sprzęt komputerowy i oprogramowanie :)

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
edytab
Posty: 334
Rejestracja: 09 cze 2008, 9:01

Post autor: edytab » 24 lut 2011, 13:04

Ok mam czas więc piszę, kolejna wątpliwość mnie nurtująca. Jest sprzęt komputerowy i oprogramowanie podstawowe typu Office bez którego sprzęt nie bedzie funkcjonował. Ale czy dobrym pomysłem jest osobno poza ustawą kupować oprogramowanie dodatkowe np. fotoshop, acrobat itp.? W opisie przedmiotu zamówienia największy problem stwarzają oprogramowania (nawet UZP w swoich ostatnich wytycznych pisze o tym że nie należy używać nazw własnych tylko opisywać po cechach, a na końcu w tabelce przykładowej w rubryce oprogramowanie podają nazwę własną oprogramowania) więc pojawiła się koncepcja aby dodatkowe oprogramowania kupić poza ustawą ponieważ wówczas możemu zapytać z nazwy o poszczególne oprogramowania? Co na ten temat uważacie? Słuszna propozycja czy nie?

lex
Posty: 459
Rejestracja: 23 mar 2010, 12:49

Post autor: lex » 24 lut 2011, 13:21

Może i słuszna, ale co do opisywania oprogramowania typu MS to trudno nie użyć nazwy firmowej, osobiście zaznaczam ją razem z systemem operacyjnym tej firmy, co do oprogramowania typu acrobat, abby, nod etc tutaj dla Zamawiającego łatwiej jest kupić poza ustawą, gdyż opisywanie użyteczności, cech, funkcji czasami wskazuje tylko 1 firmę i dany produkt lub podpiąć może Wykonawca program beznadziejny.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 24 lut 2011, 13:42

Sprzęt komputerowy jest czymś innym, innego rodzaju niż oprogramowanie. Mamy więc do czynienia z dwoma odrębnymi zamówieniami, a tym samym ich wartość musisz oszacować odrębnie.
Pamiętaj jednak, iż ze względu na Twoje potrzeby zamówienie może być zdefiniowane także w odmienny sposób. Możesz oczekiwać, aby wraz ze sprzętem dostarczono i zainstalowano oprogramowanie. W przypadku takiego określenia przedmiotu zamówienia oczywiście należałoby szacując jego wartość, uwzględnić zarówno koszt sprzętu komputerowego, jak i oprogramowania i instalacji. Będzie to bowiem wówczas jedno zamówienie.

ODPOWIEDZ