Zabespieczenie należytego wykonania umowy

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
Augustus
Posty: 42
Rejestracja: 28 lip 2009, 15:46

Post autor: Augustus » 04 lut 2011, 15:12

Startuję w przetargu i przedmiotem jest dostawa 4 różnych urządzeń. Zamawiący wymaga takze aby jedno z dostarczanych urządzeń nie stawało się jego własnością ale było przez niego dzierżawione przez okres 3 lat, a następnie zostanie zwrócone wykonawcy. Zamawiajacy określił w SIWZ termminy dostaw wszystkich urządzeń - 3 m-ce od podpisania umowy, oraz określił, że dzierżawa rozpoczyna się następnego dnia po podpisaniu protokołu odbioru. Termin składania wniosków o wyjaśnienie SIWZ już upłynął i zamawiajacy nie ma ochoty wyjaśnić nam tej kwestii.
I teraz pojawił się problem do kiedy należy złożyć zabezpieczenie należytego wykonania umowy. Moim zdaniem co jest dla nas niekorzystne do końca okresu najmu, bowiem zabezieczenie musi być udzielone na prawie 40 miesięcy co wiąze się ze znacznymi kosztami. Szef się wścieka bo chciałby dać zabezpieczenie tylko do dnia dostawy potwierdzonej protokołem. Doradzcie mi jaki okres zabezpieczenia bedzie prawidłowy.

jez
Posty: 13
Rejestracja: 03 lut 2011, 16:17

Post autor: jez » 04 lut 2011, 17:06

Warunki umowy (w tym zabezpieczenie o którym piszesz) określa SIWZ, a startując w przetargu, przyjmujesz warunki jakie są postawione wobec przyszłych potencjalnych wykonawców.
Jeżeli zabezpieczenie wiąże się z kosztami, to musisz je uwzględnić we własnej cenie.

Augustus
Posty: 42
Rejestracja: 28 lip 2009, 15:46

Post autor: Augustus » 06 lut 2011, 17:59

Wiem że muszę zaakceptować postanowienia umowy - umowa stwierdza, że wykonawca wnisoi zabezpieczenie w wysokości 2% za realizację całego przedmiotu umowy. Moim zdaniem oznacza to, że obejmuje też najem bo przedmiotem umowy jest dostawa urządzeń i następnie najem jednego z nich (reszta urzadzeń staje się własnością zamawiającego). Wiem też, że zabezpieczenie wiąze się z kosztami dlatego dla firmy korzystniej byłoby gdyby zabezpieczenie obowiazywało tylko na okres do zakończenia dostawy tj. 3 m-ce +30 dni. Jednak moim zdaniem okres najmu (3 lata) będziemy musieli też objąć zabezpieczeniem i w ująć kosztach zamówienia jako koszt gwarancji ubezpieczeniowej. Czy waszym zdaniem mam rację i czy jest może jakiś komentarz, którym bym się mógł posłużyć uzasadniajac to stanowisko szefowi.

ODPOWIEDZ