Ofera po terminie

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
tygrysek24
Posty: 35
Rejestracja: 11 lut 2011, 9:09

Post autor: tygrysek24 » 11 lut 2011, 9:16

Witam wszystkich serdecznie!!!

Mam pytanie: czy istnieje jakiś tryb w zamówieniach publicznych w którym można rozpatrywać oferty, które wpłynęły do Zamawiającego po terminie. Jeżeli nie, to co robić w takim przypadku i co ewentualnie grozi Zamawiającemu za taki proceder. Jeżeli tak, to prosiłabym o podanie jaki tryb to dopuszcza. Będę bardzo wdzięczna za informacje.

Pozdrawiam.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 11 lut 2011, 9:30

Ustawa nie ma takiego trybu jak rozpatrywanie ofert które wpłynęły po terminie, takie oferty są do zwrotu.

tygrysek24
Posty: 35
Rejestracja: 11 lut 2011, 9:09

Post autor: tygrysek24 » 11 lut 2011, 9:39

A jest jakaś konsekwencja dla Zamawiającego (karna czy inna) jeżeli mimo wszystko rozpatrzy taką ofertę, która wpłynęła po terminie.
Prosiła mnie koleżanka o opinie w temacie. Osobiście uważam, że niezależnie w jakim trybie prowadzone jest postępowanie oferty, które dotarły po terminie nie mogą być rozpatrzone.

Pozdrawiam.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 11 lut 2011, 11:17

Absolutnie nie mogą, będzie to naruszeniem ustawy Pzp, a konsekwencje mogą być olbrzymie jak np. unieważnienie postępowania.

ciotka
Posty: 39
Rejestracja: 29 kwie 2010, 8:36

Post autor: ciotka » 14 lut 2011, 20:22

Witam
Mam pytanie odnośnie udostępnienia oferty.
Odbył się przetarg i dokonano otwarcia ofert. Oferent A chce zobaczyć ofertę B - która wygrała. Nie zawiadamiałam jeszcze oferentów o wyborze najkorzystniejszej oferty. Według art. 96 ust. 3 Pzp, protokół wraz z załącznikami jest jawny po zawiadomieniu o wyborze oferty. Natomiast oferty są jawne po ich otwarciu. Ale dla kogo? Czy mogę udostępnić wygraną ofertę innemu oferentowi? Według mnie nie.
Pozdrawiam

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 14 lut 2011, 21:02

Oferty, jako załączniki do protokołu postępowania, co do zasady, są jawne od momentu ich otwarcia. Od tej chwili zainteresowany może wnioskować o ich udostępnienie do wglądu.
W przypadku otrzymania wniosku o wgląd do ofert powinniście je udostępnić niezwłocznie. Wyznaczając termin weź pod uwagę złożony wniosek oraz terminy określone w ustawie Pzp na wniesienie protestu (np. na wybór najkorzystniejszej oferty). Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że wykonawca nie może skutecznie żądać od Ciebie wyznaczenia wcześniejszej daty wglądu do ofert niż ta, którą wskazaliście. Ma natomiast prawo złożyć protest na zaniechanie udostępnienia przez was dokumentów, co może skutkować nawet unieważnieniem postępowania!
Pamiętajcie, że postępowanie o udzielenia zamówienia jest jawne i to nie tylko dla jego uczestników, ale dla wszystkich zainteresowanych. W związku z tym nie macie prawa uzależniać wglądu do dokumentów od spełnienia jakichkolwiek warunków. W szczególności wykonawca nie musi dysponować pełnomocnictwem do tego, by zapoznać się ze złożonymi ofertami czy uzasadniać swojego interesu prawnego. Nie wolno wam opóźniać dostępu do dokumentów, tłumacząc to przyjętymi w jednostce standardami obiegu dokumentów.

ciotka
Posty: 39
Rejestracja: 29 kwie 2010, 8:36

Post autor: ciotka » 15 lut 2011, 7:56

Oferenci uzupełniaja brakujace dokumenty, maja wyznaczony termin. W czw. kończy im sie termin i zamierzam powiadomić o wyborze najkorzystniejszej oferty. Jeśli oferent złozy mi wniosek o wgląd do oferty np. środa - przed wyborem najkorzystniejszej oferty, my wyznaczymy mu termin do 6 dni, ponieważ termin ten będzie uwzględniał okres protestu, który, ewentualnie, mozna wnieść po ogłoszeniu wyboru oferty.

ODPOWIEDZ