Polisa OC

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
Marlena
Posty: 115
Rejestracja: 17 wrz 2008, 18:49

Post autor: Marlena » 16 lis 2010, 11:57

Proszę o pomoc.
W przetargu nieograniczonym na ochronę wymagaliśmy od wykonawcy opłaconej polisy, a w przypadku jej braku inny dokument potwierdzający, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia w wysokości minimum 2000000 zł. wraz z dokumentem potwierdzającym jej opłacenie (jeżeli fakt opłacenia polisy nie wynika z jej treści).
Wykonawca załączył polisę, ale nie załączył dokumentu potwierdzającego jej opłacenie. Moje pytanie jest takie, czy mogę wezwać do uzupełnienia tego dokumentu? I co w przypadku jeżeli nie uzupełni to wtedy wykluczam wykonawcę pomimo, że polisę złożył?
Dziękuję

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 16 lis 2010, 12:41

Nie można wezwać do uzupełnienia dokumentu potwierdzającego opłacenie, nie można również wymagać tego na etapie składania ofert, brak takiego dokumentu w rozporządzeniu, proponuje wezwać do złożenia wyjaśnień w tym zakresie - czy przedstawiona polisa jest opłacona.
Konstrukcja zapisu z rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów nie jest jednoznaczna i powoduje dowolności interpretacyjne. W mojej jednak ocenie ustawodawca wskazuje, że dokumentem, którego możesz żądać w celu wykazania spełniania przez wykonawcę warunków udziału w postępowaniu, jest dokument polisy, potwierdzający, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem Twojego zamówienia, a nie dowód opłacenia składki ubezpieczeniowej. Celem samym w sobie jest bowiem posiadanie przez wykonawcę aktualnego ubezpieczenia OC.

Marlena
Posty: 115
Rejestracja: 17 wrz 2008, 18:49

Post autor: Marlena » 16 lis 2010, 14:07

Wykonawca ubiegając się o udzielenie zamówienie musi być objęty ochroną ubezpieczeniową, a nie tylko mieć zawartą umowę ubezpieczeniową. Dokument ubezpieczenia potwierdza bowiem tylko zawarcie umowy z ubezpieczycielem natomiast ochrona wykonawcy rozpoczyna się od dnia następnego po zawarciu umowy, nie wcześniej jednak niż od dnia następnego po zapłaceniu składki lub jej pierwszej raty. Zgodnie z art. 26 ust. 2a Wykonawca musi potwierdzić, że jest objęty ochroną ubezpieczeniową. Jeżeli wykonawca przedstawia dokument ubezpieczenia z którego wynika, że składka lub jej pierwsza rata nie jest wymagalna, wykonawca musi udowodnić zamawiającemu że umowa ubezpieczenia przewiduje ochronę wykonawcy jeszcze przed zapłatą składki. (informacje zdobyte na V forum 2010 przetargi publiczne)

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 16 lis 2010, 14:29

Proszę jednak pamiętać że rozporządzenie posługuje się określeniem "opłacona polisa" a nie polisa + dowód jej zapłaty.

Marlena
Posty: 115
Rejestracja: 17 wrz 2008, 18:49

Post autor: Marlena » 16 lis 2010, 14:49

No to dobrze i co teraz mogę zrobić?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 16 lis 2010, 18:17

W pierwszej kolejności to proponuję wezwać do złożenia wyjaśnień, co napisałem już wyżej.

Marlena
Posty: 115
Rejestracja: 17 wrz 2008, 18:49

Post autor: Marlena » 16 lis 2010, 18:58

Dobrze panie Januszu. Jeszcze mam mnóstwo pytań dot. tego samego przetargu, ale zadam jeszcze tylko jedno dobrze?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 16 lis 2010, 19:33

Jak bedę miał jeszcze siłę to odpowiem, ale zachęcam innych do pomocy :)

Marlena
Posty: 115
Rejestracja: 17 wrz 2008, 18:49

Post autor: Marlena » 16 lis 2010, 20:39

Dobrze to już nie zawracam głowy.

ODPOWIEDZ