Odwołanie - zatrzymanie wadium

Protesty, odwołania, skargi do sądu. Wszelkie tematy związane ze środkami ochrony prawnej w zamówieniach publicznych.
Augustus
Posty: 42
Rejestracja: 28 lip 2009, 15:46

Post autor: Augustus » 27 gru 2010, 13:55

Zamawiający wykluczył nas z postępowania ze względu na niepotwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu (nie złożyliśmy prawidłowego dokumentu ani w ofercie ani w wyjaśnieniach) wykluczenie prawidłowe bez 2 zdań. Przy okazji Zamawiajacy zabrał nam wadium, naszym zdaniem niesłusznie, bo w odpowiedzi na wezwanie dołączyliśmy stosowny dokument tylko, że on też nie potwierdzał wspełniania warunków, ale fizycznie dokument został do Zamawiajacego dostarczony. Zgodnie z orzecznictwem KIO (KIO/309/10, KIO/UZP 1749/09, KIO/UZP 590/09) zatrzymanie wadium w trybie art. 46 ust. 4a Pzp powinno mieć miejsce wyłącznie w sytuacji, gdy w odpowiedzi na wezwanie Zamawiającego wykonawca faktycznie (fizycznie) nie uzupełni dokumentów.
Chcemy się odwoływać do KIO bo na podstawie wyroku SN (V CSK 456/09) otwarta jest droga do rozstrzygnięcia o bezzasadności zatrzymania wadium przez KIO. Niemniej jednak spotkałem się z poglądem, ze KIO może nie uwzględnić naszego odwołania ze względu na fakt, że samo bezprawne zatrzymanie wadium nie stanowi naruszenia przepisów ustawy, które miało wpływ lub może mieć istotny wpływ na wynik postępowania - art. 192 ust. 2 PZP - wyrok KIO z dnia 17 sierpnia 2010 r. (sygn. KIO/UZP 1641/10) „Ochrona prawna na gruncie ustawy Pzp została przyznana wykonawcom wyłącznie w odniesieniu do czynności, których bezprawne dokonanie lub zaniechanie wpływa na wynik postępowania. Zgodnie z przepisem art. 192 ust. 2 ustawy Pzp, Izba uwzględnia odwołanie, jeżeli stwierdzi naruszenie przepisów ustawy, które miało wpływ lub może mieć istotny wpływ na wynik postępowania. Czynność Zamawiającego tj. zatrzymanie wadium, przy jednoczesnym prawomocnym wykluczeniu wykonawcy z postępowania, nie ma i nie może mieć żadnego wpływu na wynik przetargu, zatem Izba nie miałaby podstaw do uwzględnienia odwołania i nakazania Zamawiającemu zwrotu wadium. Izba nie podzieliła przedstawionego w odwołaniu stanowiska, jakoby przepis art. 192 ust. 2 stał w sprzeczności z szeroko ukształtowaną legitymacją do wnoszenia odwołań i nie powinien być stosowany w sprawach o zatrzymanie wadium. Z przepisu tego jednoznacznie wynika wyraźny zamiar ustawodawcy ograniczenia uwzględniania odwołań tylko do sytuacji, w których naruszenie ustawy przekłada się na wynik postępowania, co jest uzasadnione względami systemowymi i funkcjonalnymi"
Na bezzasadne wykluczenie nie mam się co powoływać bo jak wspomniałem było prawidłowe, mógłbym tylko na bezprawne zatrzymanie wadium a to nie gwarantuje uwzględnienia odwołania. Doradźcie co robić wnosić odwołanie i ryzykowac utratę wpisu i kosztów zastępstwa czy wystąpić od razu do sądu o zwrot bezpodstawnego wzbogacenia.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 27 gru 2010, 14:10

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/4 ... itrow.html
W związku z powyższym nie wiem czy jest sens zakładania sprawy ( odwołania ) w KIO, lepiej droga cywilna.

Augustus
Posty: 42
Rejestracja: 28 lip 2009, 15:46

Post autor: Augustus » 27 gru 2010, 14:49

Też mi się wydawało że składanie odwołania to będzie strata czasu i kasy ze względu na znikome szanse jego uwzględnienia. Dzięki za potwierdzenie mojego poglądu odnośnie bezzasadności odwołania do KIO. Raczej będziemy składać powództwo na drodze cywilnej z bezpodstawnego wzbogacenia.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 27 gru 2010, 14:53

Droga cywilna jest bardziej rozsądna w tym wypadku.

motorola
Posty: 21
Rejestracja: 01 gru 2010, 11:01

Post autor: motorola » 18 lut 2011, 10:10

czyli teoretycznie, Zamawiajacy powinien Was wezwac jeszcze raz do uzupelnienia/sprostowania dokumentow, tak?

myslalem, ze wadium tylko pilnuje wykonawce do podpisania umowy, a nie prostowania dokumentacji/oferty.

leśnik
Posty: 4
Rejestracja: 21 lut 2011, 20:46

Post autor: leśnik » 23 lut 2011, 19:07

Zatrzymanie wadium jest czynnościa bardzo restrykcyjną w stosunku do oferenta. Zanim zamawiający zatrzyma wadium, winien przeprowadzic postepowanie wyjasniające czy nie zlożenie dokumentu lub złożenie wadliwego nie wynika z przyczyn nie zaleznych od wykonawcy. Istotne jest w tym przypadku to, czy zamawiający właściwie okreslił rodzaj dokumentu jaki żąda i jaki podlega uzupełnieniu w kontekście warunków udziału w postepowaniu. Spotkałem się z taka interpretacją , że jeżeli na etapie składania ofert wykonawca nie spełnia postawionego warunku, bo obiektywnie rzecz biorąc nie może go spełnić (np. nie ma sprzętu, kasy, itp.) ale jest przeświadczony że może, to nie dostarczenie stosownego dokumentu na wezwanie lub dostarczenie tego samego co w ofercie ( nie jest przecież w posiadaniu innego ) nie jest podstawa do zatrzymania wadium. Dziwne, prawda? Takiego wykonawce po prostu sie wyklucza i już.
Jeżeli zamawiający nie dołożył starań w ustaleniu stanu faktycznego w mysl art.46 ust 4 Pzp, to czynność wg mnie może być uznana jako bezprawna i przeprowadzona zbyt pochopnie, z naruszeniem ustawy. KIO w kwestii wadium wydawała różne i nieraz całkiem odmienne wyroki.

Szefo
Posty: 6
Rejestracja: 03 mar 2011, 16:09

Post autor: Szefo » 03 mar 2011, 19:32

Augustus pisze:Też mi się wydawało że składanie odwołania to będzie strata czasu i kasy ze względu na znikome szanse jego uwzględnienia. Dzięki za potwierdzenie mojego poglądu odnośnie bezzasadności odwołania do KIO. Raczej będziemy składać powództwo na drodze cywilnej z bezpodstawnego wzbogacenia.
A z ciekawości jak się dalej to potoczyło ?

ODPOWIEDZ