Odrzucenie czy wykluczenie

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
Wiola
Posty: 6
Rejestracja: 30 kwie 2007, 8:02

Post autor: Wiola » 18 lut 2011, 11:27

Oferta Wykonawcy podlega odrzuceniu na podst. art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp, ponieważ Wykonawca pominął pozycje w kosztorysie ofertowym. Jednocześnie w złożonej ofercie brak jest dokumentu potwierdzającego spełnienie warunku udziału w postępowaniu, którego nie wzywam do uzupełnienia, zgodnie z dyspozycją art. 26 ust. 3 ustawy Pzp. W tej sytuacji wykluczam wykonawcę z powodu nie spełnienia warunku udziału w postępowaniu i jego ofertę odrzucam, czy tylko odrzucam zgodnie z art. 89 ust.1 pkt. 2. Jeśli ktoś ma wyrok na potwierdzenie powyższego, będę wdzięczna. Pozdrawiam

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 18 lut 2011, 11:38

Odrzucasz ofertę, jednocześnie informując że nie wzywasz do uzupełnienia.
Podajesz obie okoliczności (i wykluczenie, i odrzucenie, nadmieniając, że nie wzywałem do uzupełnienia z powodu zajścia przesłanki opisanej w art. 26 ust. 3.

Wiola
Posty: 6
Rejestracja: 30 kwie 2007, 8:02

Post autor: Wiola » 18 lut 2011, 11:48

Do tej pory tak robiłam, ale kontrolujący zakwestionował odrzucenie oferty, sugerując, że w tym przypadku należy wykluczyć wykonawcę, a ofertę jego odrzucić. Mam za mało argumentów, dlatego też prosiłam o podanie wyroku w tej sprawie.

lex
Posty: 459
Rejestracja: 23 mar 2010, 12:49

Post autor: lex » 18 lut 2011, 12:03

Janusz pisze:Odrzucasz ofertę, jednocześnie informując że nie wzywasz do uzupełnienia.
Podajesz obie okoliczności (i wykluczenie, i odrzucenie, nadmieniając, że nie wzywałem do uzupełnienia z powodu zajścia przesłanki opisanej w art. 26 ust. 3.
Wiola pisze:Do tej pory tak robiłam, ale kontrolujący zakwestionował odrzucenie oferty, sugerując, że w tym przypadku należy wykluczyć wykonawcę, a ofertę jego odrzucić. Mam za mało argumentów, dlatego też prosiłam o podanie wyroku w tej sprawie.
Wiolu, ale przecież odp. Januszowi, że robisz tak samo jak Ci odp. a jednocześnie wskazujesz, że tak samo zalecił Ci kontrolujący.. coś ominąłem?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 18 lut 2011, 12:09

Hmm "kochani kontrolujący", to ich gadanie to mnie rozwala, ta opcja którą przedstawiłem i którą stosowaliście jest dobra, zachodzi odrzucenie jak również wykluczenie, wyroku w tym momencie nie mam ale może uda się coś znaleźć.
Wytłumacz że oferta została odrzucona a wykonawca wykluczony ponieważ nie spełnia warunku, nie wzywasz dpo uzupełnienia ponieważ jest do tego przesłanek z art 26.3, i wszystko jasne ;)

Wiola
Posty: 6
Rejestracja: 30 kwie 2007, 8:02

Post autor: Wiola » 18 lut 2011, 12:15

Do tej pory odrzucałam ofertę na podst. art. 89 ust. 1 pkt 2, a w uzasadnieniu podałam informację, iż nie wzywałam Wykonawcy do uzupełnienia dokumentów o których mowa w art. 25 ust. 1, ponieważ oferta Wykonawcy podlega odrzuceniu. Kontrolujący sugeruje, iż najpierw powinnam wykluczyć wykonawcę , ponieważ nie spełnia warunki udziału w postępowaniu (bez wzywania do uzupełnienia) a ofertę jego odrzucić na podstawie art. 24 ust. 4.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 18 lut 2011, 12:21

Kurcze, też dobrze, zabrakło jedynie wykluczenia, jak pisałem wyżej, i niech się nie czepiają bo naprawdę nie ma czego art. 26.3 mówi wyraźnie że nie trzeba wzywać do uzupełnienia gdy oferta podlega odrzuceniu, dlatego ewentualnie mogą mieć aluzje do tego że oprócz odrzucenia zabrakło wykluczenia, ale generalnie nie jest źle.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 18 lut 2011, 12:31

Co do zasady jest tak:
Badanie i ocena ofert dzieli się na cztery etapy: wstępną ocenę ofert, podmiotową ocenę wykonawców, formalną (przedmiotową) ocenę ofert oraz właściwą ocenę ofert.
Wykluczenie wykonawcy, zgodnie z powyższym, następuje więc w drugim etapie postępowania przetargowego, polegającym na ocenie spełniania przez wykonawców warunków postawionych przez zamawiających. Odrzucenie oferty następuje natomiast dopiero w trzecim etapie oceny ofert. Wykluczenie dotyczy wykonawcy, zatem spowodowane jest przesłankami o charakterze podmiotowym, wymienionymi w art. 24 Pzp. Konsekwencją wykluczenia wykonawcy z postępowania jest uznanie jego oferty za odrzuconą – tak więc oferta ta nie jest już badana pod kątem jej zgodności z opisem przedmiotu zamówienia. Zasadniczo dopiero w toku przedmiotowej oceny ofert zamawiający może odrzucić ofertę, która jest wadliwa ze względów przedmiotowych. W konsekwencji, pełnej ocenie w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego podlegają tylko te oferty, które nie zostały uznane za odrzucone (tj. oferty złożone przez wykonawców wykluczonych z postępowania) lub nie zostały odrzucone.

Lecz pomimo tego w waszym przypadku rezultat jest jednakowy, Wykonawca odpadł z gry.

Wiola
Posty: 6
Rejestracja: 30 kwie 2007, 8:02

Post autor: Wiola » 18 lut 2011, 12:39

Bardzo dziękuję. Teraz zrozumiałam

ODPOWIEDZ