Kwota brutto i netto oraz Vat w ofercie a wykonawca nie jest

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
re774
Posty: 4
Rejestracja: 05 lut 2011, 14:55

Post autor: re774 » 06 lut 2011, 22:35

Bardzo proszę o informację dotyczącą następującej kwestii.
Zamawiający ogłosił przetarg nieograniczony na usługi ratowniczo/instruktorskie na basenie. W SIWZ w ofercie jest oznaczenie sumy brutto oraz netto a także Vatu. na określoną sumę godzin. W umowie także jest wymóg rozliczania na podstawie faktur Vat oraz deklaracja ,że wykonawca jest płatnikiem vat.
Natomiast informacje jakie uzyskałem u zamawiającego są takie,że nie muszę być płatnikiem vat i mogę się rozliczać na podstawie rachunków, niestety nie mam tego w formie pisemnej ani nie ma odpowiedzi na moje pytania na stronie internetowej pomimo,że wysłałem zapytania drogą elektroniczną w terminie w którym powinienem dostać odpowiedź
Wolałbym nie być płatnikiem Vat przystępując do tego przetargu i korzystać ze zwolnienia do sumy obrotu 150000 - dzięki temu mógłbym dać konkurencyjną stawkę godzinową.
Czy w takiej sytuacji muszę się zarejestrować jako płatnik Vat po ewentualnym wygraniu przetargu.
Jako nie płatnik Vat chyba nawet nie mogę wypełnić pól oferty zgodnie z prawdą.
Proszę o odpowiedź

lex
Posty: 459
Rejestracja: 23 mar 2010, 12:49

Post autor: lex » 07 lut 2011, 8:37

Hmm moim zdaniem możesz podejść, kwestia tylko zapisów umowy, jeśli chodzi o zapytanie do Zamawiającego to dopuścił drogę elektroniczną do kontaktowania się?

re774
Posty: 4
Rejestracja: 05 lut 2011, 14:55

Post autor: re774 » 07 lut 2011, 9:09

Tak zamawiający dopuścił drogę elektroniczną porozumiewania sie.
Problem polega na tym ,że nie mogę wypełnić pierwszej strony oferty w której jest wyraźnie zaznaczona kwota netto kwota brutto i kwota Vat. (Co tu wpisać skoro nie jestem płatnikiem Vat)? przynajmniej do obrotu 150000. Gdyby widniała tu tylko kwota brutto nie byłoby problemu. Pozostaje jeszcze kwestia skorygowania wzorcowej umowy w SIWZ dotycząca rozliczania na podstawie faktur vat/ rachunków oraz wykreślenie deklaracji w umowie o tym, że wykonawca jest płatnikiem Vat.
Czy takie zmiany w umowie mogą być korygowane dopiero po ogłoszeniu wyników przetargu? Wydaje mi się że powinni zamieścić sprostowanie przed terminem składania ofert i wydłużyć termin bo to raczej jest istotna zmiana.
Proszę o ewentualną podpowiedź bo termin składania ofert mija w czwartek:(

lex
Posty: 459
Rejestracja: 23 mar 2010, 12:49

Post autor: lex » 07 lut 2011, 9:28

W miejsce podatku wpisz 0 i dalej zgodnie z rachunkowością co do umowy jeśli wprowadzili zdanie we wzorze umowy ..faktur vat/ rachunków to deklaracja będzie nie wiążąca

re774
Posty: 4
Rejestracja: 05 lut 2011, 14:55

Post autor: re774 » 07 lut 2011, 9:49

Mógłbym chyba tak zrobić gdybym nie wszedł w próg powyżej 150000 przy realizacji całej umowy- a ten obrót osiągnę prawdopodobnie po 4-5 miesiącach i będę musiał się stać vatowcem czy chcę czy nie. Zatem jakaś kwota Vat na pewno będzie - liczenie jej wydaje się bez sensu bo nie wiem kiedy osiągnę obrót powyżej którego staję się vatowcem. jeśli wpiszę zero to przecież to nie będzie zgodne z prawdą. Zaczynam mieć poważne wątpliwości czy nie policzyć wszystkiego z vatem - tylko pewnie moja oferta nie będzie wtedy zbyt atrakcyjna i przegram przetarg

lex
Posty: 459
Rejestracja: 23 mar 2010, 12:49

Post autor: lex » 07 lut 2011, 10:01

Tutaj musisz wykazać się realnym quasi kosztorysem, niestety jeśli VAT wchodzi w grę musisz się określić

re774
Posty: 4
Rejestracja: 05 lut 2011, 14:55

Post autor: re774 » 07 lut 2011, 13:17

Trochę się wyjaśniło mają napisać odpowiedź na stronie internetowej, że osoba nie będąca podatnikiem Vat może przystąpić do konkursu i rozliczać się rachunkami a potem fakturami. Pozostaje problem pierwszej strony oferty jak ją wypełnić bo tego nie zmienią: Jak określić kwotę Vat na pierwszej stronie oferty ???? Skoro żądają kwoty netto brutto i vat ???

leśnik
Posty: 4
Rejestracja: 21 lut 2011, 20:46

Post autor: leśnik » 23 lut 2011, 20:23

Zamawiający planuje prace w oparciu o kwoty netto ( ustalenie procedury, szacunkowa wartość zamówienia). Taką kwotę zaplanował i oglosił przetarg. Oczywiście dodał VAT i taka kwotę brutto przedstawił przed otwarciem ofert jaka zamierza przeznaczyć na wykonanie tej usługi. Kalkulował 23% VAT. Zgodnie z ustawą Pzp ocenie podlega cena brutto. Do przetargu podszedł oferent ktory nie jest Vatowcem (cena netto=cena brutto). Zaoferował cenę prawie idealną jak kwota brutto którą zamawiający planował na zadanie. Zlożyl najkorzystniejsza ofertę. Niby wszystko ok. Ale powstał problem nastepujący: zamawiający planuje i rozlicza w planach kwoty netto, VAT jest dla niego nieistotny . Kosztem rzeczywistym w działalności zamawiającego jest kwota netto. Za te kwoty jest rozliczany. Oferent zaoferował kwotę brutto równą kwocie netto czyli netto wyższą o ok.22% od tej jaką przewidywał i kalkulował zamawiający . W efekcie, zamawiający gdyby podpisał umowę poniesie wyższe koszty netto (rzeczywiste) niż planował. .. W zamówieniach badaniu i ocenie podlega kwota brutto ( cena oferty). Cała dokumentacja przetargowa zawiera sformułowania o Vat, fakturach, naleznym podatku , terminach płatności po otrzymaniu faktury, itp. Co może zrobic zamawiający aby ochronic swoje interesy - nie chce przecież płacić więcej niż ma (netto)?
Ostatnio zmieniony 23 lut 2011, 20:25 przez leśnik, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ