wartość szacunkowa kiedy podać

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
matty46
Posty: 28
Rejestracja: 20 maja 2010, 11:10

Post autor: matty46 » 17 gru 2010, 15:26

witam serdecznie mam taki problem, ogłosiłem przetarg na obsługę prawną i pewna kancelaria chce dowiedzieć się o ustaloną wartość szacunkową zamówienia. Otwarcie ofert mam we wtorek a oni chcą wypełnionej 1 strony protokołu co zrobić. Zawsze szacunkową wartość zamówienia podajemy przed otwarciem ofert

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 17 gru 2010, 15:58

Można podać a nawet trzeba, na otwarciu nie podajesz szacunkowej wartości zamówienia, a podajesz kwotę jaką macie przeznaczoną na sfinansowanie zamówienia.

jez
Posty: 13
Rejestracja: 03 lut 2011, 16:17

Post autor: jez » 04 lut 2011, 0:31

Januszu, dzisiaj podrążyłem i chyba tak nie do końca.

Obecnie obowiązuje Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 października 2010 r. w sprawie protokołu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego (Dz. U. z 2010 r. Nr 233 poz. 1458, opublikowane pod sam koniec 2010), które uchyla wcześniejsze rozporządzenie z 2008, o bardzo zbliżonej treści.

Adres Rozporządzenia obowiązującego:
http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU ... 411&type=2

W par. 2, w obu rozporządzeniach, mamy informację, że protokół musi zawierać wartość zamówienia (czyli wartość szacunkową, jest to jeszcze rozwinięte o wartość umowy ramowej, wartość poszczególnych części, etc.).
W par. 5 mamy informację, że organ ma obowiązek na prośbę udostępnić protokół.
Dalej mamy zał. 1, który stanowi wzór protokołu, w którym w pkt. 2 jest wpisane: "WARTOŚĆ (można wypełnić po otwarciu ofert)".

I tutaj się zdziwiłem, bo o ile przed wprowadzeniem tego rozporządzenia zawsze otrzymywałem wartości szacunkowe (notorycznie uprzedzone odmową telefoniczną, ale uzyskiwane po oficjalnym piśmie ze wskazaniem przepisów), to teraz nagle spotkała mnie pierwsza uzasadniona tym odmowa. Żeby było śmieszniej... W poprzedniej, uchylonej wersji rozporządzenia było dokładnie to samo ("można wypełnić po otwarciu ofert").

W Waszym doświadczeniu - czy jest możliwe i - jeżeli tak - w jaki sposób można bezboleśnie uzyskać wartość szacunkową (bez często scysji - instytucji zależy na tym, żeby jak najmniej zapłacić i żeby oferenci licytowali się "w dół" dając koszt+1% zysku, a firmie - na względnie dużym zysku), najlepiej bez przymuszania Zamawiającego do informowania o niej innych oferentów (pomijając niemożliwą do realizacji, ze względu na często dużą odległość, prośbę o udostępnienie dokumentu do wglądu na miejscu)?

Jakie są w tej kwestii Wasze doświadczenia?

Pozdrawiam, J.

ODPOWIEDZ