zamówienie z wolnej ręki zanim nastąpi rozstrzygnięcie p

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
adriana
Posty: 3
Rejestracja: 10 mar 2007, 22:17

Post autor: adriana » 10 mar 2007, 22:40

Umowa na zakup materiałów biurowych i eksploatacyjnych(tonery) zakończyła się, a nowy przetarg zostanie rozstrzygnięty za m-c. Czy do czasu rozstrzygnięcia przetargu i podpisania nowej umowy można zastosować umowę w sprawie interwencyjnego zakupu artykułów biurowych w trybie zamówienia z wolnej ręki na podstawie art.134 ust.6 pkt1) w związku z art.67 ust.1 pkt3. Czy jako uzasadnienie dla trybu z wolnej ręki wystarczy że "nie przewidziano wprowadzenia nowych usług, zwiekszenia obrotów, zmiany sposobu świadczenia niektórych usług, co spowodowało zwiększone zużycie ww.materiałów.Zakup interwencyjny jest niezbędny dla zapewnienia ciągłości świadczenia usług."

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 12 mar 2007, 7:15

Z tych informacji, które Pani podała wynika, że nie można zastosować zamówienia z wolnej ręki. Art. 67 ust 1 pkt 3 Pzp mówi:
„Zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki, jeżeli ... ze względu na wyjątkową sytuację niewynikającą z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, której nie mógł on przewidzieć, wymagane jest natychmiastowe wykonanie zamówienia, a nie można zachować terminów określonych dla innych trybów udzielenia zamówienia”
Jak uzasadnić, że zamawiający nie mógł przewidzieć przyczyn konieczności udzielenia zamówienia, skoro wiedział na jaki okres jest zawarta umowa i że trzeba będzie ogłosić odpowiednio wcześnie przetarg po to aby wyłonić nowego wykonawcę?

adriana
Posty: 3
Rejestracja: 10 mar 2007, 22:17

Post autor: adriana » 12 mar 2007, 10:00

Też tak uważam, ale mam problem z wytłumaczeniem tego tym, którzy chca podpisac taką umowę. Ja mam być strona i chcę się wybronić, że nie można podpisać stosując tryb z wolnej ręki, bo mamy za słabe wytłumaczenie. Stąd moje pytanie w celu znalezienia argumentów. A poza tym myślę, że też byłby problem z udowodnieniem, dlaczego został wybrany ten a nie inny wykonawca skoro dostawców materiałów biurowych jest na rynku wielu. Mam obabwy, że UZP może nam zarzucić, że jest to z naszej winy i nie możemy stosować art.67 ust.3., jak również że dzielimy zamówienie. Dlatego chciałam dodatkowego potwierdzenia, że myślenie moje jest słuszne.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 12 mar 2007, 10:23

No cóż. Nie zazdroszczę Pani jako pracownikowi zamawiającego, którego szef uważa, że zna prawo lepiej. Przetarg winien być ogłoszony wcześniej, nic nie zwalnia zamawiającego z troszczenia się o własne interesy, a zbyt późne zorientowanie się w sytuacji nie jest okolicznością uzasadniającą stosowanie procedury zamówienia z wolnej ręki, bo ona jako zupełnie niekonkurencyjna procedura może być stosowana wyłącznie zgodnie z ustawą, którą nie można w tym wypadku interpretować rozszerzająco. Oczywiście, że UZP może zarzucić złamanie ustawy, a już na pewno regionalna izba obrachunkowa (jeżeli podlegacie jej kontroli) napisze w protokole pokontrolnym, że złamano Pzp i wskaże osobę winną temu stanowi rzeczy. Proszę przekazać swojemu szefowi te argumenty, a jeżeli on uzna, że wie lepiej to niech podpisuje umowę – on bierze na siebie odpowiedzialność i konsekwencje.

adriana
Posty: 3
Rejestracja: 10 mar 2007, 22:17

Post autor: adriana » 12 mar 2007, 10:58

Dziękuję za pomoc i cenne uwagi. Cieszę się, że są takie strony w internecie, na których można przedyskutować problem i potwierdzić swoje racje. Pozdrawiam!

ODPOWIEDZ