jak określić wartośc zamówienia - kredyt długoterminowy

Ustawa Prawo zamówień publicznych i jej interpretacja. Praktyczne problemy ze stosowaniem ustawy przy prowadzeniu postępowania o zamówienia publiczne
moregun
Posty: 42
Rejestracja: 07 gru 2006, 11:42

Post autor: moregun » 19 lut 2007, 13:25

wypełniam akurat roczne sprawozdanie.

przetarg na kredyt długoterminowy. w umowie jest zapisane: oprocentowanie kredytu ustalone jest w oparciu o zmienna stawke WIBOR dla terminów 1- miesiecznych plus stałą marże Banku 0,18%

Jak określić watrośc zamówienia?????

mnie przytym przetargu nie było jeszcze i mam przed soba dokumentacje ale nie wiem jak to obliczyc

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 19 lut 2007, 17:19

A to ciekawa sytuacja. Wiadomo, że zgodnie z art. 34 ust 4 Pzp: „Jeżeli zamówienie obejmuje usługi bankowe lub inne usługi finansowe, wartością zamówienia są opłaty, prowizje, odsetki i inne podobne świadczenia.”. Pytanie tylko jak obliczyć wartość zamówienia gdy odsetki są zmienne, bo zależne od niemożliwego do przewidzenia z góry wskaźnika WIBOR 1M. Teraz wynosi on 4,12 i na przestrzeni ostatniego roku oscylował właśnie w okolicach 4,12, nie wiadomo natomiast jak będzie w przyszłości zwłaszcza, że chodzi o kredyt długoterminowy. Specjaliści rynku walutowego przewidują w tym roku przynajmniej niewielki wzrost stóp referencyjnych. Ja nie miałem podobnego zamówienia, a co za tym idzie konieczności wyliczania jego wartości, ale jeżeli już to trzeba by przyjąć jakąś konkretną stawkę, bo inaczej nie wyliczy się wartości wcale. Może najlepiej byłoby przyjąć stawkę WIBOR z jakiegoś dnia przed ogłoszeniem zamówienia, który oficjalnie potraktuje się jako dzień ustalenia wartości. Z tym, że wtedy można spotkać się z zarzutem umyślnego wybrania takiego dnia w którym stawka byłą dla nas „najlepsza”. Wydaje mi się, że salomonowym rozstrzygnięciem byłoby obliczenie wartości i przyjęcie WIBOR-u z dnia wszczęcia postępowania. Postaram się jeszcze rozpytać w tej sprawie.

ODPOWIEDZ