Naliczone kary umowne

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
ulotne
Posty: 305
Rejestracja: 07 lip 2010, 15:03

Post autor: ulotne » 15 gru 2010, 12:47

Witam!
Pewna firma spóźniła się z dostawą wyposażenia ok. 40 dni. Kary umowne naliczone są z automatu, zapis w umowie brzmi: "Kary umowne określone w ust. 2 lit. b potrącone zostaną z kwoty faktury VAT wystawionej przez Wykonawcę" Finanse na dostawę wyżej wymienionego wyposażenia pochodzą w 12,75% z własnego budżetu, w 85% z UE oraz w 2,25% budżet państwa. I teraz rodzi się pytanie, komu, ile i dlaczego sumę potrąconych odsetek odsyłamy bądż zostawiamy, wykorzystując to np. na dodatkowe zajęcia bądź kursy?? Ewentualnie gdzie można w tej kwesti się poradzić, dopytać?

Dziękuję i pozdrawiam!

mariopk
Posty: 41
Rejestracja: 13 gru 2010, 11:15

Post autor: mariopk » 16 gru 2010, 8:55

Moim zdaniem kary umowne naliczone wykonawcy za nieterminowe wywiązanie się z umowy powinny być traktowane jako incydentalny przychód w projekcie. Można sobie wyobrazić dwa przypadki naliczania kar umownych, tj. poprzez potrącenie z faktury VAT (i wtedy za wydatek kwalifikowany i podlegający refundacji powinien być uznany ten faktycznie poniesiony) lub kary są zwracane przez wykonace na rachunek zamawiającego, wówczas kary umowne powinna być traktowane jako przychód w projekcie, wykazane we wniosku o płatność.
Jest jeszcze kwestia kosztów dodatkowych poniesionych przez zamawiającego w przypadku nie wywiązania się wykonawcy z umowy, poniesione w celu naprawienia szkody. Wg. mnie powinny być kwalifikowane pod warunkiem że będą odpowiednio udokumentowane i będą spełniać zasady kwalifikowalności. Wówczas ten przychód będzie pomniejszony o te koszty :)
Takie jest moje zdanie :)
Szczegółowe informacje mozna na pewno znaleźć w podręczniku kwalifikowalności wydatków w ramach danego programu, tam trzeba szukać :)

ulotne
Posty: 305
Rejestracja: 07 lip 2010, 15:03

Post autor: ulotne » 17 gru 2010, 7:48

Dziękuję za odpowiedź, tego samego zdania jesteśmy :)

ODPOWIEDZ