pilna interpretacja art.5

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
madziorek
Posty: 7
Rejestracja: 25 gru 2010, 13:24

Post autor: madziorek » 25 gru 2010, 13:59

ogłosiłam postępowanie na obsługę prawną i zgodnie z postanowieniami art.5 poskracałam terminy otwarcia ofert, termin ustaliliśmy na 10 dni (co prawda w UE zanim się ukazało)itp. Termin na składanie pytań upłynął w poniedziałek, a w czwartek miało być otwarcie!wpłynęły pytania m.in. o to, że nie odpowiem na pytania na co najmniej 6 dni przed otwarciem ofert? co w takiej sytuacji, czy jeśli zgodnie z art.5 skracam terminy to według mnie chyba nie mają zastosowanie art. 38 ust.6 czy przepisy dotyczące wniesienia odwołania na ogłoszenie czy postanowienia SIWZ?? według mnie przepis art.5 pozwala na skracanie terminu otwarcia ofert a nie ma w literalnym brzmieniu zapisu z zastrzeżeniem terminu na wniesienie pytań czy odwołania na ogłoszenie i SIWZ! sama nie wiem jak do tego podejść!

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 25 gru 2010, 22:50

Art. 5 zwalnia ze stosowania terminów ofert które ściśle określa ustawa, czyli zamawiający może dać mniej oczywiście stosownie do danego zamówienia (realny czas na złożenie)
Stosownie do obecnej treści art. 5 ust. 1 ustawy Pzp, jeśli Twoje zamówienie dotyczyć będzie usług prawniczych, możesz nie stosować przepisów ustawy dotyczących:

* terminów składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub terminu składania ofert (możesz wyznaczyć krótszy niż wymagany przez ustawę termin na składanie wniosków lub ofert);
* obowiązku żądania wadium (w zamówieniach unijnych możesz odstąpić od żądania od wykonawcy wniesienia wadium);
* obowiązku żądania dokumentów potwierdzających spełnienie warunków udziału w postępowaniu (w zamówieniach unijnych możesz odstąpić od żądania od wykonawcy przedłożenia tych dokumentów);
* zakazu ustalania kryteriów oceny ofert na podstawie właściwości wykonawcy (możesz określić kryterium oceny ofert odnoszące się np. do doświadczenia wykonawcy lub jego potencjału kadrowego);
* przesłanek wyboru trybu negocjacji z ogłoszeniem, dialogu konkurencyjnego oraz licytacji elektronicznej (możesz zastosować wymienione tryby także wówczas, gdy nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania tych trybów określone w ustawie).
Musisz jednak pamiętać, że nowelizacja ustawy Pzp z 2 grudnia 2009 r. ograniczyła możliwość stosowania trybów negocjacji bez ogłoszenia oraz z wolnej ręki w stosunku do usług niepriorytetowych, tylko do uzasadnionych przypadków. Zgodnie z art. 5 ust. 1a ustawy Pzp możesz zastosować powyższe tryby przy udzielaniu zamówień na usługi prawnicze także w innych uzasadnionych przypadkach niż te wskazane w art. 62 ust. 1 i art. 67 ust. 1 ustawy Pzp (tj. podstawowych przesłanek wyboru trybów: negocjacji bez ogłoszenia i z wolnej ręki).
Ustawodawca określił wprost cztery takie uzasadnione przypadki, nie podając jednak ich definicji. Będziesz mógł zastosować tryb negocjacji bez ogłoszenia lub z wolnej ręki na usługi prawnicze, jeżeli zastosowanie innego trybu mogłoby skutkować jedną z następujących okoliczności:

* naruszeniem zasad celowego, oszczędnego i efektywnego dokonywania wydatków;
* naruszeniem zasad dokonywania wydatków w wysokości i w terminach wynikających z wcześniej zaciągniętych zobowiązań;
* poniesieniem straty w mieniu publicznym;
* uniemożliwieniem terminowej realizacji zadań.

madziorek
Posty: 7
Rejestracja: 25 gru 2010, 13:24

Post autor: madziorek » 26 gru 2010, 0:30

to wszystko wiem, tylko moje pytanie dotyczyło, czy w przypadku gdy dałam termin na złożenie oferty np. 10 dni, a jak przekazałam ogłoszenie do UE to ono ukazało się po ok.2 dniach czyli de facto termin na złożenie oferty był 8 dni, i połowa terminu składania pytań to dzień piąty, a zgodnie z ustawą powinnam odpowiedzieć na pytania na co najmniej 6 dni przed otwarciem ofert- czy to naruszenie? podobnie czy dając np. 10 dni na otwarcie ofert (faktycznie 8dni) czy naruszyłabym ustawę, co do terminu na wniesienie odwołania na ogłoszenie czy SIWZ (jak dobrze pamiętam 14 dni od dnia publikacji ogłoszenia)??czy w związku z art. 5 zamawiający ma możliwość skrócenia terminu składania i otwarcia ofert jest to równoznaczne z nie stosowaniem tych przepisów co do pytań czy odwołań, bo ustawodawca tego nie przewidział :( w sumie z przepisu tego nie wynika, że zamawiający może skrócić terminy na składanie ofert ( nie ma żadnych zastrzeżeń czy odwołań do innych przepisów)

KopiaOferty
Posty: 13
Rejestracja: 07 sty 2010, 23:02

Post autor: KopiaOferty » 26 gru 2010, 15:58

A co ma termin składania ofert do terminu na wniesienie odwołania? Przecież odwołanie na postanowienia SIWZ czy ogłoszenia może być wniesione również po terminie składania ofert, jeśli termin ten był krótszy od terminu na wniesienie odwołania. Termin udzielenia odpowiedzi na pytania musi być dochowany, art. 5 nie odnosi się bowiem do terminów udzielenia odpowiedzi na pytania. Proponuję przedłużyć termin składania ofert o taki okres abyś mogła odpowiedzieć na pytania w ustawowym terminie i abyś przystępując do otwarcia ofert wiedziała, czy są jakieś odwołania na postanowienia SIWZ.

Marlena
Posty: 115
Rejestracja: 17 wrz 2008, 18:49

Post autor: Marlena » 27 gru 2010, 18:20

Witam.
Dość często przeprowadzam przeatrgi na usługi niepriorytetowe i stosuję wyłączenia z art. 5 i zawsze zasatanawiam się nad tym terminem składania ofert. Z reguły jeżeli jest to postępowanie unijne określam taki termin, aby dać szansę wykonawcy na złożenie np. odwołania.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 27 gru 2010, 20:57

Termin ma być realny, to że jest to usługa niepriorytetowa nie uprawnia do tego żeby robić sobie i wykonawcy późniejsze problemy.

ODPOWIEDZ