polisa

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
umberto
Posty: 62
Rejestracja: 16 lis 2011, 18:02

Post autor: umberto » 28 cze 2013, 8:46

Witam
W postępowaniu żądałem polisy OC otwarcie ofert 24.06.13. W ofercie jednego z wykonawców był brak potwierdzenia zapłaty. Wezwałem do uzupełnienia w dniu 26.06.13. Dostałem potwierdzenia o zapłaceniu trzech rat tylko terminy dwóch płatności nie pokrywają się z terminami przelewów tj pierwsza rat termin płatności 8.11.12-zapłcone dobrze bo przed terminem, ale kolejne 29.01.13 zapłacona 26.02.13 oraz trzecia rata trzecia termin 29.04.13 opłacona 26.06.13 czyli w dniu kiedy wezwałem do uzupełnienia. Co mam zrobić czy wykluczyć Wykonawcę czy uznać, że spełnił ( gdzieś czytałem, że wystarczy opłacona pierwsza rata by sądzić, że polisa jest opłacona). Pozdrawiam

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 28 cze 2013, 10:04

Tak, pierwsza rata wystarczy, wykonawca pozostałe raty opłacił po terminie lecz z tego co mi wiadomo ubezpieczenie nadal będzie ważne.

umberto
Posty: 62
Rejestracja: 16 lis 2011, 18:02

Post autor: umberto » 28 cze 2013, 10:26

czyli uznać, że na dzień składania miał opłaconą polisę OC jako warunek ekonomiczno finansowy, a tak na marginesie ostatni raz żądam polisy oc :)

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 28 cze 2013, 11:03

Z żądania polisy dawno się wyleczyłem.

umberto
Posty: 62
Rejestracja: 16 lis 2011, 18:02

Post autor: umberto » 28 cze 2013, 11:05

i ja sobie też tak mówiłem, a teraz znowu się zastanawiam czy ważna czy nie

umberto
Posty: 62
Rejestracja: 16 lis 2011, 18:02

Post autor: umberto » 28 cze 2013, 11:20

myślę i nie wiem co mam zrobić czy opłacenie trzeciej raty polisy po terminie oraz po terminie otwarcia ofert ma prowadzić do wykluczenia, czy uznać ze jeżeli opłacił pierwszą ratę w terminie to Wykonawca przedstawił opłaconą polisę
Ostatnio zmieniony 28 cze 2013, 12:38 przez umberto, łącznie zmieniany 1 raz.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 28 cze 2013, 12:28

"Zapoznaj się z najnowszą opinią prawną UZP dotyczącą polisy lub innego dokumentu potwierdzającego, że wykonawca jest ubezpieczony od OC

Urząd Zamówień Publicznych wydał opinię pt. „Opłacona polisa lub inny dokument potwierdzający, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia jako dokumenty potwierdzające ekonomiczną zdolność wykonawcy do realizacji zamówienia”. Można się z niej dowiedzieć m.in., jakie informacje powinny być zawarte w polisie, co może być uznane za inny dokument oraz w jakim terminie powinna być opłacona polisa.

Zamawiający, zgodnie z § 1 ust. 1 pkt 10 rozporządzeniem w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane, może żądać na okoliczność znajdowania się przez wykonawcę w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej wykonanie zamówienia opłaconej polisy, a w przypadku jej braku innego dokumentu potwierdzającego, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia.

Celem żądania polisy powinna być ocena sytuacji ekonomicznej i finansowej wykonawców!

Celem żądania polisy ubezpieczeniowej od wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego jest jedynie ocena ich sytuacji ekonomicznej i finansowej. Podzielić w tym zakresie należy wyrażone w orzecznictwie Krajowej Izby Odwoławczej stanowisko, że polisa OC składana przez wykonawców w celu wykazania spełniania warunku udziału w postępowaniu nie służy zabezpieczeniu realizacji zamówienia, w przedmiocie którego prowadzone jest postępowanie, lecz ma potwierdzić, że wykonawca posiada ubezpieczenie OC w określonej przez zamawiającego wysokości (np. wyrok KIO z dnia 21 kwietnia 2011 r., sygn. akt KIO 753/11, KIO 758/11).

Celem przedłożenia polisy jest sprawdzenie zdolności ekonomicznej i finansowej wykonawcy pod kątem :

zdolności poniesienia określonych kosztów w celu uzyskania ubezpieczenia oraz
zdolności wykonawcy do ubezpieczenia własnej działalności na żądaną przez zamawiającego sumę i możliwości uzyskania ubezpieczenia.
Jakie informacje powinny znajdować się w polisie?

Przedłożona wraz z ofertą polisa powinna potwierdzać, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia. Jednak polisa ubezpieczeniowa od odpowiedzialności cywilnej nie musi być tożsama z pełnym zakresem działalności ujawnionym w KRS wykonawcy. Wystarczy, że ubezpieczenie odnosi się do faktycznie wykonywanej przez firmę działalności. Przedmiotem badania przez zamawiającego powinno być tylko ubezpieczenie wykonawców w zakresie działalności związanej z przedmiotem zamówienia.

Uwaga! Polisa OC powinna być opłacona na dzień upływu terminu składania ofert lub wniosków

Polisa OC, składana przez oferentów powinna być opłacona na dzień upływu terminu składania ofert lub wniosków w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Późniejsze wypełnienie tego obowiązku przez wykonawcę nie może być uznane za spełnianie warunku podmiotowego udziału w postępowaniu o zamówienie publiczne. Nawet jeżeli później polisa ubezpieczeniowa zostanie przez dany podmiot opłacona, a tym samym ochrona ubezpieczeniowa danego wykonawcy obowiązuje, czy też wstecznie obowiązywała w momencie składania wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu działanie to nie może być uznane za spełnienie warunku. Ocena spełniania warunków udziału w postępowaniu odbywa się bowiem według stanu na dzień upływu terminu składania ofert. Dotyczy to również dokumentów uzupełnianych przez wykonawców na wezwanie w trybie art. 26 ust. 3 ustawy Pzp, czy też składanych w wyniku wyjaśnień z 26 ust. 4 ustawy Pzp.

W sytuacji, gdy fakt opłacenia składek nie wynika z samej treści polisy, wykonawca powinien załączyć do polisy inny dokument potwierdzający odprowadzanie stosownych składek (np. wyciąg z konta bankowego, rachunek itp.). W braku potwierdzenia w samym dokumencie polisy jej opłacenia, zamawiający powinien w trybie art. 26 ust. 3 ustawy Pzp wezwać wykonawcę do przedłożenia dokumentu potwierdzającego opłacenie polisy pod rygorem wykluczenia wykonawcy z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.

Uwaga!
Wykonawca nie będzie podlegał wykluczeniu, gdy na wezwanie zamawiającego przedstawi dokumenty potwierdzające fakt opłacenia polisy przed upływem terminu składania ofert lub wniosków.
Zamawiający może żądać jedynie tych składek, które stały się wymagalne do dnia upływu terminu składania ofert lub wniosków w postępowaniu. Ustawa Pzp ani rozporządzenia wykonawcze do niej nie ustanawiają przepisów szczególnych w stosunku do regulacji kodeksu cywilnego, które nakazywałby uznać, że dla potrzeb wykazania w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego posiadania ochrony ubezpieczeniowej wymagane jest opłacenie wszystkich rat składki, przed terminem ich płatności określonym w umowie ubezpieczenia. Zgodnie bowiem z przepisem art. 814 § 1 KC, odpowiedzialność ubezpieczyciela rozpoczyna się co do zasady z dniem opłacenia pierwszej raty składki. Jeżeli w umowie ubezpieczenia postanowiono, że uiszczenie składki następować będzie w oznaczonych w umowie terminach, tj. w ratach, wówczas pierwsza rata składki, płatna przy zawarciu umowy ubezpieczenia, skutkuje rozpoczęciem ochrony ubezpieczeniowej.

Zatem wpłata pierwszej raty jest wystarczająca do osiągnięcia celu umowy ubezpieczenia, której zawarcia wymagał zamawiający, a więc posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej i do uznania, że wykonawca przedłożył opłaconą polisę.

Z chwilą opłacenia pierwszej raty składki ubezpieczeniowej wykonawca zostaje objęty ochroną ubezpieczeniową na wskazaną przez zamawiającego sumę i okoliczności powyższej nie zmienia fakt, że data uiszczenia kolejnej raty składki jest określona przez konkretne zdarzenie w postaci zawarcia umowy w ramach danego zamówienia publicznego. Postanowienie powyższe nie powoduje bowiem w żaden sposób wstrzymania ochrony ubezpieczeniowej (wyrok SO we Wrocławiu z dnia 14 lipca 2011 r., sygn. akt X Ga 213/11).

Polisa nie jest jedynym dokumentem potwierdzającym zawarcie umowy ubezpieczenia

Zamawiający w może złożyć inny niż polisa dokument potwierdzający, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia.

Zgodnie z art. 809 § 1 k.c. ubezpieczyciel zobowiązany jest potwierdzić zawarcie umowy dokumentem ubezpieczenia. Przez pojęcie dokumentu ubezpieczeniowego należy rozumieć nie tylko polisę, ale również przykładowo:

legitymacje ubezpieczeniowe (potwierdzające zawarcie umów ubezpieczeń zbiorowych),
tymczasowe zaświadczenie wystawione przez ubezpieczyciela,
nota pokrycia, pod warunkiem, że spełniałaby ona wymogi wskazane w art. 141 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151, ze zm.).
Zapamiętaj!

Wykazanie się na etapie oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu stosowną polisą ubezpieczeniową ma na celu wykazanie się przez wykonawcę określonym statusem ekonomiczno-finansowym, nie zaś ubezpieczenie danej inwestycji czy przedsięwzięcia gospodarczego, które jest przedmiotem zamówienia.

Polisa ubezpieczeniowa od odpowiedzialności cywilnej nie musi być tożsama z pełnym zakresem działalności ujawnionym w KRS wykonawcy, ale powinna potwierdzać ubezpieczenie wykonawcy w zakresie działalności związanej z przedmiotem zamówienia.

Innym dokumentem potwierdzającym, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia, będzie inny niż polisa dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia, który potwierdza obligatoryjne elementy umowy ubezpieczenia, w szczególności te, o których mowa w art. 141 ustawy o działalności ubezpieczeniowej.

Z treści „innego dokumentu” lub z załączonego do niego dodatkowych dokumentów powinien wynikać fakt opłacenia przez wykonawcę składki na ubezpieczenie zgodnie z treścią tej umowy nie później niż do upływu terminu składania ofert.

W przypadku, gdy umowa ubezpieczeniowa przewiduje rozłożenie zapłaty kwoty ubezpieczenia na raty, zamawiający może żądać potwierdzenia opłacenia jedynie tych składek, które stały się wymagalne do dnia upływu terminu składania ofert lub wniosków w postępowaniu.

Nieopłaconej polisy nie można zakwalifikować do katalogu innych dokumentów potwierdzających, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia.

Brak potwierdzenia w samym dokumencie polisy faktu jej opłacenia i brak załączenia przez wykonawcę innych dokumentów potwierdzających opłacenie polisy, powoduje że aktywuje się obowiązek zamawiającego wezwania wykonawcy na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy Pzp do przedłożenia dokumentu potwierdzającego opłacenie polisy pod rygorem wykluczenia wykonawcy z udziału w postępowaniu."


Źródło:

Informator Urzędu Zamówień Publicznych nr 4/2012

umberto
Posty: 62
Rejestracja: 16 lis 2011, 18:02

Post autor: umberto » 28 cze 2013, 12:58

tak czytam go od rana, ale nie wiem czy dobrze interpretuję ten zapis:

-"Zatem wpłata pierwszej raty jest wystarczająca do osiągnięcia celu umowy ubezpieczenia, której zawarcia wymagał zamawiający, a więc posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej i do uznania, że wykonawca przedłożył opłaconą polisę."
-"Z chwilą opłacenia pierwszej raty składki ubezpieczeniowej wykonawca zostaje objęty ochroną ubezpieczeniową na wskazaną przez zamawiającego sumę i okoliczności powyższej nie zmienia fakt, że data uiszczenia kolejnej raty składki jest określona przez konkretne zdarzenie w postaci zawarcia umowy w ramach danego zamówienia publicznego. Postanowienie powyższe nie powoduje bowiem w żaden sposób wstrzymania ochrony ubezpieczeniowej (wyrok SO we Wrocławiu z dnia 14 lipca 2011 r., sygn. akt X Ga 213/11)"

Wygląda to u mnie tak, wezwałem do uzupełnienia, dostałem potwierdzenia przelania rat składek, pierwsza jest prawidłowo przelana termin się zgadza, pozostałe zapłacone po terminie. Według tej opinii wystarczy prawidłowo opłacić pierwszą składkę by warunek " posiadania opłaconej polisy spełnić na dzień składania ofert" moje zdanie jest takie, że polisa jest ważna, ale nasz radca prawny ma inne zdanie, kto ma racje ? proszę o podpowiedz

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 28 cze 2013, 13:41

Pisałem już o tym na początku, polisa jest ważna!

umberto
Posty: 62
Rejestracja: 16 lis 2011, 18:02

Post autor: umberto » 28 cze 2013, 13:45

Dziękuję za zainteresowanie, ale czym dłużej o tym czytałem to mam większy mętlik w głowie.
Pozdrawiam i życzę słonecznego weekendu

almarta
Posty: 255
Rejestracja: 25 cze 2010, 8:39

Post autor: almarta » 01 lip 2013, 8:26

ja mam pytanie z polisą ale z innej " beczki" a mianowicie:
postępowanie na zadanie z tematu-" zaprojektuj i zbuduj", startuje wykonawca który bierze sobie podwykonawstwo z zakresu projektu.I pytanie : czy polisa wykonawcy ma obejmować także przedmiot zamówienia w postaci projektu? Bo wykonawca jest tym który zbuduje to co trzeba na podstawie projektu zrobionego przez podwykonawcę.

rafal1201
Posty: 243
Rejestracja: 06 sty 2010, 9:09

Post autor: rafal1201 » 01 lip 2013, 13:29

Nie wiem czy dobrze rozumiem sytuację, ale jeśli według wymagań Zamawiającego polisa ma obejmować projekt to polisą powinien złożyć Wykonawca, a nie jego podwykonawca. Art. 26 ust. 2b nie mówi o korzystaniu ze zdolności ekonomicznych innych podmiotów.

ODPOWIEDZ