to ciekaw jestem czym podyktowane jest takie ządanie zamawiającego.

Marcin R
Posty: 78
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:52

Post autor: Marcin R » 13 mar 2007, 15:18

Nie mozna jednak zapominać o fakcie, że jeżeli jest to postępowanie dotyczące dostawy urządzeń to wykonawca niekoniecznie musi być producentem urządzenia. Pytanie tylko jak dokładnie został określony przez zamawiającego warunek udziału w postępowaniu. Najlepiej byłoby gdyby go Pani zacytowała.

zsylwia
Posty: 41
Rejestracja: 13 mar 2007, 13:41

Post autor: zsylwia » 13 mar 2007, 15:32

To jest przykład jednego z przetargów trafiło nam sie kilka, chce nadmienic ze do sprzetu komputerowego zliczono infomat.
Wymagane certyfikaty wobec producentów zamawianego sprzętu komputerowego:
· Certyfikat jakości ISO 9001:2000 (naleŜy załączyć do oferty) lub równowaŜny dla
poszczególnych producentów oferowanego przedmiotu zamówienia (sprzętu
komputerowego),
drugi podpunkt tego przetargu to:
[FONT=Times New Roman]Zamawiający nie dopuszcza jakiejkolwiek rekonfiguracji sprzętu komputerowego na drodze od
producenta do momentu dostarczenia go do siedziby zamawiającego, przez firmy nie posiadające
normy ISO 9001 w zakresie produkcji sprzętu komputerowego.
[/FONT]

zsylwia
Posty: 41
Rejestracja: 13 mar 2007, 13:41

Post autor: zsylwia » 13 mar 2007, 15:35

To jest fragment jednego z przetargów, chce nadmienic ze pojęcie sprzęt komputerowy jest bardzo szerokie i zaliczono do niego np. infokioski. Podobnych przetagów jest kilka. W jednym z nich udowodniano nam że istnieje więcej firm niż jedna posiadająca ISO.
Wymagane certyfikaty wobec producentów zamawianego
· Certyfikat jakości ISO 9001:2000 (naleŜy załączyć
poszczególnych producentów oferowanego przedmiotu
komputerowego),
· Deklaracja zgodności CE (naleŜy załączyć do oferty)
przedmiotu zamówienia (sprzętu komputerowego),
· Znak TCO 99 lub równowaŜny dla monitorów (naleŜy

Zamawiający nie dopuszcza jakiejkolwiek rekonfiguracji sprzętu
producenta do momentu dostarczenia go do siedziby zamawiającego,
normy ISO 9001 w zakresie produkcji sprzętu komputerowego.

Marcin R
Posty: 78
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:52

Post autor: Marcin R » 14 mar 2007, 9:29

W takim razie jeżeli udowdniono Państwu, że nie tylko jeden producent dysponuje certyfikatem ISO to wg. mnie nie moze być mowy o ograniczeniu konkurencji, tym bardziej że nie mozna brać pod uwagę tylko producentów z Polski. Natomisat co do żądania certyfikatów i deklaracji zgodności to gdybym ja miał postawić takie wymagania wykonawcom zrobiłbym to na podstawie par. 3 ust. 1 pkt 2 (a nie jak pisałem wcześniej 3) Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie rodzajów dokumentów ...., które pozwala na żądanie zaświadczenia podmiotu uprawnionego do kontroli jakości potwierdzającego, że dostarczane produkty odpowiadają określonym normom lub specyfikacjom technicznym. Nie można jednak zapomnieć o tym, że zgodnie z art. 25 ust. 1 Pzp zmawiający moze żądać od wykonawców wyłącznie oświadczeń i dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia postępowania.

matt
Posty: 1
Rejestracja: 21 mar 2007, 11:52

Post autor: matt » 21 mar 2007, 12:22

No to może żądać tego ISO czy nie? Bo jak dla mnie to certyfikat ISO nie jest niezbędny... Chyba, że przepisy jasno mówią, które dokumenty są niezbędne, a które nie.

A tak przy okazji to witam wszystkich, ponieważ jest to mój pierwszy post :)

zsylwia
Posty: 41
Rejestracja: 13 mar 2007, 13:41

Post autor: zsylwia » 21 mar 2007, 13:12

Witam
Niestety można, nawet jeśli w Polse jest tylko jeden producent sprzętu, który ma ISO w Polsce. Sprzęt może byc zamówiony z Unii
pozdrawiam
Sylwia

ODPOWIEDZ