Szacowanie wartości zamówienia

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
edith
Posty: 114
Rejestracja: 01 wrz 2010, 19:52

Post autor: edith » 25 mar 2011, 17:31

Muszę oszacować wartość usług szkoleniowych w projekcie. Przygotowałam zapytanie do firm, aby podały mi szacunkową wartość podanych przeze mnie szkoleń. W tym piśmie podaję jakie szkolenia, ile godzin, gdzie mają się odbyć, ilu uczestników, jaki catering, jakie kwalifikacje kadry - żeby wykonawcy mieli jakąś podstawę do oszacowania wartości. Moja wątpliwość dotyczy równego traktowania wykonawców. Bo przecież te firmy, do których wyślę to zapytanie będą w korzystniejszej sytuacji kiedy już ogłosimy przetarg lub przetargi niż te, dom których nie wysłałam tego zapytania. Do ilu firm powinnam wysłać to rozeznanie, aby ustalić szacunkową wartość zamówienia?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 25 mar 2011, 19:11

Jeżeli udzielasz zamówień na przeprowadzanie kursów jako zamówień powtarzających się okresowo, to wówczas podstawą ustalenia wartości zamówienia na usługi jest łączna wartość zamówień (kursów) tego samego rodzaju:

* udzielonych w terminie poprzednich 12 miesięcy lub w poprzednim roku budżetowym, z uwzględnieniem zmian ilościowych zamawianych usług lub dostaw oraz prognozowanego na dany rok średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, albo
* których zamawiający zamierza udzielić w terminie 12 miesięcy następujących po pierwszej usłudze lub dostawi

Wybór sposobu przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego zależy od jego wartości szacunkowej. Aby zdecydować, czy poszczególne szkolenia/kursy szacować łącznie, czy też oddzielnie, musisz przeprowadź dokładną analizę.
Zgodnie z poglądami wyrażanymi w doktrynie z jednym zamówieniem masz do czynienia, jeżeli występuje u Ciebie:

* tożsamość podmiotowa, tj. czy jeden potencjalny wykonawca jest w stanie zrealizować wszystkie zamówienia (kursy),
* tożsamość czasowa (czy terminy szkoleń są możliwe do ustalenia przy zachowaniu należytej staranności, w podobnym czasie),
* tożsamość przedmiotowa, tj. czy przedmiot zamówienia ma to samo przeznaczenie, czy usługi są tego samego rodzaju i o tym samym przeznaczeniu.

Jeżeli przeprowadzacie postępowanie po raz pierwszy to rozeznanie rynkowe i tutaj raczej bym się nie martwił o czyn uczciwej konkurencji szacunku trzeba dokonać, prawda?

lenka
Posty: 48
Rejestracja: 28 lip 2010, 21:58

Post autor: lenka » 28 mar 2011, 8:48

Mam wątpliwość.. czy usługi szkoleniowe można traktować jako usługi powtarzające się okresowo i szacować na podstawie art 34 pzp?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 28 mar 2011, 10:22

Oczywiście że nie, podałem po prosto ogólne zasady szacowania, napisałem poniżej że w tym wypadku rozeznanie rynkowe.
Szacując zamówienie na usługi szkoleniowe nie mają one charakteru usług powtarzających się okresowo (w rozumieniu art. 34 ustawy Pzp) - zgodnie z interpretacją UZP. Świadczy o tym to, iż:

* w przypadku usług szkoleniowych nie zachodzi podstawowa cecha charakteryzująca dostawy i usługi powtarzające się okresowo, a mianowicie ścisły związek pomiędzy zakresem zamówienia a okresem trwania umowy,
* ewentualne przesunięcie terminu realizacji umowy w sprawie świadczenia takich usług nie będzie zwiększać zakresu przedmiotu zamówienia.

Z tego względu ustalając wartość zamówienia na usługi szkoleniowe, zrobisz to na podstawie art. 32 ust. 1 ustawy Pzp (który dotyczy szacowania usług i dostaw jednorazowych). Podstawą ustalenia wartości zamówienia będzie zatem całkowite szacunkowe wynagrodzenie wykonawcy bez VAT.

lenka
Posty: 48
Rejestracja: 28 lip 2010, 21:58

Post autor: lenka » 28 mar 2011, 10:52

a co w przypadku gdy w projekcie mam zaplanowane np. usługi psychologiczne, wyjazdy/ turnusy które wiem, że będę zamawiać w trakcie bieżącego roku czy należy te usługi szacować również na podstawie art 32 ust. 1, czy może na podstawie art 34 skoro w ubiegłym roku realizowałam takie zamówienie i w tym roku też będę realizować?

Dziękuje!

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 28 mar 2011, 11:03

Art.32

ODPOWIEDZ