Poprawianie innych omyłek - art. 87 ust.2 pkt 3

Ustawa Prawo zamówień publicznych i jej interpretacja. Praktyczne problemy ze stosowaniem ustawy przy prowadzeniu postępowania o zamówienia publiczne
ginni
Posty: 12
Rejestracja: 05 paź 2007, 13:49

Post autor: ginni » 03 lip 2009, 14:05

Napotkałam ostatnio opinię dot. zasad poprawiania omyłek i błędów w ofertach. Szczególnie zainteresowało mnie poprawianie innych omyłek, który to punkt został dodany przez ostatnią nowelizację. Jeden z przykładów obowiązkowego poprawienia tej kategorii omyłek brzmi: "... niedopatrzenia, z okoliczności których wynika zamiar złożenia przez wykonawcę oferty zgodnie z wymaganiami zamawiającego."
Jak dla mnie, jest to bardzo rozległy przykład... Jakiż to może bowiem być zamiar? Czy już sam fakt złożenia opasłej oferty, zadanie sobie trudu skompletowania wszystkich wymaganych dokumentów, wydrukowania ich, podpisania itp., poniesienie kosztów przyjazdu na otwarcie ofert, wykazywanie zainteresowania biegiem postępowania itd. zamawiający ma rozpatrywać pod tym kątem? Czy nie jest to trochę za daleko idące? Czyż "istotne zmiany" w treści oferty nie mogą być przez każdego z nas inaczej postrzegane? Przecież to co dla innego jest "istotnym" dla osoby drugiej tym nie będzie aż tak ważne...
Nie chcę tu niczego negować, lecz jestem bardzo ciekawa jakie jest Państwa zdanie na ten temat. Opinia ta jest jedną z najnowszych, została wydana 30 maja 2009 r. przez kancelarię mediacyjno prawną "Subsidium" i jest dostępna w internecie.
Serdecznie pozdrawiam:)

Virulent
Posty: 28
Rejestracja: 09 cze 2009, 7:13

Post autor: Virulent » 07 lip 2009, 10:17

W praktyce ten przepis jest naciągany tak jak się to komu podoba, czyli jeśli komuś zależy na poprawie omyłek to znajdzie przykłady że się je poprawia, jeśli zależy aby nie poprawiać to znajdzie przykłady że takiej omyłki nie poprawiono. Brak dokładnego opisu w ustawie co można poprawiać a co nie prowadzi właśnie do tego rodzaju sytuacji.

ODPOWIEDZ