warunek posiadania doswiadczenia w projektch wspolfinasowany

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
meracz
Posty: 6
Rejestracja: 06 gru 2010, 15:25

Post autor: meracz » 10 gru 2010, 15:13

witam,
moje watpliwosc przedstawia sie nastepujaco: raczej utarte jest przekonanie, iz postawienie przez zamawiajacego warunku posiadania przez wykonawce doswiadczenia w realizacji projektow wspolfinansowanych ze srodkow UE (oczywiscie dotyczy glownie projektow wspolfinansowanych ze zrodel UE) stanowi naruszenie art. 7 ust. 1 pzp. watpliwosci natomiast rodza sie, gdy stawia sie warunek polegajacy na koniecznosci dysponowania osoba posiadajaca doswiadczenie w relizacji projektow wspolfinansowanych ze srodkow UE. niewatpliwie obie te sytuacje roznia sie od siebie. jest rowniez jasne, ze ta druga stanowi naruszenie "mniejszego kalibru", nie zada sie bowiem, by wykonawca takie doswiadczenie posiadal, ale, by dysponowal osoba z takim doswiadczniem. Pytanie: czy ta druga sytuacja to nadal naruszenie, czy moze juz dzialanie akceptowalne i w pelnie legalne?
dodam tylko, ze spotkalem sie z calkowicie odmiennymi pogladami w tej kwestii.
bede wdzieczny za zajecie stanowiska.
pozdrawiam

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 10 gru 2010, 15:39

Wyrażam osobistą opinię że takiego warunku bym nie postawił, co za różnica czy dana osoba ma doświadczenie w prowadzeniu szkoleń unijnych czy krajowych!? ale to moje zdanie, a jak sądzą inni?

mariopk
Posty: 41
Rejestracja: 13 gru 2010, 11:15

Post autor: mariopk » 14 gru 2010, 8:55

Wg mnie postawienie warunku posiadania przez wykonawce doświadczenia w realizacji projektów współfinansowanych ze srodków UE czy dysponowania osobą mająca takie doświadczenie może być czynnikiem ograniczającym konkurencję, tym samym niezgodne z brzmieniem art. 7 ust. 1 pzp. Postawienie takiego warunku moze eliminować wykonawców, którzy posiadają niezbędną wiedzę, doświadczenie konieczne do prawidłowego zrealizowania przedmiotu zamówienia ale zdobyte przy realizacji zadań finansowanych z innych źródeł niż fundusze UE. Zatem znaczenie ma przedmiot zamówienia...wiedza i doświadczenie konieczne do prawidłowego jego zrealizowania...a nie źródło finansowania zadania...bo czym sie różni np. przeprowadzenie szkolenia finansowanego ze środków krajowych od tego finansowanego ze środków UE, lub wykonanie obiektu budowlanego w ramach finansowania krajowego od tego w ramach projektu unijnego :)

meracz
Posty: 6
Rejestracja: 06 gru 2010, 15:25

Post autor: meracz » 14 gru 2010, 9:32

witam,
na wstepie chcialem podkreslic, iz zgadzam sie z Przedmowcami- równiez uwazam, ze tak postawiony warunek stanowi o naruszeniu art. 7 ust. 1 upzp. tak jak napisalem w pierwszym poscie- nie budzi watpliwosci instytucji kontrolujacych (opinia ugruntowana w roznego rodzaju zaleceniach, wytycznych, sprawozdaniach pokontrolnych), że naruszeniem jest żądanie od wykonawcy posiadania takiego doswiadczenia. w analizowanym przeze mnie przypadku chodzi jednak o to, ze zamawiajacy nie zazadal doswiadczenia bezposrednio do wykonawcy, ale wymagal, by wykonawca dysponowal osoba z doswiadczeniem. mozna zgodzic sie z twierdzeniem, ze jest to istotne, gdyz zamawiający nie okresla stosunku prawnego, jaki laczyc ma wykonawce z osoba posiadajaca doswiadczenie, w zwiazkuz tym dopuszcza jakakolwiek forme wspolpracy wykonawcy z taka osoba (na pewno jest to korzystniejsze dla wykonawcy, niz jakby mial osobiscie wykazac sie takim doswiadczeniem). i to jest pierwszy argument, z ktorym sie spotkalem. w moim mniemaniu nie zasluguje na uznanie, gdyz nadal stanowi ograniczenie konkurencyjnosci, stawiajac wymog dysponowania osoba z doswiadczeniem, ktore nie odnosi sie do wielkosci czy zlozonosci przedmiotu zamowienia ale zrodla jego finansowania. mozna sobie zadac pytanie: czyt jesli projekt finansowany jest z innych srodkow, to czy bedzie to rzutowac na realizacje zamowienia? uwazam, ze nie. istnieje jednak rowniez argument nr 2. otoz spotkalem sie z opiniami, ze jezeli przedmiot zamowienia w znacznej mierze (element calkowicie ocenny, subiektywny) sprowadza sie do kwestii rozliczen finansowych to nalezy sie zastanowic, czy tak postawoiony warunek nie jest aby legalny z uwagi na zwiazek z przedmiotem zamowienia.
pozdrawiam

mariopk
Posty: 41
Rejestracja: 13 gru 2010, 11:15

Post autor: mariopk » 14 gru 2010, 10:20

W zamówieniach publicznych ciężko posługiwac isę schematami...zatem każdy przypadek nalezy rozptrywać indywidualnie biorąc wszelkie okoliczności mu towarzyszące. I tak jest w tym przypadku. Zatem istotne znaczenie w rozpatrywanym przypadku będzie miał charakter przedmiotu zamówienia i odpowiedź na pytanie czy wykonawca nie posiadający takiego doswiadczenia, czy nie dysponujący osobami z takim doświadczeniem zrealizuje ten przedmiot w sposób niewłasciwy....Czy konieczne jest postawienie takiego warunku aby chronić interes zamawiającego i miec gwarancje prawidłowej realizacji zamówienia?? Jeśli do realizacji przedmiotu zamówienia niezbędna jest wiedza o doświadczenie zdobyte przy realizajci projektów finansowanych ze środków UE postawienie takiego warunku nie będzie czynnikiem ograniczającym konkurencję.

ODPOWIEDZ