zamówienie uzupełniające

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
miłka
Posty: 108
Rejestracja: 12 lis 2010, 7:55

Post autor: miłka » 12 lis 2010, 8:24

mam dylemat co do zamówienia uzupełniającego
w 2009 r ogłosiłam przetarg na usługi opiekuńcze przewidziałam zamówienie uzupełniające ,
Na okres od 1.01.2011- 28.02.2011 chciałabym udzielić zamówienia uzupełniającego którego wartość nie przekroczy 14.000 euro. A między czasie przeprowadzić procedurę przetargową na realizację usług do końca roku 2011 oczywiście w przetargu nieograniczonym.

Ustawa daje mi możliwość skorzystania z zamówienia uzupełniającego ale czy nie spotkam sie z zarzutem że skoro planuję przetar to nie mogę podpisac umowy na okres od 1.01.-28.02.1011 r.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 12 lis 2010, 8:52

Moim zdaniem nie ma przeszkód aby skorzystać z zamówienia uzupełniającego.

miłka
Posty: 108
Rejestracja: 12 lis 2010, 7:55

Post autor: miłka » 12 lis 2010, 9:27

dziękuję

miłka
Posty: 108
Rejestracja: 12 lis 2010, 7:55

Post autor: miłka » 26 lis 2010, 10:09

moja radca prawny uwaza ze nie moge zrobic zamówienia uzupełniającego bo umowe miałam podpisana na rok na usługi opiekuńcze i mogę tylko skorzystac z zamówienia uzupełniającego w danym roku budżetowym - więć jak się ma do tego zapis że w ciągu 3 lat czy dotyczy tylko zamówień które robi sie dorywczo czy moga to byc zamowienia powtarzane co roku nowymi przetargami- Janusz jakie jest twoje w tym zdanie

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 26 lis 2010, 11:04

Zamówienie uzupełniające jest nowym zamówieniem, objętym nową umową, zatem nie możesz zlecić go aneksem do umowy „podstawowej”.
Istotą zamówień uzupełniających jest to, że możesz ich udzielić w trybie zamówienia z wolnej ręki, w sytuacji, gdy:

* były przewidziane w ogłoszeniu o zamówieniu,
* są zgodne z przedmiotem zamówienia podstawowego, które zostało przeprowadzone w trybie przetargu nieograniczonego lub ograniczonego,
* są zlecane dotychczasowemu wykonawcy robót budowlanych,
* polegają na powtórzeniu tego samego rodzaju zamówienia co podstawowe,
* są udzielane w okresie 3 lat od udzielenia zamówienia podstawowego,
* stanowią nie więcej niż 50% wartości zamówienia podstawowego.
W przypadku, gdy wymienione przesłanki są spełnione łącznie, masz możliwość udzielenia zamówień uzupełniających i zastosować tryb zamówienia z wolnej ręki.
Zamówienia możesz udzielić również w trybie przetargu nieograniczonego lub ograniczonego, nie będzie to jednak wówczas zamówienie uzupełniające, ale odrębne i nowe zamówienie. ]
Jednocześnie oszacowania wartości zamówienia dokonasz zgodnie z art. 33 ustawy Prawo zamówień publicznych Dokonując tej czynności, miej na względzie przepis art. 32 ust. 2 ustawy Pzp, który zabrania dzielenia zamówienia w celu uniknięcia stosowania przepisów ustawy. W sytuacji gdy tak oszacowana wartość Twojego zamówienia nie przekracza kwoty 14.000 euro, nie masz obowiązku stosowania przepisów Prawa zamówień publicznych przy jego zlecaniu. Jednak zwróć uwagę, że w takim przypadku nie możesz określić zamówienia jako uzupełniającego, którego konsekwencją jest przeprowadzenie procedury z wolnej ręki, ale jako nowe odrębne zamówienie.
Nie zgadzam się z waszym radcą.

miłka
Posty: 108
Rejestracja: 12 lis 2010, 7:55

Post autor: miłka » 26 lis 2010, 17:08

mam jeszcze jedno pytanie w skali roku moje zamówienie na całość usługi przekroczy 14.000 euro
na ten miesiąc styczeń jednak nie przekroczy chciałam zrobic tak:
na styczeń zamówienie uzupełniające do 14000 euro (bo spełaniam wszystkie ku temu przesłanki co do zamówienia uzupełniającego tylko ze wartość jest do 14.000 euro) w uzasadnieniu powołać się na art.67 ust1 pkt. 6 ale ze zamówienie nie przekracza 14.000 euro to nie musze się ogłaszac tylko podpisac nowa umowe,
a od lutego-grudnia 2011 przetarg nieograniczony czy to nie bedzie w takim razie podzielenie zamówienia - czy ktoś mi tego nie zakwestionuje z kontroli

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 26 lis 2010, 19:13

Usługa musi mieć ciągłość, kończy się się umowa podstawowa, zlecasz zamówienie uzupełniające, jednak w trakcie trwania tego zamówienia uzupełniającego ogłaszasz przetarg, tym sposobem zachowujesz ciągłość usługi, zabezpieczasz się zamówieniem uzupełniającym aby mieć po prostu czas na przeprowadzenie procedury konkurencyjnej.

ODPOWIEDZ