określenie rodzaju zamówienia

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
Wekwertynk
Posty: 27
Rejestracja: 18 cze 2010, 13:23

Post autor: Wekwertynk » 13 gru 2010, 14:26

W ustawi mówi sie, że w przypadku usług, dostaw powtarzających sie okresowo wartość zamówienia na ustala się na podstawie wydatków "tego samego rodzaju zamówienia" w minionym roku. Moje pytanie to jaka jest definicja "rodzaju zamówienia", bo w wspólnym słowniku wystepują działy, grupu, klasy i kategorie. Czy uznać, że ten sam rodziaj zamówienia określają kody z tej samej grupy, klasy czy kategorii ??

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 13 gru 2010, 14:37

Niestety ustawodawca nie wyjaśnia, co należy rozumieć pod pojęciem „zamówienia tego samego rodzaju”. Można przyjąć, że chodzi tu o zamówienia „o to samo”. Oznacza to, że musimy zbadać, czy nasz przedmiot zamówienia zachowuje podobieństwo co do gatunku, odmiany, typu lub cech jakościowych w stosunku do innych „podobnych” zamówień. Jeśli tak, wówczas należy traktować jako zamówienia tego samego rodzaju.

Wekwertynk
Posty: 27
Rejestracja: 18 cze 2010, 13:23

Post autor: Wekwertynk » 13 gru 2010, 15:39

To w takim razie proszę o pomoc. Mam zamówienia na wędliny, art mleczarskie, pieczywo, suche produkty spożywcz ( mąka, cukier, makaron itp. ), słodycze czy połączyć to w jedno zamówienie tego samego rodzaju czy trakować to jako różnego rodzaju zamówienia? Ja dla bezpieczeństwa zrobiłabym jeden przetarg z podziałem na odpowiednie części i wtedy sprawa byłaby napewno czysta, ale czy to nie "będzie wyjście przed orkiestrę" ? Zsumowałabym wszystkie wydatki, co daje mi wartość powyżej 14.000 euro netto i koniec. Czy jednak można pobawić się w osobne zamówienia, których wartość nie będzie przekraczać 14.000 euro i robić to poza ustawą.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 13 gru 2010, 15:53

Najprostszym sposobem ustalenia, czy mamy do czynienia z jednym zamówieniem, czy z kilkoma odrębnymi, jest odpowiedź na pytanie, czy dane produkty dostępne są u jednego dostawcy. Jeżeli jeden wykonawca, przy uwzględnieniu naturalnych podziałów na rynku, może zrealizować dostawę nabiału, owoców, warzyw, mięsa itd., to jest to jedno zamówienie, którego wartość należy szacować łącznie.
Natomiast, co do zasady, za zamówienia odrębne należy uznać dostawy o różnym przeznaczeniu, które nie mogą zostać zrealizowane przez jednego wykonawcę. W konsekwencji ich wartość będziesz szacować odrębnie. Jeżeli wartość odrębnego zamówienia, ustalona z należytą starannością nie przekroczy 14.000 euro, to nie będziesz musiał w takim wypadku stosować przepisów ustawy Pzp (zgodnie z art. 4 pkt 8 ustawy Prawo zamówień publicznych).

ODPOWIEDZ